گوینده تبلیغاتی زن یا مرد؟

گوینده-زن-یا-مرد-1-

همیشه میپرسند گوینده تبلیغاتی زن یا مرد؟ اکثر ما فکر میکنیم که تصویر و زیبایی بصری مهم ترین بخش یک تیزر تبلیغاتی است ، با وجود اهمیت تصاویر هرگز نمیتوان نادیده گرفت که صدا مستقیما بر روی ناخودآگاه افراد تاثیر می گذارد و انچه که باعث جذب افراد به سمت برند ما می شود همین تاثیر بر روی ناخودآگاه است. صدای های زنانه و مردانه هر کدام حس متفاوتی را به مخاطبان ما القا می کنند ، حس آرامش ، امرانه، جذاب و… به نظر شما برای تبلیغ بانک، گوشی هوشمند ، لوازم آرایش و مواد غذایی کدام صدا مناسب است ؟

 

بعد از پستی بلندی های فراوان تیزر تبلیغاتی شما آماده شده است. حالا باید تصمیم بگیرید که می خواهید چه نوع صدایی روی آن داشته باشید ، صدای نریتور مرد یا نریتور زن ؟ کدام یک به درد کسب و کار شما می خورد و می تواند اصالت، ویژگی و کارآیی برند شما را به خوبی به نمایش بگذارد؟

اولی کمی به تحقیقات نگاه کنید

در سال 2010 AdWeek Media از 2194 فرد بزرگسال نظرسنجی کرد تا تعیین کند که چگونه مصرف کنندگان به صدای تبلیغات مردانه و زنانه واکنش نشان می دهند 

نتایج زیر از این تحقیق حاصل شدند: از لحاظ نشان دادن قدرت یک برند، 48 ٪ از پاسخ دهندگان گفتند که مردان بیشتر نیرومند به نظر می رسند ، در حالی که 49 ٪ از افراد مورد بررسی قرار گرفته گفته اند که جنسیت هیچ گونه تفاوتی را نشان نمی دهد و تنها 3 ٪ گفته اند که صدای زنان در آگهی احساس قدرت بیشتری را منتقل می کند.

از لحاظ اعتماد و آرامشی که منتقل می شود ، 46 ٪ از پاسخ دهندگان گفتند که زنان بیشتر تسکین دهنده هستند، در حالی که 46 ٪ دیگر گفتند که جنسیت هیچ گونه تفاوتی را نشان نمی دهد  و در نهایت 8 ٪ اعتقاد داشته اند که صدای مردان آرامش بخش تر است.

با این وجود، از نظر متقاعد کردن برای خرید یا استفاده از محصولات نتایج تقریبا تقسیم شدند. 19 ٪ احساس کردند که صدای زنانه بیشتر قانع کننده بوده در حالی که 18٪ معتقد بودند صدای مردانه بیشتر متقاعد کننده است و 64٪  افراد مورد مطالعه قرار گرفته هم گفتند که جنسیت هیچ تفاوتی ندارد.

جنسیت می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند

به عنوان مثال، اگر شما به دنبال نشان دادن یک تصویر قوی هستید و میخواهید یک پیام قدرتمند در ذهن مخاطب باقی بگذارید، با وجود اینکه 49 ٪ به جنسیت اهمیت نمی دهند، اما 48 ٪ هم حواسشان هست، پس با انتخاب یک صدای مرد، 98 ٪ از مصرف کنندگان را راضی نگه خواهید داشت و همینطور اگر شما به دنبال یک صدای آرامش بخش و تسکین دهنده باشد با استفاده از یک صدای زنانه رضایت 92 ٪ از مصرف کنندگان را  به دست می اورید ، به عنوان مثال اگهی پوشک بچه یا برشتوک را با صدای مردانه تصور کنید، چندان جالب به نظر نمیرسد ، نه؟!

در مطالعه ای که بالاتر به آن اشاره کردیم 28 ٪  از پاسخ دهندگان احساس کردند که صدای مرد به احتمال زیاد می تواند یک “ماشین” یا یک “کامپیوتر” که بر اساس باور عموم ابزار هایی مردانه هستند را بفروشد، از طرفی 7٪  از افراد  صدای زن را برای این محصولات انتخاب کردند و 65٪  باقی مانده هم گفتند که تفاوتی ندارد .

از این قضیه چه نتیجه ای میگیریم؟

مردان معمولا به ابزارها، وسایل الکترونیک و خودرو ها نسبت به زنان علاقه مندتر هستن، پس مخاطب آگهی می تواند به توصیه آنها بابت خرید یکی از این محصولات بیشتر اعتماد کند. همچنین اگر شما محصولاتی مانند لوازم ورزشی، سخت افزار و یا حتی کیف و کفش ارائه می دهید با توجه به پیام ، نام تجاری و مخاطبان هدف شما ، احتمالا یک صدای مردانه می تواند میتواند متناسب باشد، اما اگر محصول شما لوازم آرایشی ، لباس و یا در حوزه محصولات کودک است صدای زنانه طبیعتا انتخاب بهتری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی (7 نکته اساسی انتخاب گوینده تبلیغاتی) را بخوانید.

اگر یک مرد سعی کند رژ لب بفروشد چه می شود؟

آرتور چو، نریتوری که نریشن مارک هایی مانند Safeway  و Intel را انجام می دهد، در این رابطه می گوید: “صدای مردان با بی طرفی همراه است و برای همین هم به نظر می رسد اطلاعاتی معتبر و واقعی را به مخاطب ارائه می کند” صدای مردانه صدایی  بدون زیر و بم زیاد است و این یکنواختی میتواند به ویدئوهای آموزشی اعتبار ببخشد یا یک واقعیت تاریخی را بیان کند ، به همین علت شاید یک صدای مردانه چندان برای تبلیغات لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب نباشد ، اما استثنا هم در این زمینه وجود دارد ، اگر مثلا قرار است در یک تیزر تبلیغاتی عنوان شود که با فرمولی جدید به محصول جدیدی رسیده ایم که هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد و یا کاملا گیاهی و بدون مواد صنعتی تهیه شده به دلیل علمی بودن مطلب بهتر است صدای یک مرد هم در تیزر تبلیغاتی در کنار صدای زن استفاده شود تا اعتبار آگهی را بالا ببرد ، شاید فمنیست ها از این قضیه دلخور شوند اما متاسفانه این یک واقعیت ثابت شده است .

با صدای زنانه چه کنیم؟

دبی گراتان که تا کنون برای برند هایی مثل اپل، سامسونگ و وال مارت نریشن اجرا کرده است می گوید: “از آنجایی که زنان به طور طبیعی بیشتر جنبه ی پرورش دهنده دارند، صدای آنها اغلب برای رساندن پیام هایی مانند کمک کردن، مهربانی ، درک متقابل و آرامش استفاده می شو. این خصوصیت می تواند در فیلم های آموزشی اجتماعی ( که قرار است احساس صبر و مهربانی را به همراه داشته باشد ) و یا داستان شکل گیری شرکت ها و برند های خاص با تمام پستی بلندی هایی که در طول مسیر تجربه کرده اند استفاده شود. ” اما همه این ها به این معنی است که باید از سنت های حاضر برای تبلیغات استفاده کنیم؟ مسلما نه خیلی وقت ها همین ساختار شکنی است که جذابیت به وجود می اورد

برای مثال صداهای زنانه خیلی وقت ها برای محصولات و خدمات غیر متعارفی به کار می روند مثلا برای برای بیمه های عمر، سرمایه گذاری و بانکداری، املاک و مستغلات ، خودرو و… در نهایت این شمایید که باید روی اهداف برند خود متمرکز باشد و صدایی متناسب با محصول یا خدمات خود انتخاب کنید .

برای شنیدن صداهای زنانه و مردانه و مقایسه آنها سری به اینجا بزنید

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب