گوینده

گوینده

از همان روزهای زیبای کودکی که گوشهایمان برای شنیدنِ حکایت ها و سرگذشت ها لحظه شماری میکرد تا امروز که ذهنمان کم و بیش به کمالِ نصفه نیمه ای رسیده، قصه و شنیدن آن همیشه برای همه ما جذاب و دلپذیر بوده و مهمترین عاملی که ما را مثل زنجیر به این جذابیت وصل کرده، نقش مهم گوینده است.

درست است که تصور و تخیل کلمات خودش به تنهایی ما را وارد جهان رویاها میکند، اما انسان همیشه به دنبال تجربه‌ های زنده و هیجان انگیزی است که با آوایی جذاب برای او وصف شود . در اینجا، نقش گوینده به عنوان پلی بین خواننده و دنیا داستان، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

گوینده آن بانگِ صدای بی‌صدا ذهن ما است که با استفاده از کلمات و جملات، احساسات و تصاویر را به شما منتقل می‌کند و همسفرِ شما تا انتهای یک سفر شگفت‌انگیز است.

او خالق و شاهد همه چیز قصه است و گرایش، عواطف و احساسات شخصیت‌ها را به شما منتقل می‌کند. با لب به سخن گشودن او، داستان زنده می‌شود و جان میگیرد و شما را به جهانی می‌برد که انگار در آنجا حضور دارید.

اگر بخواهیم از کلمات شاعرانه بگذریم باید بگوییم که گوینده کسی است که با استفاده از صدای خود، متن و محتوایی را به شکلِ شفاهی به دیگران منتقل می‌کند.

او می‌تواند در رسانه‌ها، مانند تلویزیون و رادیو، به عنوان خبرنگار و اخبارگو فعالیت کند.

خیلی مهم است که او در زمینه آواشناسی، تلفظ، بیان، نشانه‌گذاری صوتی توانایی‌ داشته باشد و در فعالیت های مستمری که دارد، از تکنیک های گویندگی استفاده کند.

گوینده این شانس بزرگ را هم دارد که در سینما، تئاتر و تولیدات صوتی نقش داشته باشد.

گویندگی

راوی فیلم و صداپیشگی دو فعالیت جذاب و شیرین مربوط به گویندگی است. یک روایت درست از یک قصه و فیلم با صدایی دلنشین، میتواند به هر چه بهتر درک شدن داستان توسط تماشاگر یا شنونده کمک کند و باعث تکمیل شدنِ یک تجربه بصری شود.

افزون بر این، ممکن است گوینده در آثار صوتی تبلیغاتی، کتاب‌های صوتی، بازی‌های ویدئویی و نرم‌افزارهای آموزشی نقش مهمی را ایفا کند. او با استفاده از صدای خود، درونمایه و محتوا را زنده و جذاب می‌کند و به شنوندگان اجازه می‌دهد درک بهتری از موضوع یا داستان پیدا کنند.

 او هنرمندی است که باید به صورت حرفه‌ای، تمام توانایی‌های صوتی خود را تقویت کند، و توجه زیادی به کنترل صدا، تنظیم تلفظ و ایجاد ریتم داشته باشد.

درک محتوای مورد نظر یک گوینده، تا اندازه زیادی امکان اثرگذاری روانشناختی را در شنوندگان ایجاد کند و سبب میشو تا ایده ها و احساساتش را از طریق صدا به درستی به مخاطب منتقل کند.

و در نهایت باید این نکته را متذکر شد که گوینده در کنار تمام ویژگی هایی که دارد یک هنرمند است که با استفاده از صدای خود، توانایی انتقال احساسات را به شکل شفاهی دارد، هنری که هر کسی از پس آن به درستی بر نمی آید.

نمونه صدای گویندگان پیشکسوت را از اینجا بشنوید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب