اپراتور و پیغامگیرهای تلفن

اُپراتور و پیغامگیرهای تلفن

از آنجایی که ارتباطات، نقشِ اساسی و مهمی را در فعالیت های روزمره ما ایفا می کنند، و قطعا تعریف شخصیت، بدون آن بی معنی میشود، باید گفت که در جهان روزهای دور و جهانِ امروز، برقراری ارتباط با یکدیگر، مهم ترین اتفاق ممکن است. اما با ورود تکنولوژی به سرزمین های گوناگون، قسمتِ عمده ای از این فعالیت های روزمره، بسیار راحت تر از قبل شد و شکلِ جدیدی به خود گرفت.

 در این مقاله، قصد داریم به یکی از مهم ترین بخش هایی که گویندگان در آن، نقش مهمی را ایفا می کنند بپردازیم و آن  صدای پیغامگیرهای تلفن است. این صدا اساسا روی سازمان، موسسه اداره، شرکت، بیمارستان و مکان های فرهنگی مثل سینما، تئاتر و ……. قرار میگیرد.

 در نظر بگیرد به مکانی عمومی زنگ زده اید، و مدت زیادی را پشت خط منتظر مانده اید، که در نهایت صدا روی پیغامگیر میرود و شما به جای یک شخص، به صدایی متصل میشوید که از قبل ضبط شده است. ضبط این صدا 3 دلیلِ مشخص دارد، اول اینکه شما متوجه شود سوال مورد نظرتان به شکلِ تلفنی، قابل پیگیری است و بدانید به چه شماره ای زنگ بزنید و یا از چه کسی راهنمایی بگیرید؛ دوم اینکه، پس از وصل شدن به شخص یا اشخاصِ مورد نظر، آنها بتوانند، راهنمایی های لازم را با شما در میان بگذارند و به شما کمک کنند و سوم اینکه اگر تماس بر قرار نشد، بتوانید، با پیغام گذاشتن روی خط، به فرد مورد نظر مطلب خود را انتقال دهید.

 این تکنولوژی که چند دهه پیش مثل هر کشوری وارد ایران شد، راه های ارتباط تماس فرد با مکان یا شخص مورد نظر را آسان تر کرد و جلوی رفت و آمدهای غیر ضروری را گرفت. اما قسمت مهمِ دیگر این اتفاق، صدایی است که از طریق اُپراتور برای فردِ پشتِ خط پخش میشود. اگر تا به امروز، با تلفن با مکانِ خاصی تماس بر قرار کرده اید، و به جای  فردی که به شکل مستقیم و زنده با شما ارتباط بر قرار کند، صدای ضبط شده ای را پشت خط شنیده اید، گاهی متوجه این اتفاق شده اید که صدای ضبط شده پشت خط، صدای واضح و رسایی نیست، و ممکن است که این صوتی که برای گویندگی پشتِ اُپراتور مناسب نیست، صدای یکی از افرادِ عادی و یا عواملِ همان سازمان موردِ نظر باشد. در صورتی که صدایی که روی اُپراتور ضبط میشود، به اندازه یک گوینده رادیو، باید رسا، محکم، واضح و حتی زیبا باشد، تا شخصی که پشت خط است، بتواند برای مدت طولانی منتظر بماند تا به قسمت مورد نظر وصل شود. چرا که، یک صدای غیر‌ حرفه‌ای، لرزان و یکنواخت، دیگران را آشفته می کند.

تمامِ این مطالبی که گفته شد، در رابطه با دلیل اول یعنی صدای ضبط شده بود، اما دلیل دوم، این بود که شما بعد از شنیدنِ صدای اُپراتور، با فرد مورد نظر تماس برقرار کنید. چیزی که در اینجا مهم است، این است که، در کنارِ صداهای پیغامگیر و اُپراتور، افرادی که به شکلِ مستقیم با دیگران صحبت می کنند هم، باید صدای خوب و رسا، با لحنی واضح و آرام داشته باشند و این، فقط، شاملِ اُپراتور نیست. این افراد، در کنارِ صدای خوب و مناسب، باید در رابطه با سوالات دیگران مطلع باشند؛ به این معنی که، شخصی که در یک دفترِ مهندسی مشغول به کار است، اگر در آن حرفه تخصص ندارد و به شکل تلفنی پاسخگوی افراد است، باید به شکل کُلّی از اطلاعاتی که به افراد میدهد، با خبر باشد. یا برای مثال یک منشی درمانگاه، بعد از وصل شدن به اُپراتور، باید تا حدودی امراض را بشناسد، که بداند که در وهله اول و برای وقت دادن به بیمار، اول باید او را به پزشک عمومی، متخصص یا فوق تخصص ارجاع دهد. پس در نهایت صدای خوب، واضح و آرام، در کنار اطلاعات کافی، میتواند، به یک گوینده اُپراتور و افرادی که بعد از آن پاسخگو هستند، کمک زیادی بکند.

 جالب است بدانید این جریان، به اندازه ای با اهمیت است که، موسسه هایی تشکیل شده اند و افرادی با صدایی مناسب را در آن پرورش میدهند که  بتوانند هم به شکل اُپراتور و هم به شکلِ مستقیم، پاسخگوی افراد باشند. وب سایتِ تخصصی صدا و نریشن چکاوا، در سایت خود، به شکلِ ویژه و تخصصی به صدای های اُپراتور پرداخته است، و اگر شما به صدایی هایی با ویژگی های گفته شده نیار دارید به آدرسِ chakava.com مراجعه کنید.

مقاله مرتبط:

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب