سینما عصر جدید

سینما عصر جدید

با شروع قرن جدید انگار، تمام نوستالژی های ایرانی های دهه سی و چهل داره به تاریخ وصله می خوره. همه دلخوشی های کوچیک و بزرگ اون روزا، که حال دل مردمش و خوب می کرد و کیفشون و کوک. مکان ها، قرارها و اتفاق هایی که تو این روزا تداعی اون ها، به اندازه روزهای قدیم، پر از حال خوبه و لذته. یکی از این نوستالژی ها و خاطرات خوش، سینما (عصر جدید) یا همون سینما (تخت جمشید) روزهای دور.

ساختمانی که در سال 1331، دکتر اسماعیل کوشان، معروف به (پدر سینمای ایران)، برای تهیه فیلم و دوبله، اون رو اجاره کرد و متاسفانه تعدادی از اولین فیلم های دوبله شده به زبان فارسی، در آتش سوزی پارس فیلم از بین رفت؛ به ویژه، فیلم دختر فراری که اولین فیلم دوبله شده به زبان فارسی بود و بعد از مدتی استودیو خودش پارس فیلم رو به کیلومتر14 کرج انتقال داد. و بعد از اون در سال 1357 توسط هوشنگ کاوه خریداری و بازسازی شد.

حالا این سینمایی که طرفدارهای خودش رو داشت و فیلم های به یادماندنی و مهمی روی پرده اش رفت، داره تخریب میشه و معلوم نیست که در آینده تبدیل به چی بشه. سینمایی که در قدیم به نیروهای نظامی روس، برای پخش فیلم های خاص اجاره داده می شد و معروف بود به سینمایی که فیلم های هنری و روشنفکرانه نمایش می ده و محفل قشر جوانان روشنفکر اون زمان بود. سینمایی که به خاطر اکران فیلم جذاب و دیدنی چارلی چاپلین با نام عصر جدید اسمش از تخت جمشید به عصر جدید  تغییر کرد. سینمایی که اگه بنا به نابودی اون نبود، هنوز هم به اندازه سالهای طولانی، می تونست گنجینه خاطرات جوون های دهه سی و چهل و حتی بعد از اون باقی بمونه. اینکه چرا این روزا، اصرار به تخریب مکان های قدیمی و پر خاطره هست و به جای ترمیم، کمر به نابودی اون ها بسته شده، معلوم نیست. اما کاش اجازه می دادیم پرخاطره ترین بناها به یاد روزهای از یاد نرفتنی باقی بمونن، چون آدما با خاطرتشون زندگی می کنند و نمیشه اونا رو از خاطراتشون جدا کرد.

مطلب پیشنهادی(کلیک کنید): نوریه قزانلو، چشمه ای در بیابان

استودیو پارس فیلم

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

زیرنویس یا دوبله؟
مقاله

زیرنویس یا دوبله؟

    زیرنویس را ترجیح می دهید یا دوبله؟ در این روزها که بازار فیلم و سریال در پلتفروم های بزرگ جهانی داغ است و

تاریخ دوبله
مقاله

ورود دوبله به ایران

سینما کریستال میزبان اولین فیلم دوبله شده به فارسی یعنی فیلم فرانسوی دخترفراری بود، هرچند کارهای فنی آن خارج از کشور انجام شده بود اما چیزی از استقبال خوب مردم کم نکرد. گفتنی است بانی این کار دکتر اسماعیل کوشان بود…

امتیاز دهی به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =