قسمت پنجم : قلم به دست بگیرید

بهروز-نجفی--

 چه ویژگی هایی را برای متن پادکست باید در نظر گرفت؟

یک فلش بک به عقب بزنیم و به قبلِ ضبط صدا برگردیم، یعنی زمان نوشتن متن، متن پادکست رو بر اساس یک الگو متعارف بنویسید و کمی بعد به سلیقتون اون رو تغییر بدید، سبک خودتون رو داشته باشید و متن رو بادقت بنویسید، به دلیل تصمیم گیری مخاطب برای ادامه دادن یا ندادن، محتوای مقدماتی پادکست بسیار مهمه و محتوای اون باید شیرین و تاثیرگذار باشه، در نتیجه بعدِ گرفتن الگو و تحقیق مفصل، سعی کنید لحن گرم وصمیمی داشته باشید تا مخاطب رو به اثرتون جذب کنید.

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت پنجم : قلم به دست بگیرید.

در سری مقالات “چگونه میتوانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم می توانید این مقالات را هرهفته از اینجا دنبال کنید.

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا غفاری

11 آذر 1402
11 آذر 1402

“عزیزجون” مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها

"عزیزجون" مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها نشست رونمایی از کتاب  عزیزجون نوشته  استاد مسعود فروتن

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره یک

02 آذر 1402
02 آذر 1402

بازاریابی صوتی | Audio Marketing

آدیو مارکتینگ – بازاریابی صوتی – بازاریابی صدا – audio marketing

خب میکروفون را روشن کردید و آماده ضبط هستید اما اینجا سؤال اصلی پیش می‌آید ، چه چیزی می‌خواهید بگویید؟ این دقیقاً همان جایی است که متن پادکست وارد می‌شود.

چگونه می توانیم یک متن برای پادکست بنویسیم

بسیاری از پادکست ها مانند مکالمات بداهه‌ای به نظر می‌رسند که در مکالمه آزاد و بداهه اتفاق می‌افتند اما فریب این صحنه‌ سازی‌های خطرناک را نخورید! اکثر پادکست‌های درست و حسابی یک الگو ثابت را دنبال می‌کنند. پادکست های برتر دنیا قبل از شروع ضبط، با یک قالب شسته رفته کار را شروع می‌کنند و بعد کم کم با بازخورد مخاطبان آن را کامل می‌کنند.

راه‌های زیادی برای ایجاد یک متن برای ضبط پادکست وجود دارد ، اما به طور کلی اگر با متن نویسی در رادیو آشنا باشید متن پادکست ها معمولاً برای خواندن کلمه به کلمه نیستند، آن‌ها راهنماهایی هستند که به شما کمک می‌کنند خط اصلی ماجرا را گم نکنید .

الگو متن پادکست

الگو نوشتار متن برای پادکست

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید ببینید که چه متریالی در دست دارید. چه عناصری در دست دارید که باعث می‌شود حس شنوایی مخاطبتان را درگیر کنید ؟ بررسی کنید و ببینید که برای پیش نمایش کار چه چیزی در ذهن دارید تا بتوانید در نهایت یک پادکست منسجم و روان تولید کنید که سلیقه‌های متفاوتی را در بربگیرد.

متن پادکست را می‌توان طبق یک الگو ثابت و جواب پس داده شروع کنید و کم کم آن را طبق سلیقه خودتان و اهداف پادکستتان تغییر دهید.

 1. افتتاحیه: یک صدای سریع موسیقی
 2. مقدمه: مقدمه‌ای از سبک مونولوگ با معرفی گوینده و آنچه در قرار است در این قسمت راجع به آن صحبت شود.
 3. میان برنامه : می‌تواند یک موسیقی یا جلوه‌ای صوتی مرتبط به متن باشد.
 4. موضوع 1: حدود 3 تا 5 دقیقه صحبت راجع به موضوع اول که می‌تواند متن منولوگ ، نمایش و یا مصاحبه باشد.
 5. میان برنامه : با این مضمون که “موضوع این قسمت ما ….. است و ما در قسمت بعدی قصد داریم راجع به بخش ….. صحبت کنیم”.
 6. موضوع 2: حدود 3 تا 5 دقیقه صحبت راجع به موضوع اول که می‌تواند متن منولوگ ، نمایش و یا مصاحبه باشد.
 7. تبلیغات : اگر به درامد زایی رسیده باشید و یا پادکستتان با حمایت کسی فعالیت می‌کند ، اینجا زمان خوبی برای تبلیغ حامیتان و یا تبلیغات است.
 8. میان برنامه: پخش یک موسیقی مرتبط با موضوع پادکست.
 9. موضوع 3: حدود 3 تا 5 دقیقه صحبت راجع به موضوع اول که می‌تواند متن منولوگ ، نمایش و یا مصاحبه باشد.
 10. صحبت پایان: تشکر از مهمانان و مخاطبان و کمی صحبت در رابطه با موضوع برنامه بعدی
 11. موسیقی پایانی: حکم تیتراژ تلویزیونی را برای پادکست دارد.
گفت و گو در پادکست

  سبک خودت را بساز

برای ضبط پادکست دو سبک وجود دارد که باید وقت نوشتن متن آن را در نظر بگیرید:

 1. متن های تر و تمیز و شسته رفته

پادکست صوتی و حرفه معمولاً شبیه به آن چیزهایی است ممکن است در یک خبرنامه یا مستند بشنوید. یک متن دقیق از قبل نوشته شده که حتی قبل از اجرا بارها تمرین می‌شود. به طور کلی ، این پادکست ها ممکن است دارای مضامین خاصی باشد اکثراً هم جنبه علمی و آکادمیک دارند و نوشتن شان و دقت، مطالعه و تحقیق زیاد را می طلبد.

 1. متن های آزاد

متن های به اصطلاح فری استایل بیشتر به برنامه‌های زنده رادیویی یا مصاحبه های تلویزیونی شباهت دارند. متن هایی که در نگاه اول بداهه می‌رسند اما در واقع متن نوشته شده ای دارند اما نه از آن متن هایی که شروع و پایان مشخصی داشته باشد. فقط یک راهنما برای گوینده که خط اصلی ماجرا را گم نکند ، این متن ها به خاطر چهار چوب نداشتن می‌توانند بسته به توانایی گوینده بسیار غیرقابل پیش بینی و جذاب باشند.

البته لزومی ندارد که شما حتماً به یکی از این رو روش وفادار بمانید با ترکیب این دو سبک و ایجاد سبک پادکست منحصر به فرد خودتان ، می‌توانید بهترین نتیجه را کسب کنید. یکی از بهترین روش ها برای انتخاب سبک این است که از مخاطب خود بخواهید بازخوردشان را راجع به پادکست به شما انتقال دهند خود مخاطبان کاستی های پادکست را به شما انتقال خواهند داد آن‌ها حتی ممکن است ایده های جدیدی را به شما معرفی کنند که برای شما جذاب باشد.

در نهایت چند نکته ای که با رعایت کردن آنها می‌توانید شنیدن پادکست را برای مخاطبانتان لذت بخش تر  کنید:

 • موسیقی مناسب استفاده کنید

از گسست‌هایی موسیقیایی برای تنظیم سرعت و لحن نمایش خود استفاده کنید. این گونه گسست های معمولاً به عنوان ضربه گیر استفاده می‌شود زمان لازم برای  هضم مطلب را به مخاطب می‌دهند. از آنجا که هر قسمت با قسمت‌های دیگر متفاوت است  لازم است که موسیقی مربوط به خودش را هم داشته باشد.

 • کوتاه و شیرین باشید

سعی کنید محتوای مقدماتی پادکست خود را زیر 30 ثانیه یا 75 کلمه نگه دارید – و هر چه کوتاه تر باشد، بهتر است. اکثر شنوندگان فقط حدود 10 تا 15 ثانیه گوش می دهند تا تصمیم بگیرند که آیا می خواهند بیشتر گوش دهند یا نه، و اگر آنها را در آن چند ثانیه اول از دست بدهید دیگر ادامه پادکست فایده ای نخواهد داشت. اگر می خواهید اطلاعاتی را ارائه دهید که به شنوندگانتان کمک کند چیز جدیدی یاد بگیرند، یا اگر قصد دارید آنها را با کمدی سرگرم کنید – آن را در مقدمه بیان کنید تا تکلیف مخاطب با پادکست شما روشن باشد.

 • لحن صمیمی و به یاد ماندنی داشته باشید

جمله معرفی پادکست های معروف را به یاد بیاورید (چنل بی ، کرن ، مترونوم، ناوکست و …)

این چیزی است که شنوندگانتان بارها و بار ها آن را می شنوند و با آن پادکست شما را به خاطر می سپارند، پس آن را با دقت انتخاب کنید اطمینان حاصل کنید که این جمله درست انخاب شده و حس صمیمی ای را به مخاطبان شما انتقال می دهد. طبیعت صمیمی پادکست مخالفت با موعظه و خطابه است. بنابراین سعی کنید متکلم وحده نشوید و ترجیحاً مخاطبان پادکستتان را به راه راست هدایت نکنید بیشتر سعی کنید قصه گو باشید تا موعظه گر.

 • تحقیق مفصل انجام دهید

برای نوشتن مقاله مناسب بهتر است قبل از ساخت پادکست حسابی روی موضوع  تحقیق کنید  لحن پادکست شما باید دوستانه و عامیانه باشد.  استفاده از اصطلاحات  تخصصی را محدود کنید تا بتوانید هر جور شنونده‌ای را در میان مخاطبان خود راضی نگه دارید اولین بخش پادکست برای جلب توجه شنوندگان باید جالب‌ترین بخش آن باشد این بخش باید برای کل مخاطبان جذاب باشد.  بخش‌های بعدی می‌توانند کمی عمیق‌تر باشند و یا روی یک موضوع خاص متمرکز شوند البته بسته به کیفیت محتوا ، هر بخش نباید بیش از 2 – 4 پاراگراف باشد.

 • الگو بگیرید

مقاله بالا مقدمه‌ای برای چگونگی شروع به نوشتن یک متن برای پادکست است، اما همه چیز نیست، شما می‌توانید برای پیدا کردن متن خوب قبل از هر چیزی به سراغ پادکست مورد علاقه تان بروید، آن‌ها از چه روشی استفاده می‌کنند؟ چگونه اجرا می‌کنند؟ چرا این پادکست ها برایتان جذاب است؟ همه این‌ها می‌تواند راهنمایی برای پادکست شما باشد، می‌توانید به سادگی به پادکست مورد علاقه خود گوش دهید و در مورد عناصر مختلفی که متن پادکست آن‌ها را تشکیل می‌دهند یادداشت بردارید و از آن‌ها به عنوان الگویی برای پادکست خود استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید همه پادکستر های موفق راجع به چیزی پادکست می‌سازند که به آن علاقه دارند. هیچ وقت نقش علاقه را در ساخت پادکست فراموش نکنید.

مطلب پیشنهادی: موسیقی مناسب برای پادکستتان انتخاب کنید. (قسمت ششم)

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

کتاب صوتی

دسترسی رایگان به داستان و روایت های صوتی

کتاب های مدیریتی

کتاب های مدیریتی

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا

تصویر شاخص آواز 2

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره

کتاب صوتی

دسترسی رایگان به داستان و روایت های صوتی

کتاب های مدیریتی

کتاب های مدیریتی

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا

تصویر شاخص آواز 2

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره

امتیاز دهی به این مطلب