دوبلور کیست؟

دوبلور کیست

به نظر شما دوبلور کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ چه وظایفی برای انجام دادن دارد؟

دوبله یکی از جنبه‌های مهم صنعت سینما و تلویزیون است که در آن فردی با عنوان دوبلور صدای شخصیت‌های داستان را بازی می‌کند. این گویندگان و هنرمندان پشت پرده، از طریق بازی با صدا و صداسازی، به تصویر کشیدن شخصیت‌ها و ایجاد هماهنگی بین صدا و تصویر در محصول نهایی کمک می‌کنند.

نقش دوبلور در صنعت سینما چیست و حضور او در فرآیند ساخت فیلم و سریال چه تاثیری دارد؟

1- دوبلورها وظیفه دارند تا دیالوگ‌ها و صداها را به زبان مقصد و به طور صحیح آنها را بیان کنند. آن‌ها باید با دقت و هماهنگی با بازیگران اصلی کار کنند تا صدا و احساس مناسب را به تمثیل برسانند.

2- حفظ انطباق با لب‌ها: یکی از چالش‌های دوبلورها این است که باید صدا و نقش بازیگران را به صورتی بازی کنند که با حرکات لب بازیگران اصلی هماهنگ باشد. این انطباق لب به مخاطبین این فرصت را می‌دهد تا صحنه را با تمام جزئیات تماشا کنند.

3- حفظ احساس و شخصیت: دوبلورها باید قادر باشند احساسات و شخصیت‌های بازیگران را به درستی به زبان دیگر منتقل کنند. آن‌ها باید بتوانند بازیگری همسان و همچنین تلفظ، لهجه و اندازه صدا را به درستی به تماشاگر منتقل کنند.

4- حفظ تناسب نیز از جمله وظایف دوبلورها است. زمانی که دوبلورها بازیگران را با زبان مقصد همراهی می کنند، باید به تناسب مناسبی بین صدا و ظاهر بازیگران اصلی دست یابند. این به معنای این است که صدای دوبلور باید با شخصیت و ظاهر بازیگران هماهنگ باشد و به نظر بیاید که این صدای خود بازیگر است.

 تحقق هماهنگی صدا و تصویر در هر صحنه و جلوه ویژه و بازسازی صداهای خارجی در کنار هم به عهده دوبلور است.

نکات قابل توجه در گویندگی صدا یا حرفه دوبله:

     1- حفظ همخوانی صدا با تصویر و جلوگیری از همخوانی نامطلوب

    2- یادگیری انواع مهارت‌ها و آموزش‌های لازم برای دوبلورها در زمینه صداگذاری

    3- انتخاب گویندگان مناسب، براساس شخصیت‌ها و نیازهای فیلم یا سریال

و اما نکته‌ی مهم ...

درست است که حرفه دوبله یک هنر برجسته و شیرین است اما در اصل  فرآیندی فنی به محسوب میشود.
دوبلورها اگر طبق اصول و قاعده درستی که تعریف شده است این کار را انجام دهند، بیشتر از حد تصور میتوانند در ایجاد واقعیت و جذابیت قصه موثر باشند.
با استفاده از تکنیک‌های صداگذاری و بازی با صدا، این هنرمندان توانایی خلق شخصیت‌های زنده و بازتاب دقیق احساسات در داستان را دارند.

 همچنین این نتیجه، با مسئولیت‌ پذیری و هماهنگی با تهیه کننده، تیم فنی و مدیر دوبلاژ که سرپرستی صداگذاری را عهده دار است، اتفاق میفتد.

به طور کلی، این حرفه، یک هنر درخشان و برجسته است که به خلق صداهای افراد در داستان کمک می‌کند. این هنرمندان، با تکنیک‌های خاص خود، تصویری واقعی و هیجان انگیز از داستان را برای تماشاگران ایجاد می‌کنند.

نمونه صدای گویندگان پیشکسوت را از اینجا بشنوید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب