انتخاب زبان | Select Language

ناصر طهماسب

ناصر طهماسب

استاد ناصر طهماسب هنرمند برجسته ایرانی است که از با تجربه ترین گوینده های ایران محسوب می شود. ناصر طهماسب متولد سال ۱۳۱۸ در تهران شد و فعالیت حرفه‌ای ایشان در دوبله از سال ۱۳۴۰ شروع شد. 

گویندگی‌ به‌جای جک نیکلسون در «دیوانه از قفس پرید»، داستین هافمن در «پاپیون»، جانی سکا در «محمد رسول‌الله» و جهانگیر فروهر در «سوته‌دلان» (ساخته علی حاتمی، ۱۳۵۶) نمونه‌هایی از آثار ماندگار او در دوبله می‌باشد.

کتاب صدایی در تاریکی نوشته نیروان غنی‌پور به نوعی ادای دین به زحمات پیوسته و طولانی‌مدت ناصر طهماسب در صنعت دوبله و گویندگی است.

نمونه صدای ناصر طهماسب در چکاوا موجود است.

صدای بم، قدرتمند، پر وسعت و گرم اما در عین حال پر رمز و راز ناصر طهماسب، تا به الان به زیبایی و درستی بر روی شخصیت هایی که جک نیکلسون، هنری فوندا، جیمز استوارت، استیو مک کوئین، هارولد لوید، کری گرانت، آنتونی پرکینز، دیوید جانسن، کوین اسپیسی، گری کوپر، همفری بوگارت، جین هکمن و پیتر سلرز نشسته است.
او که از زمان کودکی دل بستگی زیادی به سینما داشت، از خاطره هایش وام گرفته و گفته است که : “وقتی در کودکی زبان صحبت بازیگران را متوجه نمی شدم و کنجکاو بودم که مکالمه آنها در چه مورد است، جملات فیلم را در ذهن خودم می ساختم و منتظر میشدم تا به فارسی ترجمه شود”
با این حال عشق و علاقه طهماسب به کار دوبله و گویندگی در ابتدا برای او هیچ بهره مادی نداشت و فقط وجه عشق و علاقه طهماسب به این عرصه بود که عزم او را برای ماندن و به کمال رسیدن در این حرفه جزم کرده بود.

همچنین استاد طهماسب گوینده تیزر تبلیغاتی، مستند و آنونس می باشد. طهماسب در کارنامه هنری خود نویسنده دو اثر زن امروز (۱۳۷۵) و پرواز را به خاطر بسپار (۱۳۷۱) است. در سال ۱۳۹۲ از کتاب معرفی زندگی من و ۵۰ سال فعالیت هنری ناصر طهماسب گوینده برجسته ایرانی رونمایی شد.

امتیاز دهی به این مطلب