قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

انتخاب-قالب-پادکست

در قسمت سوم در مورد چگونگی قالب پادکست صحبت می کنیم، یکی از مسئله های ساخت پادکست انتخاب قالب محتوایی اونه، یعنی به سلیقه شما بستگی داره که بخواهید تنها گویندگی کنید یا با چند نفر دیگه شریک بشید، در این بین پادکست مصاحبه ای هم وجود داره که یک مهمان اون رو همراهی می کنه و به دلیل وجود مهمان می تونه مخاطب بیشری رو جذب کنه، و در نهایت پادکست هایی که تم آنها میزگرد یا مستند – داستانی هست هم طرفدارهای خاص خودشونو دارند. با سر زدن به قسمت بلاگ چکاوا می تونید به طور کامل از آنها با خبر بشید.

چگونه می توانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

در سری مقالات “چگونه میتوانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم میتوانید این مقالات را هر هفته از اینجا دنبال کنید.

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا غفاری

11 آذر 1402
11 آذر 1402

“عزیزجون” مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها

"عزیزجون" مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها نشست رونمایی از کتاب  عزیزجون نوشته  استاد مسعود فروتن

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره یک

02 آذر 1402
02 آذر 1402

بازاریابی صوتی | Audio Marketing

آدیو مارکتینگ – بازاریابی صوتی – بازاریابی صدا – audio marketing

یکی دیگر از چالش های ساخت پادکست انتخاب قالب محتوایی آن است.  فرمت انتخابی شما کاملا شخصی است و بستگی دارد که بخواهید چند نفر را در این کار مشارکت دهید. شما ممکن است یک فرمت معین را انتخاب کنید و یا مجموعه ای از سبک های مختلف را در پادکستـــتان به نمایش بگذارید این فقط به سلیقه شما و هدف تان از ساخت پادکست برمی گردد.

نمایش انفرادی (مونولوگ)

مزایا: شما نیازی به حساب کردن روی هیچ کس دیگری برای ضبط پادکست ندارید و می توانید به تنهایی از پس همه کارها بر بیایید. شما مسئولیت تمام پادکست را به عهده می گیرید و در نهایت تمام اعتبار آن هم به طور انحصاری متعلق به شماست. بنابراین اگر پادکست تان به درآمد رسید نیاز به تقسیم سود با کسی نیست.

چالش ها: این نوع سبک پرطرفدارترین سبک برای تازه کارهاست. یکی از بزرگترین چالش های نمایش انفرادی جذاب ماندن است چرا که در این نوع  پادکست شما احساس می کنید که دارید با خودتان حرف می زنید و این کمی کار را سخت خواهد کرد.

ارائه دو نفره پادکست

ارائه دو نفره

مزایا: یکی از راه حل های عالی برای غلبه بر ترس از میکروفون این است که با فرد دیگری  مشغول به صحبت باشید. سعی کنید فرد مناسبی را برای پادکست دو نفره تان پیدا کنی. کسی که یا کمی شوخ طبع باشد یا پایه بحث های جدی (فرقی نمی کند) پادکست های مشترک معمولا مورد استقبال قرار می گیرند.  چرا که از حالت دو قطبی گوینده – شنونده خارج شده و تجربه جدید تر و لذت بخش تری را به همراه می آورند… .

چالش ها: یکی از چالش های  این سبک  هماهنگ شدن دو همکار، بی حاشیه بودن و همراه شدن آن ها برای زمانی نسبتا طولانی است. همچنین اینجا مسئله مالکیت مطرح می‌شود پادکست متعلق به چه کسی است؟ و اگر به سود رسید سود آن چگونه تقسیم می‌شود؟

پادکست مصاحبه ای

پادکست های مصاحبه ای

مزایا: صحبت کردن با افراد متفاوت به شما این امکان را می دهد که محتواهای متنوعی  برای هر قسمت از پادکست داشته باشید. همینطور مهمان شما مخاطبان خاص خودش را دارد ممکن است به خاطر او به پادکست شما گوش  کنند و آن را به اشتراک بگذارند. اگر  پادکست مصاحبه ای به درستی اجرا شود می توان در مدت کوتاهی مخاطبان بسیاری پیدا کند.

چالش ها: مصاحبه یک مهارت است که باید تمرین شود خبر نگارها و مجری هایی هستند که سال ها عمر خود را روی این قضیه گذاشته اند که بتوانند یک مصاحبه حرفه ای انجام دهند. ریسک  مصاحبه کردن بالاتر از خواندن متن است چرا که در این صورت باید متن مصاحبه را تنظیم کنید  فرد درست را به صورت مجازی یا واقعی روی خط پادکست بیاورید و کاری کنید که کلیت مصاحبه  به خوبی پیش برود.

فرمت های دیگر

در نهایت، دسته ای از فرمت های دیگری نیز وجود دارد که به طور معمول استفاده نمی شوند، اما می تواند برای پادکست شما مناسب باشد.

به عنوان مثال :

میزگرد:

یک میزبان ثابت و تعدادی از مهمانان که در رابطه با یک موضوع خاص صحبت می کنند (پادکست پرگار)

مستند:

 یک راوی شما را در مقابل طیف گشترده ای از مصاحبه ها، گفتگوها و صداها مستندی قرار می دهد که همگی دلالت روی یک موضوع دارند. (پادکست تکامل)

مستند- داستانی:

 ترکیبی از درام و مستند ارائه اطلاعات مستند از یک روش سرگرم کننده که هم معتبر باشد و هم برای مخاطبان عامه جذاب تر (پادکست مترونوم )

مطلب پیشنهادی: قسمت دوم یک اسم برایش بگذارید و تصمیم بگیرید که چه مدلی باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب