چگونه دوبلور شوم؟

چگونه دوبور شویم

چگونه دوبلور شویم

مراقبت از خود از مهمترین ویژگی های یک دوبلور خوب شدنه، اول سعی کنید با مواظبت و یوگا صدا و بدنتون رو در بهترین حالت ممکن قرار بدید. دوم منابع آنلاین و کتاب و فیلم های آموزشی بسیار مهم و تاثیر گذارند، اما در نظر داشته باشید که هیچ چیز جای کلاس های حضوری رو نمی گیره. از افرادی که در این عرصه برند هستند با خبر باشید و نبض و سلیقه مخاطب رو خوب بشناسید و در نهایت خودتون رو به روز نگه دارید و در بازار آنلاین فعال باشید و به زمان و مخاطب اجازه پذیرش و دیده شدن بدید و عجله نکنید. فکر می کنید صدایتان بی نظیر و افسانه ای است ؟ همه به شما می گویند صدای دلنشین و جذابی دارید؟ علاقه دارید وارد کار دوبله شوید؟

دوبله و صدا پیشگی  یک کار هیجان انگیز و خلاقانه شما در این شغل صدای خود را به چالش می کشید و آن را به معرض نمایش می گذارید این کار بدون تمرین گرم کردن، تمرین خواندن روزانه و کشش ملایم حنجره امکان پذیر نخواهد بود. اگر واقعا می خواهید دوبله و صدا پیشگی  را جدی ادامه دهید، باید بیش از آنکه فقط صدای خود را آماده کنید سبک زندگی خود را هم کمی تغییر دهید.

چگونه دوبلور شوم؟

بدن و ذهنت را فراموش نکن

اگر می خواهید تبدیل به یک دوبلور و صدا پیشه حرفه ای شوید صدای شما تنها بخشی از بدن شما نیز که نیاز به مراقبت دارد. صادقانه بخواهیم بگوییم کار دوبلور ها می تواند در زمان هایی بسیار شلوغ و پر استرس و در زمان های دیگر خلوت و ناامید کننده باشد، مخصوصا اگر شما در این مسیر تازه کارید و به دنبال پیدا کردن کار می گردید. مهم نیست که چقدر زمان شما تنگ است، پیدا کردن نیم ساعت برای تمرین تمرکز و یا یوگا کار سختی به نظر نمی رسد.

کتاب های مرتبط بخوانید و در کلاس های گویندگی شرکت کنید

کتاب ها و منابع آنلاین عالی هستند تا ترفندهای بازار کار را یاد بگیرید اما هیچ چیز بهتر از آموزش واقعی در زندگی واقعی نیست. بستگی به جایی که شما زندگی می کنید، پیدا کردن کلاس های دوبله و گویندگی ممکن است چندان راحت به نظر نرسد. اما این دلیلی برای ناامیدی نیست. می توانید سری به کلاس های بازیگری بزنید که همه جای کشور بسیار زیاد یافت می شود در این کلاس ها شما این مهارت ها را یاد می گیرید که با صدای بلند و واضح صحبت کنید، اعتماد به نفس صحبت در جمع داشته باشید، خطوط را بخوانید و حفظ کنید و شخصیت دومی را دور از شخصیت خودتان به عنوان بازیگر بپذیرید و اجرا کنید. همه این ها به شما کمک خواهند کرد که به عنوان دوبله و صدا پیشه تجربیات ارزشمندی کسب کنید.

سلیقه مخاطب و پرسونال برندینگ را بشناسید

در ایران با وجود سابقه زیاد گویندگی و دوبله بسیار می بینیم که افراد زیادی برای توانایی خاصی در این عرصه شهرت پیدا کرده، مثلا یک نفر صدای تیزر های رادیویی را به خوبی ایفا می کند، کس دیگری متخصص نریشن های راز بقا است، نفر دیگری آنونس های سینمایی را به شکل خوبی اجرا می کند و دیگری دوبلور اختصاصی مارلون براندو است. همه این ها تلاش هایی برای ثبت پرسونال برندینگ و برند سازی در زمینه صدا است.

اگر شما می خواهید یک دوبلور یا صدا پیشه حرفه ای باشید باید صنعت سرگرمی و ذائقه مردم را به خوبی بشناسید. به عنوان یک هنرمند آزاد، شما همیشه به دنبال کار بعدی هستید. اما برای متوقف کردن مبارزه با هم صنف ها و رقابتی که در این عرصه وجود دارد، باید یاد بگیرید که به صدایتان به عنوان یک کسب و کار نگاه کنید. داشتن صدای جالب و قابل توجه عالی است، اما یک دوبلور و صدا پیشه خوش صدا که نتواند بازاریابی کند فرصتی برای ارائه هنرش پیدا نخواهد کرد. ساخت پرسونال برندینگ شاید کار سختی باشد اما دوبلورها و صدا پیشه ها نمیتوانند آن را در نظر نگیرند.

یک راه عالی برای شروع صداپیشگی حرفه ای این است که یک پروفایل حرفه ای داشته باشید که کمی زندگی نامه و نمونه صداهای شما در آن وجود دارد. برای ساخت چنین صفحه ای میتوانید اسم و مشخصات خود را به همراه نمونه صدا برای ما ارسال کنید تا در صورت تائید همکاران ما پروفایل حرفه ای شما در سایت ایجاد شود.

با کیفیت یا خانگی ؟

در بازاریابی دیجیتال ظاهر شما باید حرفه ای و با کیفیت باشد. مجموعه ای از صداهای موجود نشان می دهد که شما صدای انعطاف پذیری دارید یا نه صدایی که به درد فیلم های مستند، آگهی های بازرگانی، کتاب صوتی  و… بخورد. برای داشتن یک صدای حرفه ای شما یا باید به استودیو صدابرداری حرفه ای مراجعه کنید و یا هزینه ساخت یک استودیو استاندارد خانگی را بپردازید، چرا که توانایی صدای شما با میزان حرفه ای بودن ضبط و کیفیت فایل صوتی شما قابل محاسبه است.

زمان، راز تبدیل شدن به یک دوبلور و صدا پیشه حرفه ای

اگر کسی به شما گفت شما که این روند سریع و آسان خواهد بود، سخت در اشتباه است. به آنها گوش ندهید. شما ممکن است یک صدای عالی داشته باشید، اما این به آن معنا نیست که شما تبدیل به یک دوبلور و یا صدا پیشه عالی خواهید شد. کسی قرار نیست به خاطر قدش بلندش یک بازیکن بسکتبال حرفه ای بشود. برای تبدیل شدن به یک بازیگر دوبلور و صدا پیشه عالی ، گذشت زمان، نظم ، انضباط و از همه مهم تر اشتیاق سوزان لازم و ضروری است. موانع زیادی در این جریان وجود دارد، اما حال شنیدن اولین کار و دریافت اولین حقوق، باعث می شود شما احساس خوبی نسبت به این ماجرا داشته باشید.

اگر می خواهید یک دوبلور و یا صدا پیشه عالی باشید، باید بدانید که این جاده پر پیچ و خم و طولانی است اما عشق به این کار و رویکرد درست ، سفر بسیار ساده تر خواهند کرد.

مطلب مرتبط: مجموعه ی تلویزیونی سینما و دوبله

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب