یک گوینده تیزر تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارد؟

گوینده تیزر

اهمیت و قدرت صدا

یه گوینده تیزر تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارد؟

در مرحله اول قدرت صدا، دلنشین بودن و لحن آرام شما به عنوان گوینده میتونه مخاطب رو به سمت صدا بکشونه. خوانش صریح و بیان واضح شما مخاطب رو به سمت تیزر تبلیغاتی جذب میکنه. احساسات مخاطب را در نظر بگیرد. اگه گوینده بین‌المللی هستید به زبان و لهجه هایی که گویندگی میکنید تسلط کامل داشته باشید.بهتره در جایگاه یک گوینده به تبلیغی که می کنید شخصیت بدید. پیام رو صادقانه به مخاطب بدید و هیجان و احساس بالایی در صداتون داشت باشید و در نهایت هر روز دنبال بالا بردن مهارت های گویندگی باشید.

برای آن که از تاثیر و اهمیت صدا در تبلیغات آگاه بشوید با یک مثال شروع میکنیم. تصور کنید هنگام تماشای یک فیلم در تلویزیون هستید که ناگهان تبلیغات تلوزیون شروع می شود، اگر یک صدای موسیقی یا یک صدای آشنا، دلنشین و یا یک لحن و صدای مرتبط به تیزر پخش شود چقدر شما را جذب می کند؟ آیا نبود صوت مناسب و یا صدا های استراتژیک انسانی در یک تیزر به همان اندازه شما را جذب می کند؟ مطالعات انجام شده نشان داده است که انسان ها و مصرف کنندگان تنها تحت تاثیر آنچه که می‌بینند نیستند بلکه آنچه که می‌شنوند نیز بر آنها تاثیر می گذارد. احساسات بیینده هنگام دیدن یک تیزر تبلیغاتی تاثیر زیادی به چگونگی به خاطر آوردن آن محصول دارد و صدا تاثیر بسزایی بر روی احساسات ببینده می گذارد. صدا دومین حس تاثیرگذار در بازاریابی و تبلیغات است زیرا با صدا، توجه انسان جلب و تاثیر تیزر تبلیغاتی بیشتر می شود. گویندگان تبلیغات باید توانایی آن را داشته باشند تا لحن و صدای خود را متناسب با محصول و خدمات شرکت محصول مورد نظر دربیاورند. هر تیزری متناسب با محصول و هدفی که قصد ارائه آن را دارد باید از صدا و لحن متفاوتی انتخاب کند. صدا می‌تواند صدای یک متخصص یک مربی یک دوست و… باشد.

استفاده از صدا و گویندگی برای تیزرهای تبلیغاتی تقریبا مورد استفاده هر صنعتی قرار میگیرد مانند: تبلیغات‌در رادیو، ‌تلویزیون، پادکست، اینترنت و…

یک گوینده تیزر تبلیغاتی باید متن مورد نظر را با لحن و بیانی صریح و واضح بخواند وآنچه هدف از تیزر است را به مخاطب منتقل کند، نکاتی که مخاطب باید به آن ها توجه کند را برجسته تر کند و احساسات مثبت به محصول را در مخاطب به وجود آورد. گوینده تیزر باید با بازیگری در صدا و لحن خود  مخاطب را احساساتی کند و به هیجان بیاورد. همچین باید بتواند به تیزر و محصولات آن زندگی ببخشید. یکی دیگر از وظایف گوینده تیزر آن است که بتواند برای هر شرکت و محصول یک صدای منحصر به فرد ایجاد کند؛ این کار باعث میشود که یک محصول تبلیغاتی و یا یک برند، یک شخصیت منحصر به فرد و صدای متمایز داشته باشد.

 1. تسلط به زبان: اگر گوینده تیزر تبلیغاتی در سطح بین المللی هستید باید به زبانی که گویندگی می‌کنید تسلط کامل داشته باشید. باید توانایی تشخیص تفاوت های لهجه ای را داشته باشید زیرا در این حالت رابطه قوی تری با مخاطب ایجاد میکنید و تاثیر صدای شما بیشتر می شود.
 2. تمام کارایی: وقتی برای یک تیزر تبلیغاتی گوینگی انجام می دهید باید توجه داشته باشید که باید صدای شما به مجموعه ای از نکات ، احساسات و هدف های تیزر اشاره کند؛ پس بهتر است از تمام کارایی صدای خود استفاده کنید.
 3. طریقه صحبت کردن: شما یک گوینده ی تیزر هستید پس اولین چیزی که مخاطب متوجه آن می شود نحوه‌ی صبحت کردن شماست. برای اینکه نحوه صحبتتان با محصول متناسب باشد بهتر است به آن یک شخصیت دهید. می توانید برای محصول و برند یک شخصیت مورد اعتماد، قوی، دوستانه، پرشورو.. در نظر بگیرید.
 4. رساندن پیام: این وظیفه  اصلی یک گوینده است و تمام مهارت ها و نکات بالا برای رساندن پیام یک تیزر و تاثیر گذاری آن بر روی مخاطب است. برای انتقال پیام سه روش وجود دارد:
  1. فروش سخت: در این روش گوینده تیزر باید با صدای پر شور و هیجانی اطلاعاتی را در دسترس مخاطب قرار دهد.
  2. فروش نرم: در این روش نیاز نیست صدای گوینده قوی و نیرومند باشد بلکه باید ازصدایی آرام منطقی و معقول استفاده کند.
  3. روش دیگر، استفاده از چند گوینده است زیرا متن تیزر تبلیغاتی به صورت مکالمه ای ست بین افراد که حول محور معرفی یک محصول بیان می شود.

چگونه گوینده‌ی  یک تیزر تبلیغاتی شویم؟

 • اول از همه باید تلفظ و بیان کلمات مختلف را بلد باشید. برای این کار بهتر است متن ها و اسکریپت های متفاوتی را بخوانید.
 • برای اضافه کردن بازیگری به صدای خود بهتر است متن ها را با صدای بلند بخوانید و این کار را مرتبا تکرار کنید. در این کار سعی کنید احساساتتان را در صدایتان نشان دهید. توجه داشته باشید که باید بازیگری را در صدایتان نشان دهید پس متن را نمی‌خوانید بلکه متن را با صدایتان اجرا می‌ کنید.
 • صدای خود را ضبط کنید؛ سپس چندین بار صدایتان را گوش دهید و ایراد های خود را واقع بینانه شناسایی کنید. با این کار نقاط ضعف خود و کاراهایی که به بهتر شدن گویندگی شما کمک میکند تشخیص می دهید.
 • بهتر است از صدای دیافراگم خود استفاده کنید. صدای خارج شده از دهان صاف تر و قوی تر است. به شما پیشنهاد می کنیم از صدای بینی استفاده نکنید.
 • تمرینات و ورزش های مربوط به تنفس را انجام دهید؛ مانند دراز کشیدن روی زمین و انجام دادن دم و بازدم. این مجموعه اقدامات روی بهبود صدایتان تاثیر می گذارد.
 • برای اضافه کردن انعطاف پذیری صدایتان، صدای بازیگران و افراد مختلف و حتی صداهای متفاوت را تقلید کنید.
 • در تمرینات خود به برند ها و محصولات شخصیت بدهید؛ این کار دربرقرارکردن ارتباط بین خودتان و متن و ارتباط بین مخاطب با تیزر تبلیغاتی، تاثیر بسزایی می گذارد.
 • شما می توانید از کلاس های فن بیان و گویندگی متفاوتی که وجود دارد نیز استفاده بکنید.

برای پیشرفت بهتر است موارد بالا را تکرار و تکرار کنید.

نکاتی برای سلامت گویندگان

در هنگام گویندگی و ویرایش پس از آن ، معمولان گویندگان نشسته اند، در بعضی موارد نیز ایستاده گویندگی می کنند، هرچند ایستادن و نشستن بهتر از ایستادن و یا نشستن به تنهایی است اما با این حال گویندگی جزو مشاغل بی تحرک برای بدن محسوب می شود. بی تحرکی میتواند عامل مشکلاتی از جمله : قند خون بالا، خطربیشتر بیماری های قلبی و سرطان ، افزایش احتمال چاقی ، افزایش چربی و کلسیم در عروق قلب و …شود. حتی اگر ایستادن را جایگزین نشستن کنید نیز خطرات جدی مانند فشرده سازی ستون فقرات و مشکلات کمر، واریس، مشکلات قلبی و عروقی و… شما را تهدید خواهد کرد؛ پس بهتر است برای آسیب ندیدن بدنتان و داشتن بدنی سالم به چند نکته زیر توجه کنید:

 • توصیه میشود به ازای هر 20 دقیقه نشتن، 8 دقیقه بایستید و سپس 2 دقیقه حرکت ملایم انجام دهید. اگر مهلت ارایه و حجم کارها اجازه این مدت زمان را نمی دهد؛ بهتر است بین کارا ها بایستید و آرام حرکت کنید و یا قدم بزنید.
 • تمرینات بدنی انجام دهید مانند:
 • کشش گردن و شانه:

  1. صاف بنشینید و بدون حرکت شانه به سمت بالا، گوش چپ را به شانه سمت چپ و بعد از 5 ثانیه گوش سمت راست را به شانه سمت چپ بچرخانید.
  2. با نزدیک کردن چانه به قفسه سینه پشت گردن خود را کشیده و سر خود را به آرامی به اطراف بچرخانید.
  3. شانه‌های خود را به سمت گوشتان بالا بیاورید و 5 ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید.
 • کشش بدنی بالا:

  1. صاف بنشینید. دست های خود را از پشت نزدیک قفسه سینه به هم برسانید، فشار دهید و 5 ثانیه نگه دارید.
  2. بازوی چپ یا راست را تا نزدیکی سرتان بالا بیاورید و سپس به طرف مخالف خم شوید و تا آنجا که می توانید و به بدنتان آسیب نمیرسد؛ خم شوید. چند ثانیه حالتتان را نگه دارید و سپس به سمت دیگر کارها را تکرار کنید.
  3. کف دستانتان را به سمت بالا ببرید و خود را به سمت بالا بکشید تا ستون فقراتتان نیز به بالا کشیده شود.
 • حرکات کششی و ورزشی بدن:

  1. با بلند شدن از روی صندلیتان سعی کنید یک حرکت مینی اسکوات انجام دهید و این کار را 10 بار تکرارکنید.
  2. بایستید سپس پاشنه خود را از زمین جدا کنید. به آرامی به روی زمین بگذارید و این کار را نیز 10 مرتبه انجام دهید. این کار برای کشش ماهیچه ساق پایتان مفید است.
  3. زانوی پای راست یا چپ خود را خم کنید به سمت قفسه سینتان بکشید. بازوها و یا دست های خود را به دور پایتان بپیچد و تا جایی که میتوانید به بدن خودتان نزدیک کنید. این کار را برای هر دو  پا تکرار کنید.
  4. مچ پای راست را روی زانوی پای چپتان بگذارید و سپس با دست به زانوی پای راستتان فشار وارد نمایید. این کار را برای پای دیگرتان نیز تکرار کنید.

توجه کنید تمام کشش ها و فشار هایی که در نرمش های بالا اعمال می کنید تا جایی باشد که به بدنات آسیب وارد نکند.

اگر شما یک گوینده تیزر تبلیغاتی هستید و یا قصد دارید یک گوینده تیزرهای تبلیغاتی شوید با توجه به نکات گفته شده می‌توانید مهارت های خود را افزایش دهید و سپس مارکت خود را شروع کنید. اما اگر شما دارای یک محصول  یا شرکت و… هستید که برای تیزرهای تبلیغات خود نیاز به یک گوینده تیزرهای تبلیغاتی دارید، می توانید به سایتها و مارکت هایی که متخصص این کار هستند مراجعه کنید. سایت هایی هستند که با مراجعه به آن‌ها، نمونه صداهای گویندگان وجود دارند و شما می توانید از بین آن ها گوینده مورد نظر خود را پیدا کنید. در واقع این دسته از سایت ها و مارکت ها واسطه بین شما و گویندگان تیزرها و… هستند.

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب