قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

انتخاب قالب پادکست

 

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

در سری مقالات “چگونه میتوانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم میتوانید این مقالات را هرهفته از اینجا دنبال کنید.

قسمت اول : چرا پادکست میسازم؟

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (نکات مهم ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)  قسمت

۲۸ مهر ۱۳۹۸
۰۲ آبان ۱۳۹۸

قسمت دوم: یک اسم برایش بگذارید و تصمیم بگیرید که چه مدلی باشد

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

 چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

۰۸ آبان ۱۳۹۸
۱۲ آبان ۱۳۹۸

قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

قسمت پنجم : قلم به دست بگیرید

بسیاری از پادکست ها مانند مکالمات بداهه‌ای به نظر می‌رسند که در

۱۹ آبان ۱۳۹۸
۰۳ آذر ۱۳۹۸

قسمت ششم : موسیقی مناسب برای پادکستتان انتخاب کنید

موسیقی برای پادکست تقریباً مانند موسیقی یک فیلم احساسات مخاطب را فرا می خواند

قسمت هفتم: برای ساخت پادکست حرفه ای از چه نرم افزارهایی استفاده کنیم؟

قسمت هفتم : بهترین نرم افزار ساخت پادکست حرفه ای کدام است؟در سری مقالات "چگونه میتوانم

۲۶ بهمن ۱۳۹۸
۱۰ اسفند ۱۳۹۸

قسمت هشتم : چگونه می توانید در پادکست خود عالی به نظر برسید؟

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

یکی دیگر از چالش های ساخت پادکست انتخاب قالب محتوایی آن است.  فرمت انتخابی شما کاملا شخصی است و  بستگی دارد که بخواهید چند نفر را در این کار مشارکت دهید. شما ممکن است یک فرمت معین را انتخاب کنید و یا مجموعه ای از سبک های مختلف را در پادکست تان به نمایش بگذارید این فقط به سلیقه شما و هدف تان از ساخت پادکست برمی گردد.

نمایش انفرادی (مونولوگ)

مزایا: شما نیازی به حساب کردن روی هیچ کس دیگری برای ضبط پادکست ندارید و می توانید به تنهایی  از پس همه کارها بر بیایید. شما مسئولیت تمام پادکست را به عهده می گیرید و در نهایت تمام اعتبار آن هم به طور انحصاری متعلق به شماست. بنابراین اگر پادکست تان به درآمد رسید نیاز به تقسیم سود با کسی نیست.

چالش ها: این نوع سبک  پرطرفدارترین سبک برای تازه کارهاست.  یکی از بزرگترین چالش های نمایش انفرادی جذاب ماندن است چرا که در این نوع  پادکست شما احساس می کنید که دارید با خودتان حرف می زنید  و این کمی کار را سخت خواهد کرد.

ارائه دو نفره پادکست

ارائه دو نفره

مزایا: یکی از راه حلهای عالی برای غلبه بر ترس از میکروفون این است که با فرد دیگری  مشغول به صحبت باشید. سعی کنید فرد مناسبی را برای پادکست دو نفره  تان پیدا کنی. کسی که یا کمی شوخ طبع باشد یا پایه بحث های جدی (فرقی نمیکند) پادکست های مشترک معمولا مورد استقبال قرار می گیرند.  چرا که  از حالت دو قطبی گوینده – شنونده خارج شده و تجربه جدید تر و لذت بخش تری را به همراه می آورند..

چالش ها: یکی از چالش های  این سبک  هماهنگ شدن دو همکار، بی حاشیه بودن و همراه شدن آن ها برای زمانی نسبتا طولانی است.  همچنین اینجا مسئله مالکیت مطرح می شو پادکست متعلق به چه کسی است؟ و اگر به سود رسید سود آن چگونه تقسیم میشود؟

پادکست مصاحبه ای

پادکست های مصاحبه ای

مزایا: صحبت کردن با افراد متفاوت به شما این امکان را می دهد که محتواهای متنوعی  برای هر قسمت از پادکست داشته باشید. همینطور مهمان شما مخاطبان خاص خودش را دارد ممکن است به خاطر او به پادکست شما گوش  کنند و آن را به اشتراک بگذارند. اگر  پادکست مصاحبه ای به درستی اجرا شود می توان در مدت کوتاهی مخاطبان بسیاری پیدا کند.

چالش ها: مصاحبه یک مهارت است که باید تمرین شود خبر نگارها و مجری هایی هستند که سال ها عمر خود را روی این قضیه گذاشته اند که بتوانند یک مصاحبه حرفه ای انجام دهند. ریسک  مصاحبه کردن بالاتر از خواندن متن است چرا که در این صورت باید متن مصاحبه را تنظیم کنید  فرد درست را به صورت مجازی یا واقعی روی خط پادکست بیاورید و کاری کنید که کلیت مصاحبه  به خوبی پیش برود.

فرمت های دیگر

در نهایت، دسته ای از فرمت های دیگری نیز وجود دارد که به طور معمول استفاده نمی شوند، اما می تواند برای پادکست شما مناسب باشد.

 

به عنوان مثال :
میزگرد:

یک میزبان ثابت و تعدادی از مهمانان که در رابطه با یک موضوع خاص صحبت می کنند (پادکست پرگار)

مستند:

 یک راوی شما را در مقابل طیف گشترده ای از مصاحبه ها، گفتگوها و صداها مستندی قرار می دهد که همگی دلالت روی یک موضوع دارند. (پادکست تکامل)

مستند- داستانی:

 ترکیبی از درام و مستند ارائه اطلاعات مستند از یک روش سرگرم کننده که هم معتبر باشد و هم برای مخاطبان عامه جذاب تر (پادکست مترونوم )

چکاوا در رابطه با صدا و نریشن صحبت میکنه. به مناسبت هشتم مهر، روز پادکست گپی دوستانه با دو پادکستر موفق ایرانی، آقای پیام مقدم از پادسکت مترونوم و بردیا دوستی از پادکست کرون داشتیم

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

بلاگ

سفارش آنلاین نریشن چه مزیتی دارد؟

این روز ها با به وجود آمدن امکان سفارش آنلاین نریشن ، دیگر زحمت از دوش مشتری ها برداشته شده و سایت های واسطی مانند چکاوا راه افتاده اند که وظیفه دارند از

آموزش گویندگی
مطالب مفید

اصول مهم تربیت صدا برای گویندگی

اگر رویای گوینده شدن را درسر می‌پرورانید باید برای بهتر شدن در این زمینه صدایتان را تقویت کنید.حرفه‌ای شدن در هر کاری نیازمند تمرین است.

امتیاز دهی به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =