۷ نکته اساسی برای انتخاب گوینده تبلیغاتی

چگونه-دوبلور-شوم؟

۷ نکته اساسی برای انتخاب گوینده تبلیغاتی

اول این که با توجه به کالایی که در نظر دارید، جنسیت گوینده رو انتخاب کنید چون تاثیرگذاری بیشتری داره، دوم اگر تبلیغ برای یک استان یا شهر محلیه، لهجه و گویش گوینده با لهجه مردم اون شهر مطابقت داشته باشه.

تن و لحن صدا به همراه سرعت گوینده تاثیر زیادی روی مخاطب میذاره. شهرت گوینده هم در ناخودآگاه مخاطب تاثیرگذاره و مخاطب رو به خودش جذب می کنه و در نهایت استودیویی که صدای گوینده رو با اون ضبط می کنید بسیار مهمه.
برای جزئیات تمامی این نکات و موارد به سایت چکاوا مراجعه کنید.

فرض کنید تمام اقدامات لازم جهت ساخت تیزر تبلیغاتی خود انجام داده‌اید و یک فیلم‌نامه شگفت‌انگیزی و منحصر به فرد دارید. حالا همه‌ی آن چیزی که لازم دارید یک گوینده مناسب و حرفه‌ای است تا تیزر تبلیغاتی شما به مرحله پخش برسد. فراموش نکنید که یافتن یک گوینده مناسب و تبدیل آن به صدای تجاری منحصر به فرد شما می‌تواند تیزر تبلیغاتی شما را تبدیل به یک تیزرحرفه‌ای کند و یا بلعکس آن را نابود کند. به همین دلیل ما این 7 نکته مفید را برای یافتن گوینده مناسب برای پروژه ویدیویی شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

انتخاب گوینده مناسب می‌تواند کمی مشکل باشد. پس زمینه ذهنی ما و تفسیرهای متفاوت از صدا، کار را دشوار کرده.

ممکن است صدای یک گوینده برای یکی صاف و ابریشمی به نظر برسد در حالی که برای دیگری گوش‌خراش باشد. این نکته را فراموش نکنید که وقتی نوبت به فروش محصول می‌رسد، بدست آوردن رضایت همه‌ی مخاطبان غیرممکن است.

گوینده مناسب شما تا حد زیادی به نوع محصولی که تبلیغ می‌کنید و مخاطبی که هدف قرار داده‌اید، بستگی خواهد داشت. شما برای برقراری روابط طولانی که منجر به سود سال‌های طولانی شود باید توانایی این را داشته باشید که مستقیم با مخاطبان صحبت کنید.

در اینجا 7 تا از مهمترین فاکتورهایی که برای یافتن گوینده مناسب، بهتر است بدانید را عنوان کرده‌ایم. البته برای دیدن ویزگی‌های اولیه‌ ی یک گوینده تیز تبلیغاتی به این مطلب (یک گوینده تیزر تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارد؟) مراجعه کنید.

1)جنسیت

برخی از محصولات برای یک جنس خاص تولید شده‌اند. طبیعی است که هنگام تولید تیزر تبلیغاتی این گونه محصولات، از گوینده‌ای با همان جنسیت استفاده کنید. در این مواقع تصمیم‌گیری راحتی پیش‌رو دارید.

به عنوان مثال، تیزر تبلیغاتی شرکت نایک را به یاد میاورید؟ کمپانی نایک هنگامی که تصمیم گرفت مجموعه لباس زنانه خود را تبلیغ کند، افکار زنان را به هنگام ورزش کردن نشان داد.
برای گویندگی این کار از مجموعه‌ی مختلف صداهای زنانه استفاده کرد. در تیزر تبلیغاتی کمپانی NIVEA MEN نیز ما شاهد شیو کردن بدن افراد تیم لیورپول در رخت کن به هنگام استفاده از محصولات این کمپانی بودیم. در طول این تیزر تبلیغاتی نیز، یک صدای مردانه، عملکرد و حرکات این بازیکنان را تفسیر می‌کرد.

قطعا وقتی محصول خدماتی شما از نظر جنسیتی خنثی باشد، انتخاب جنسیت گوینده کمی پیچیده‌تر می‌شود. اما خوشبختانه در این زمینه نیز مطالعاتی انجام شده که به آگاهانه‌تر بودن انتخاب شما کمک می‌کند.

یک بررسی گسترده توسط AdWeek Media نشان داده است: 48٪ از کسانی که در این تحقیقات شرکت کرده‌اند، صدای مرد را موثرتر می‌دانند. 28٪ دیگر اظهار داشتند که صدای مرد بیشتر مناسب فروش ماشین است. در حالی که 46٪ از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که صدای زنان آرامش بخش‌تر است.

یک گوینده پیشکسوت به نام دبی‌گراتن در این زمینه با انتخاب گوینده زن موافق‌تر است؛ می‌گوید: به دلیل این که زن‌ها، افرادی هستند که به طور ذاتی بیشتر در زمینه‌های پروش افراد دخالت دارند، صدای آن‌ها اغلب برای مخاطب یک صدای مهربان، دلسوز، کمک کننده و بدون تهدید تلقی می‌شود.

این مطلب می‌تواند در فیلم‌های آموزشی یا محل‌های تجاری حائز اهمیت باشد؛ جایی که نیاز به انتقال پیام، با تهاجم کمتر و ترغیب بیشتر باشد. برای درک بیشتر اهمیت این مطلب به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله ­(صدای زنانه یا مردانه چه تفاوتی در اثر بخشی تیزر تبلیغاتی دارد؟) را از دست ندهید.

2)لهجه

لهجه‌ها نیز می‌توانند تأثیر عمده‌ای در میزان موفقیت صدای تجاری شما و ارتباطش با مخاطبان داشته باشند. در نظر داشته باشید که مقصود از تولید تیزرهای تبلیغاتی تلاش برای قابلیت سودآوری و درآمدزایی است.

به عنوان مثال، اگر خدمات شما مختص شهرهای خاصی است، احتمالاً می‌خواهید صدای گوینده شما مطابق و متناسب با لهجه محلی مورد نظر شما باشد. در این صورت شما بازخورد بیشتری خواهید گرفت.

ببینید مخاطبان شما چه کسانی هستند سپس گوینده‌ای را انتخاب کنید که گویش آن مورد توجه مخاطب شما باشد. علاوه بر این، اگر می‌خواهید یک کمپین ملی انجام دهید، بهتر است گوینده‌ای را انتخاب کنید که صدای آن، نمایانگر کشوری باشد که در آن تجارت می‌کنید.

جالب است بدانید که استفاده از لهجه‌های مختلف بازخوردهای متفاوتی را به همراه دارد. بعضی از لهجه‌ها برای مخاطبان قابل اعتمادتر و برخی دوستانه‌تر قلمداد می‌شود. بهتر است هنگام انتخاب گوینده و برنامه‌ریزی برای آن، این جهت گیری لهجه‌ها را در نظر بگیرید.

3)تن و لحن صدا

همان‌طور که از قدیم هم گفته‌اند چیزی که می‌گویم مهم نیست بلکه نحوه گفتن آن مهم است. ممکن است شما یک پیام تبلیغاتی عالی داشته باشید به طوری که پس از انتشار آن، مانند بمب عمل کند اما انتقال آن پیام به گونه‌ای باشد که گوش‌ها اصلا آن را نشنوند.

آلبرت مهرابیان، پروفسور برجسته روانشناسی در UCLA، یک قانون کلی و معروفی ایجاد کرده است که نشان می‌دهد فقط 7٪ از معنی در خود کلمات یافت می‌شود. 38٪ از آن از تن صدا ناشی می‌شود. البته 55% دیگر آن مربوط به زبان بدن است که در کار گویندگی و انتخاب گوینده، نگران این موضوع نیستیم.

به عبارت دیگر، مهم است که جهت تن و لحن صدایی که دوست دارید از آن استفاه شود، به گوینده‌ی خود بدهید. شما می‌خواهید صدایی که به شما ارائه می‌دهند با تجارت شما مطابقت داشته باشد و بر مخاطب شما تأثیر بهتری بگذارد.

اگر تجارت شما آزاد و غیر رسمی است، می‌توانید به گوینده‌ی خود آزادی و اختیار عمل دهید. اما اگر شرکت و تجارت شما دارای یک شخصیت حقوقی و جدی است بهتر است پیام تیزر تبلیغاتی خود را با تن و لحنی واضح و معتبر منتقل کنید. تن صدا می‌تواند محصول شما را انسانی‌تر، قابل دسترس‌تر، جدی‌تر و هر ویژگی که مد نظر شما باشد، نشان دهد.

4)سرعت

دقت و حساسیت در سرعت صدا به چند دلیل برای شما مهم است. اولین دلیل که از همه مهم‌تر هم هست این است که، شما می‌خواهید مخاطبتان پیام شما را درک کند. به عبارت دیگر باید به مخاطبان زمان بدهید تا پیام شما انتقالی شما را هضم کنند. در عین حال باید سرعت داستان تیزر تبلیغاتی و گویندگی شما به طوری باشد که مخاطب تا انتها درگیر و مجذوب تیزر تبلیغاتی شما بماند.

برقراری این توازن شاهکار بزرگی نیست. رسیدن به این توازن به سناریویی که به گوینده خود می‌دهید، مربوط می‌شود. به عنوان مثال، یک تیزر تبلیغاتی 90 ثانیه‌ای به یک سناریو کاملاً فشرده احتیاج دارد که با اطلاعات زیاد، پر نشده است. به طور استاندار تعداد کلمات مناسب در متن برای یک تیزر تبلیغاتی 60 ثانیه‌ای 130 الی 140 کلمه است.

البته توجه داشته باشید که صدای گوینده باید با تصاویر تیزر تبلیغاتی تطابق داشته باشد. در نهایت وظیفه گوینده‌ی شما، شرح و یا توضیح آن چیزی است که به نمایش گذاشته‌اید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم برای تصمیم‌گیری مدت زمان تیزر تبلیغاتی خود به این مقاله (ساخت ویدیو تبلیغاتی کوتاه تاثیر گذاری بیشتری دارند یا بلند؟) نگاهی بیاندازید.

5)شهرت و نمونه‌ کاری گوینده

چگونه می‌توانید یک گوینده را در بین گوینده‌های دیگر انتخاب کنید؟ این کار با استخدام یک کارمند جدید تفاوت آنچنانی ندارد. با یک نگاه و جستجو در سایت‌های مخصوص، با گویندگان و صداگذارهای حرفه‌ای و تازه کارهای زیادی آشنا می‌شوید.

در وهله‌ی اول ممکن است به نمونه کارهای قبلی آنها گوش دهید. یک گوینده‌ی خوب قادر است طیف وسیعی از نمونه‌ها را به شما ارائه دهد. با انوع کاری که قبلاً انجام داده‌اند آشنا شوید. سپس از خود بپرسید که آیا مجموعه کار آنها با محصول یا خدمات شخصی شما مشابهت دارد یا نه.

یا حتی ممکن است ارزیابی کنید که آیا آن‌ها طیف وسیعی از کارهای مختلف صوتی را اداره کرده اند یا خیر. آیا آن‌ها می‌توانند روزی یک گفتگوی بی‌عیب اقتصادی و یا یک روایت داستانی گویا ارائه دهند؟ انعطاف پذیری و سازگاری صدا، ویژگی‌های بسیار خوبی هستند که بهتر است در این مراحل مورد توجه قرار هید.

در انتخاب گوینده بهتر است یک توصیه نامه در یافت کنید. هیچ کس دوست ندارد که پروژه خود را به یک فرد کاملا ناشناس و ناشناخته بسپارد.

به عبارت دیگر بهتر است به سراغ استودیوهای ضبط صدا بروید. همکاری با یک استودیو صدا یا حتی تولید فیم می‌تواند منطقی‌تر باشد. آنها نه تنها طیف وسیعی از هنرمندان را در استودیو خود دارند بلکه می‌توانید به آنها اطمینان کامل داشته باشید.

علاوه بر این‌ها، آن‌ها می‌توانند گوینده‌های متعدی را که متناسب پروژه شما هستند، به شما پیشنهاد دهند. بنابراین لیست انتخابی شما کاهش پیدا می‌کند. برای آشنایی با صداهای حاضر در استودیو چکاوا به صفحه گویندگان مراجعه کنید.

6)کیفیت ضبط گوینده

اگر گوینده شما از راه دور با شما کار کند و دسترسی به استودیویی نداشته باشد، در این صورت فایل صوتی نهایی شما از تجهیزات ضبط حرفه‌ای برخوردار نخواهد بود.

برای درک بیشتر تاثیر وجود یک استودیو در ضبط صوت شما، این مقاله (ضبط نریشن در استودیو صدا چه تفاوتی با ضبط خانگی دارد؟) را از دست ندهید.

البته می‌توانید در مورد نحوه ویرایش فایل صوتی با گوینده خود صحبت کنید. مثلا در مواردی که می‌خواهید یک ویرایشگر حرفه‌ای برای ترکیب فایل صوتی و تیزر تبلیغاتی خود استفاده کنید، از گوینده بخواهید خودش روی فایل ویرایشی انجام ندهد.
زیرا اگر فایل خام باشد، ویرایشگر شما توانایی کاهش مواردی مانند سروصدا، درست کردن طنین‌ها و.. را دارد. همچنین باید درمورد قالب فایل و میزان بیت‌ریت که می‌خواهید صدای تبلیغاتی شما در آن فرمت تحویل داده شود، کاملا واضح و شفاف صحبت کنید.
قالب‌های استاندارد فایل شامل WAV ، MP3 و AIFF می‌شوند. در نظر داشته باشید 44.1KHz میزان بیت شناخته شده سی‌دی است، بنابراین هر چیزی که با آن میزان مطابقت داشته باشد یا از آن فراتر رود، برای یک تیزر تبلیغاتی مناسب است.

7)مخاطبانتان را در نظر بگیرید

ممکن است تصور کنید که گوینده مورد نظر خود را پیدا کرده‌اید اما آیا مخاطبان شما با شما هم نظر هستند؟ بگذارید تصور کنیم مخاطبان شما زنان 35 تا 55 ساله هستند، پس شما باید به دنبال گوینده‌ای باشید که صدای آن برای این گروه از مخاطبان جذاب باشد. این جا زمانی است که آنجام یک نظرسنجی مفید واقع می‌شود.

این لزوماً به معنای صرف وقت و هزینه زیاد برای تحقیق نیست. تعیین میزان بودجه برای این قضیه، به دامنه و مقیاس تیزر تبلیغاتی شما بستگی دارد.

اگر انتظار دارید که به مخاطبان محدودی دسترسی پیدا کنید، به بررسی تعداد معدودی از افراد بپردازید. اما اگر می‌خواهید یک کمپین ملی و مداوم داشته باشید، مطمئن باشید ارزش سرمایه گذاری در یک نظرسنجی عمیق‌تری از مخاطبان را دارد.

خلاصه:

انتخاب گوینده برای یک تیزر تبلیغاتی کار ساده‌ای نیست. اما نشدنی هم نیست. امیدوارم این بلاگ توانسته باشد به شما در انتخاب گوینده کمک کرده باشد.

به طور کلی شما باید 7 مورد مذکور را به هنگام انتخاب گوینده در ذهن داشته باشید. برای‌ کسب اطلاعات بیشتر‌ در زمینه‌ی داشتن صداگذاری بهتر است به این مقاله (۴ نکته که با رعایت  آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن ویدیو خود را صداگذاری کنید) مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: سفارش گویندگی و نریشن

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب