آموزش دوبله

صدای دوبلور ها

 

 

از اساسی ترین ویژگی های هنر، این است که شاید ما وارثِ گنجینه ای باشیم، که نسل اندر نسل به ما رسیده است. میراثی که ثروت و قدرت نیست، اما با نفوذی که دارد، به راحتی میتواند هر دو این ها را، کنارِ عوایدی دیگر نصیبمان کند. نعمت بزرگی به نام هنر، که نبودنش، جهان را سخت و خشن می کند. اما دوبله و صداپیشگی که خود از عناصر هنر است، سالهای زیادی است که احساسات افرادِ سرزمین های گوناگون را به هم نزدیک و ما را با فرهنگ های ملیت های دیگر، آشنا کرده است.

در اینجا ما می خواهیم بدانیم که فرد علاقه مند چه آموزشی را باید ببینیدو  فرآیندی را طی کند تا به جایگاه مناسب و مورد نظرش برسد.

 بهترین قسمت این داستان، موروثی و غریزی بودن آن است. از آنجایی که صدای خوب در وهله اول موهبتی خدادادی است، فرد علاقه مند به این حرفه مجبور نیست که برای حضور در این عرصه، به یک دانشگاه صداپیشگی  برود. او با استعدادی که در وجودش نهفته شده، می‌تواند در کلاس‌های حرفه‌ای و معتبر شرکت کند تا استعداد و علاقه اش را در این کلاس ها محک بزند. پس از حضور در این کلاس ها، مَستر کلاس ها و کارگاه های آموزشی، می تواند گزینه بسیار مناسبی برای پیشرفت و ترقی در این زمینه باشد. چرا که در این شکل از آموزش، اساتید تجربیات خود را با دانش آموختگان شریک میشوند و در کنار اصول اولیه این کار، که در کلاس ها آموزش دیده اند، به بُعد وسیع تری از آموزش می رسند.  سخنرانی عمومی و پویا، یکی دیگر از موارد آموزشی است که اگر فرد به طور مداوم آن را انجام دهد، کمکِ زیادی به صدا و لحن او در هنگام گویندگی میکند. خصوصا در محافل عمومی و پر جمعیت که افراد فعالی در آنجا حضور داشته باشند. این کار باعثِ بالا رفتنِ اعتماد به نفس، و راحتی در حین کار میشود.  ضبط صدا، یکی از راهکارهای بسیار مهم و در عین حال آسان، برای تمرین دوبله است. اپلیکیشن های زیادی این روزها برای ضبط صدا موجود است و فرد برای اینکه جنس صدای خود را بهتر گوش دهد و ایرادات خود را بفهمد، میتواند صدایش را ضبط و مجددا آن را گوش دهد. این ها فقط تعداد اندکی از موارد مربوط به آموزش دوبله است. اگر مایل هستید تا در این رابطه بیشتر بدانید به وب سایت تخصصی صدا و نریشن  chakava.com مراجعه کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

چگونه پادکست بسازیم
مقاله

قسمت اول : چرا پادکست میسازم؟

چه عواملی برای ساخت پادکست لازم است؟ اول اینکه انگیزتون از ساخت پادکست چیه باید بدونید که چه مخاطبانی به شما گوش می دند و

گویندگی چیست؟
مقاله

گویندگی چیست؟

گویندگی چیست؟ دقیقا گویندگی چیست؟ از آنجایی که صدای یک فرد، از مهمترین ویژگی‌های تاثیرگذار او بر روی دیگران به شمار می آید، گویندگی میتواند

امتیاز دهی به این مطلب