منوچهر زنده دل

منوچهر زنده دل

منوچهر زنده دل متولد سال ۱۳۵۱ در تهران است. ایشان گوینده رادیو، دوبلور و بازیگر هستند. منوچهر زنده دل دارای تحصیلات کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی می‌باشد و از سال ۱۳۷6 فعالیت خود را به صورت حرفه ای آغاز کرده است.

منوچهر زنده دل از سال 1378 کار دوبله رو به شکل جدی شروع کرد و با جنس صدای جذاب و منحصر به فردی که داشت، خیلی زود رباینده نقش های اصلی و مکمل های مهم فیلم و سریال شد.

دوبله در فیلم ها

زنده دل در این سالها، فیلم و سریال های زیادی رو گویندگی کرده. از دوبله به جای “کرت راسل در فیلم موجود” ، “لوک ایوانز در نقش اوون شاو در فیلم سریع و خشمگین”، “ریچارد آرمیتاژ در نقشِ تورین سپر بلوط در فیلم هابیت” گرفته، تا دوبله به جای “بردلی کوپر در فیلم مشهورِ نامحدود”، “سعیدِ سریال لاست”، “پدر خانواده در فیلم انگل”، “نیکولاس وایلد انیمیشن زوتوپیا”، “موگول افسانه جومونگ” و “عباس بن علی سریال مختارنامه”.

اگه به این اسامی خوب نگاه کنیم، متوجه انتخاب های متفاوت منوچهر زنده دل، در کارنامه هنری اون میشیم، که تا چه اندازه تلاش کرده تا دوبله یک کاراکتر مشخص رو در ذهن بیننده جا ننداره. اگر خیلی زیاد اهل دیدن فیلم های دوبله از تلویزیون یا شبکه خانگی نباشید، ممکنه به دلیل رنگ آوایی که نزدیک به هم هستند، صداش رو با صدای کیکاووس یاکیده اشتباه بگیرید. اما با کمی دقت متوجه تفاوت، نه در رنگ، بلکه در جنس صدای این دو گوینده متبحر میشید.

از خصوصیت های صدای منوچهر زنده دل مینیمال بودن اون هست که به راحتی میتونه روی شخصیت های ساده و معمولی بشینه و در عین حال، به دلیل رنگ صدایی که داره، در قالب تیپ های مختلف و شخصیت های افسانه ای قرار بگیره.

در این یکی دو سال اخیر، فیلم ها و سریال های زیادی با صدای منوچهر زنده دل دوبله شدند و طرفدارهای خاص خودشونو دارند. جالبه بدونید که گویندگی صدای پروفسور باهوش سریال مانی هیست که در ایران همه اون رو به اسم خانه کاغذی میشناسند رو منوچهر زنده دل به عهده گرفته.

به هر حال دوبله شخصیت سرجیو مارکینا با بازی آلوارو مورته به دلیل شخصیت پیچیده و کاریزماتیکی که داره، نمیتونه خیلی کار راحتی باشه اما دقت و ظرافت زنده دل در دوبله این کار، به ثمر نشسته و این نقش رو برای فارسی زبان ها منحصر به فرد کرده.

از اونجایی که صدای منوچهر زنده دل به زیبایی رو صورت بردلی کوپر میشینه، بعد از موفقیت دوبله فیلم نامحدود، این بار در فیلم کوچه کابوس گیرمو دل تورو، به جای کوپر در نفش استینتون گویندگی کرد و موفقیت قبلی تکرار شد.

فیلم سینمایی پیمانکار محصول سال 2022، از جمله فیلم هایی هست که به دلیل ژانر و قصه، با ورودش به شبکه خانگی، بازدید زیادی داشت و گویندگی در نقش مایک با بازی سخت و متفاوت بن فاستر، زنده دل رو به چالش کشید، اما دقت و نکته سنجی اون در حین دوبله، صدا رو مال نقش کرد و تمام احساسات ضد و نقیض شخصیت رو با صدایی که لحظه ای از ریتم نمیفته، به تصویر پر از تضاد بن فاستر کشید.

گویندگان دیگر

امتیاز دهی به این مطلب