اسامی گویندگان زن رادیو + گویندگان خانم خوش صدا

پرینا-سخائی----

با اینکه سیستم صدابرداری و صداگذاری در دهه سی ایران تقریبا وجود نداشت، دوبله مهمترین اتفاقی بود که مردم ایران را با آداب و رسوم و فرهنگ کشورهای غربی و شرقی آشنا کرد و سینمای جهان را به شکل جدی به مردم ایران شناساند. از زمانی که دکتر کوشان اولین فیلم خارجی را دوبله کرد، تا زمانی که صدای گویندگان یکی پس از دیگری از استودیوها شنیده می‌شد، خیلی طولی نکشید که دوبله ایران بر سکوی برترین‌ها ایستاد.

در همان دوران قبل انقلاب که محدودیت‌ها کمتر بود و حتی زمان بعد از انقلاب که محدودیت‌ها به لحاظ کلامی و غیر کلامی بیشتر شد، کیفیت صدای گویندگان زن ایرانی به هیچ عنوان تغییر نکرد و همچنان در اوج باقی ماند. هنرمندانی که جنس صدایشان از زندگی بود و به تمام شخصیت‌های سینمایی تلویزیونی جان بخشیدند. نه تنها در حوزه دوبله، بلکه در حوزه رادیو، اجرا و تیزرهای تلویزیونی ایران گویندگان زن صاحب بهترین صداها به همین سبب در ادامه این مقاله به سراغ گویندگان خانم خوش صدا و نام بردن اسامی بهترین گویندگان زن رادیو می‌رویم.

گوینده خانم خوش صدا

کافیست مانند هر روز، یک لحظه تلویزیون یا رادیو را روشن کنید تا ببینید که گوینده‌ها چه نقش پررنگی در زندگی همه ما دارند. شنیدن صدای گوینده‌ها به قدری برای ما عادی شده که خیلی از مواقع، حتی متوجه نیستیم به حرف‌های یک راوی گوش می‌کنیم. با این وجود هنوز هم هستند صداهای گرمی که گوش ما را تیز می‌کنند و آنقدر گریبان توجه ما را می‌گیرند که حتی حاضریم صحبتمان را قطع کنیم و به معنی واقعی کلمه، به صحبتهایشان گوش جان بسپاریم.

ایران از دیرباز مهد گوینده‌های خوش صدایی بوده که همیشه از رادیو و تلویزیون و حتی گاهی از روی پرده سینما، مهمان گوش که هیچ، بلکه دل‌های ما بوده‌اند. هنوز هم اگر از هر ایرانی بپرسید، با غرور و اطمینان به شما خواهد گفت که دوبله ایران در دنیا یک است! افتخاری که هیچوقت بی‌علت نبوده.

گوینده خانم و آقا خوش صدا در ایران، فراوان داریم و این حرفه هنوز هم یکی از هنرهای جذاب در میان جوانان به شمار می‌رود. در کنار این هنرمندان تازه‌نفس، گویندگان پیشکسوت خانم نیز همچنان مشغول به فعالیت هستند و ما را از لطف شنیدن صدایشان محروم نکرده‌اند.

استفاده از گوینده خانم خوش صدا برای تبلیغات چه مزایایی دارد

تبلیغات پردرآمدترین عرصه کاری یک گوینده خانم خوش صدا است. اصولاً دلیل خیلی از افراد برای دوبله فیلم و سریال یا حضور در رادیو، این است که به قدر کافی مشهور شوند تا بتوانند گویندگی‌ تبلیغات انجام دهند. طبیعتاً هرچقدر صدای گوینده به گوش مخاطبان آشنا‌تر باشد، برندهای بزرگ‌تر و معتبرتری برای تیزرهای تبلیغاتی به سراغ او می‌روند.

تجربه نشان می‌دهد که مشتریان به صدای یک گوینده خانم خوش صدا، بیشتر از یک گوینده آقا اعتماد می‌کنند. به همین خاطر هم هست که در بحث تبلیغات، گوینده‌های زن حضور گسترده‌تری دارند.

استفاده از یک گوینده خانم خوش صدا می‌تواند مزیت‌های زیر را برای تبلیغات کسب و کار شما داشته باشد:

 • استفاده از صدای یک گوینده خانم برای تبلیغ اجناس مرتبط مناسب‌تر است. به عنوان مثال اگر قصد دارید لوازم یدکی یا ابزارهای ساختمانی را تبلیغ کنید، بهتر است سراغ یک گوینده مرد، با صدایی رسا و محکم بروید اما اگر می‌خواهید یک مایع دستشویی لطیف را تبلیغ کنید یا در مورد کالاهای زنانه صحبت کنید، بهتر است از یک گوینده خانم خوش صدا کمک بگیرید؛ چرا که لطافت صدای خانم‌ها اثرگذاری بیشتری روی مخاطبان دارد.
 • یک گوینده زن خوش صدا به خوبی می‌تواند برای شما تیپ‌سازی کند. به عبارت دیگر با تغییر لحن و تن صدای خود یک نوع شخصیت ملموس برای برند شما طراحی کند که ارتباط صمیمانه‌تری با مخاطبان برقرار می‌نماید.
 • جذابیت صدای گوینده‌های آقا کمتر از خانم‌ها نیست اما تجربه نشان داده است که در زمینه اعتماد، مخاطبان راحت‌تر به صدای یک گوینده خانم اطمینان می‌کنند، به همین خاطر هم هست که اکثر تیزرهای تبلیغاتی با گویندگی خانم‌ها هستند.

بهترین گویندگان پیشکسوت خانم خوش صدا

تعداد گویندگان خانم خوش صدا در ایران اگر بیشتر از آقایان نباشد، کمتر نیست. از صداپیشگان جوان گرفته تا اسطوره‌های پیشکسوت که با صدای آن‌ها بزرگ شده‌ایم، گویندگان خانم خوش صدا همواره حضور پررنگی در عرصه دوبله فیلم، تبلیغات و گویندگی در کشور داشته‌اند. در ادامه به معرفی کوتاه بهترین گویندگان خانم ایران می‌پردازیم:

ژاله صادقیان

ژاله صادقیان گوینده خانم خوش صدا

زمانی که صحبت از گوینده زن خوش صدا به میان می‌آید، صدای ژاله صادقیان در گوش خیلی از افراد طنین‌انداز می‌شود. ژاله صادقیان را به جرئت می‌توان پرکارترین و مهم‌ترین گوینده زن تیزرهای تبلیغاتی ایران دانست. او که یکی از با سابقه‌ترین گویند‌های خانم محسوب می‌شود، صداپیشگی را از 5 سالگی آغاز کرد. وی ابتدا در رادیو مشغول به فعالیت بوده و بعد از آن وارد تلویزیون هم شد.

ژاله صادقیان یکی از مجریان موفق تلویزیون هم به شمار می‌رود که حتماً او را در برنامه‌هایی همچون دل‌نوازان، دل‌افروزان یا عصر خانواده دیده‌اید. تُن صدای او به گونه‌ای است که برای گویندگی متن‌های گزارشی، حماسی و حتی گویندگی مستند علمی بسیار مناسب است.

 ژاله علو

ژاله علو گوینده خانم خوش صدا

ژاله علو را به حق، بانوی هنر ایران لقب داده‌اند. صدای باشکوه، عمیق و پرمهر این اسطوره عرصه دوبله، به گوش هر شنونده ایرانی کوچک و بزرگ آشناست. ژاله علو پرونده بسیار قطوری در کارهای هنری دارد. او کار خود را از بازی در تئاتر و سینما آغاز کرد و بعدها در چند سریال تلویزیونی نیز نقش داشت.

با این وجود گویندگی، عرصه اصلی فعالیت‌های هنری ژاله علو محسوب می‌شود. صدای آسمانی ‌این پیشکسوت که اکنون 96 ساله است، هنوز هم به گوش تاریخ طنین می‌اندازد و توانسته انگیزه ورود خیلی از گویندگان حرفه ای خانم به عرصه هنر این مملکت باشد.

شوکت حجت

شوکت حجت

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که با صدای خانم شوکت حجت خاطره نداشته باشد. شوکت حجت یکی از بزرگان عرصه دوبله انیمیشن کودک است و گوینده‌ای است که صدای دلنشین او همواره طنین خوش‌آوایی به گوش ما دارد. شوکت حجت در طی سال های کاری خود که آغاز آن از 1363 بوده است دوبله خاطره انگیز ترین انیمیشن های کودکی ما را برعهده داشته است.

فریبا رمضانپور

فریبا رمضان پور گوینده خانم خوش صدا

فریبا رمضانپور را بیشتر با برنامه‌های تلویزیونی همچون «جادوی صدا» و «چشم اندازی به جهان» می‌شناسیم. فریبا رمضانپور علاوه بر سابقه طولانی مدتی که در مجری‌گری برنامه‌های تلویزیونی دارد، در عرصه صداپیشگی و دوبله نیز فعالیت داشته و یکی از گوینده‌های خانم خوش صدای ایران به شمار می‌رود.

وی متولد سال 1348 بوده و دارای مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات فارسی است. اغلب افراد فریبا رمضانپور را با وجود داشتن فعالیت‌های هنری گسترده، هنوز هم به عنوان یکی از بهترین مجری‌های صدا و سیما در ایران می‌شناسند.

مریم استاد حسن بنا 

مریم استاد حسن بنا؛ گوینده خانم خوش صدا

حال وقت آن رسیده است که به معرفی یکی از بهترین بانوان گوینده در کشورمان بپردازیم مریم استاد حسن بنا که از سال 1383 فعالیت گویندگی خود را آغاز کرده است پس از اجرای کارهای متفاوت با صدا و سیما در برنامه های «راز شکوفایی» همکاری کرده است و در طی سال های فعالیت پربار خود در عرصه گویندگی سابقه همکاری با پلتفرم هایی همچون فیلیمو را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.

فاطمه رکنی

فاطمه رکنی؛ گوینده پیشکسوت خانم خوش صدا

از میان گویندگان خانم پیشکسوت می‌توان نام فاطمه رکنی را نیز در میان بهترین‌ها قرار داد وی سابقه ای درخشان در رادیو فرهنگ و گویندگی برنامه های متنوع رادیویی دارد و علاوه بر فعالیت در رادیو به اجرا و گویندگی بسیاری از برنامه های تلویزیونی پرداخته است به همین سبب بارها در طی سال های فعالیت فاطمه رکنی درخشش وی را در رادیو و تلویزیون دیده ایم.

ویژگی‌های صدای گویندگان خانم خوش صدا

یک گوینده خانم خوش صدا می‌تواند با صدای رسا و قدرت روایتگری خود، یک متن معمولی را به شکلی بسیار جذاب و تأثیرگذاری قرائت کند. امروزه برندهای تجاری زیادی وجود دارند که اعتبار خود را مدیون صدای یک گوینده‌ هستند.

اگر در کلاس‌های آموزش گویندگی شرکت کنید، متوجه می‌شوید که داشتن یک صدای خوب تنها بخش کوچکی از کار است. الباقی به مهارت‌های گوینده بستگی دارد. گویندگان خانم خوش صدا نه ‌تنها صدای جذاب و گیرایی دارند، بلکه از توانایی‌های گفتاری بسیار خوبی نیز برخوردار هستند و اندام‌های صوتی خود را به درستی تقویت کرده‌اند.

به صورت کلی یک گوینده زن خوش صدا باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • صدای دلنشینی داشته باشد.
 • کلمات را به درستی و واضح تلفظ کند.
 • توانایی لازم در ایجاد ریتم داشته باشد و بتواند برای جلب توجه بیشتر، کلام را آهنگین کند.
 • باید واضح و قابل فهم صحبت کند تا مخاطب به درستی بتواند تک‌تک کلماتش را بفهمد.
 • به خوبی بتواند اندازه و بلندی صدای خود را کنترل کند.
 • روی متون مختلف تسلط داشته باشد و بتواند به خوبی احساس یک مطلب را درک کرده و منتقل نماید.
 • تسلط کافی روی زبان و ادبیات داشته باشد و از دایره واژگان گسترده بهره ببرد.
 • بتواند از انتوناسیون‌ها و اداهای مختلف برای اثربخش‌تر کردن صدایش استفاده کند.
 • حتما توانایی بازیگری داشته باشد و بتواند با صدایش تیپ‌سازی کند.
 • اعتماد به نفس بالایی داشته باشد.
 • حتماً با تکنیک‌ها و مهارت‌های گویندگی آشنا باشد.

بهترین گویندگان حرفه ای خانم خوش صدا

همانطور که دیدیم گوینده زن خوش صدا در ایران کم نداریم. ایران همیشه در عرصه گویندگی یکی از پیشتازان جهان بوده و هنرمندان این مرز و بوم، سوابق درخشانی در این حوزه هنری داشته‌اند. امروزه شمار گوینده‌های خانم و آقای خوش صدا و جوان افزایش پیدا کرده و صداپیشگان تازه‌کار، به خوبی آماده تحویل گرفتن میراث ارزشمند گویندگی از پیشکسوتان هستند. به همین سبب در ادامه بهترین گویندگان حرفه‌ای را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.

حباب عظیمی  

حباب عظیمی گوینده خانم خوش صدا

حباب عظیمی را حتماً از گویندگی اخبار در شبکه خبر صدا و سیما به یاد دارید. خانم عظیمی یک مجری و اخبارگوی حرفه‌ای خوش صداست که 22 سال سابقه گویندگی خبر، تیزرهای تبلیغاتی و نریشن انواع مستند‌ دارد. وی همچنین در نمایش‌های رادیویی و دوبله فیلم و سریال نیز فعالیت می‌کند.

حباب عظیمی یکی از خوش‌نام‌ترین اخبارگوهای تلویزیون به شمار می‌رود که به او لقب نابغه خبر ایران را داده‌اند.

پریسا سادات امیری

پریسا سادات امیری گوینده خانم خوش صدا

یکی دیگر از گویندگان و دوبلور‌های خوش نام در تلویزیون پریسا سادات امیری است که نه تنها گویندگی تیزر و مستند های تلویزیونی را به شکل حرفه‌ای انجام می‌دهد، بلکه صدای او در دوبله انیمیشن‌های جذابی همچون شگفت انگیزان 2 درنقش اِلاستی گرل ماندگار شده است.

نگین خواجه نصیر

نگین خواجه نصیر گوینده حرفه ای خوش صدا

نگین خواجه نصیر را می‌توان یکی دیگر از دوبلور‌ها و مجریان برجسته کشور دانست؛ چرا که وی علاوه بر این که با صدای دلنشین خود هر شنونده ای را تحت تاثیر قرار می دهد با گویندگی مستند های انگلیسی نیز جزو معدود گویندگان خوش صدای دوزبانه به شمار می‌رود.

 کتایون نژاده

کتایون نژاده گوینده خانم خوش صدا

کتایون نژاده یکی از بهترین گویندگان خانم در ایران است که فعالیت‌های خود را در این عرصه از سال 88 آغاز نموده. او یکی از فعال‌ترین گوینده‌های خانم ایرانی محسوب می‌شود که حتماً صدای او را در تیزرهای تبلیغاتی، موشن گرافی‌ها، کتاب‌های صوتی، برنامه‌های رادیویی، نمایشنامه‌خوانی‌ها و البته تبلیغات شبکه تلویزیونی نسیم زیاد شنیده‌اید.

کتایون نژاده پس از یکسال فعالیت در رادیو ایران وارد عرصه گویندگی تیزرهای تبلیغاتی شد و از آن زمان تا کنون حضور مستمری در این حوزه داشته است. نژاده متولد سال 1351 بوده و دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان است.

سونیا پوریامین

سونیا پوریامین گوینده خانم خوش صدا

سونیا پوریامین را حتماً از مجری‌گری برنامه تهران 20 در شبکه 5 می‌شناسید. پوریامین تقریباً از سال 1359 وارد تلویزیون و به عنوان مجری مشغول به کار شد. سونیا پوریامین گرچه ید طولایی در زمینه مجری‌گری داشته و بیشتر شهرت خود را نیز مدیون همین فعالیت است اما در عرصه گویندگی نیز کارهای زیادی انجام داده.

وی همچنان به مجری‌گری، گویندگی و البته تهیه‌کنندگی برنامه‌های تلویزیونی ادامه می‌دهد.

نازنین زهرا جلالی

نازنین زهرا جلالی؛ گوینده خانم خوش صدا

نازنین زهرا جلالی یکی از گویندگان زن جوان و خوش آتیه ایران است که کار خود را از سال 1395 آغازکرده. بیشتر فعالیت‌های وی در زمینه گویندگی تیزرهای تبلیغاتی، نریشن مستند، دوبله فیلم و به ویژه انیمیشن بوده است.

 

سخن پایانی

از ویژگی‌های یک گوینده یا مجری رادیو صدایی صاف، مقتدر، منعطف و خوش رنگ است، گوینده رادیو باید بر روی مسائل روزمره جامعه‌اش مسلط باشد و اخبار را به خوبی دنبال کند، علاوه بر این باید صدای مردم باشد و مشکلات را ببیند تا برای آن طرح مسئله کند یا با متصدیان روی خط چالش داشته باشد.

گوینده‌های زن به واسطه گرمی صدا و لطافت بیانی که دارند می‌توانند اثرگذاری تیزرهای تبلیغاتی را دوچندان کنند و مایه اعتبار برندهای مختلف شوند. حال شما هر زمان که بخواهید نریشن‌های تبلیغاتی و سفارش نریشن خود را توسط بهترین گویندگان زن به ثبت برسانید می‌توانید با تیم پشتیبانی چکاوا در ارتباط باشید تا تجربه بهترین همکاری را با گویندگان خانم خوش صدا داشته باشید.

ژاله علو - نمونه صدای گویندکان چکاوا

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب