گویندگان و اهمیت حفظ سلامتی

کاربرد و استفاده نریشن به صورت فریلنس

اگرچه ممکن است حرفه‌ی گویندگی در بالای لیست مشاغل خطرناک نباشد، اما باز هم چند خطر بالقوه در این حرفه وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنیم. سلامت چشم، یکی از این خطرات بالقوه است.

مانند میلیون‌ها انسان دیگر در این عصر دیجیتال، گویندگان هم معمولاً هر روز به مدت طولانی به صفحه رایانه خیره می‌شوند. ممکن است دچار سردرد، احساس فشار در پشت چشم، خشکی چشم، تاری دید شوید و یا احساس درد در گردن و شانه داشته باشید. همه این‌ها علائم چیزی است که به عنوان خستگی دیجیتالی چشم شناخته می‌شود. صداپیشگان به دلیل کم نور بودن استودیو و مجاورت با صفحه رایانه، با احتمال بیشتری در خطر خستگی چشم قرار دارند. گویندگان هر روز مدت طولانی را در یک اتاق کوچک نشسته، به صفحه‌ای خیره می‌شوند و کار گویندگی را انجام می‌دهند.

بیایید در مورد CVS  یا همان سندرم دیجیتالی بینایی(Computer vision syndrome) صحبت کنیم. بهتر است به عنوان یک گوینده بدانیم که خستگی دیجیتالی چشم چیست و چگونه بر سلامت گویندگان تأثیر می‌گذارد.

تحقیقات ثابت کرده اگر دو یا چند ساعت را در مقابل صفحه دیجیتال سپری کنید، احتمالاً یک یا چند علامت CVS را تجربه خواهید کرد. به نظر می رسد نور آبی ساطع شده از این صفحه‌ها، بر سلامت چشم تاثیر زیادی می‌گذارد. نور آبی یا نورهای مرئی با انرژی زیاد، موج‌های نوری شدیدی هستند که در محدوده 500-380 نانومتر منتشر می‌شوند.

خستگی دیجیتالی چشم

گویندگان تنها افرادی نیستند که در معرض خستگی دیجیتالی چشم قرار دارند. این وضعیت ممکن است برای هر کسی که مدت زمان قابل توجهی را جلوی تلویزیون، کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های دیجیتال قرار دارد، رخ بدهد.

درصد بزرگسالانی که یک یا چندتا از علائم خستگی دیجیتالی چشم را بعد از کار روزانه حس می‌کنند به این صورت است:

  • 32 ٪خستگی چشم
  • 27 ٪ خشکی چشم
  • 28 ٪ سردرد
  • 28 ٪ تاری
  • 35 ٪ درد گردن

گویندگان را می‌توان همتراز 80٪ از بزرگسالانی دانست که می‌گویند هر روز بیش از دو ساعت، از دستگاه‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان آن‌ها را همتراز با 67٪ از افرادی دانست که می‌گویند همزمان از دو یا چند دستگاه دیجیتالی استفاده می‌کنند. البته گویندگان علاوه بر  سرکار نیز ممکن است زمان‌هایی را در زندگی روزانه خود صرف تماشای گوشی، تلوزیون و یا دیگر صفحه‌های دیجیتالی کنند.

گویندگان چگونه می‌توانند از خستگی چشم جلوگیری کنند

سلامت چشم می‌تواند با تنظیم محیط کار و ایجاد عادت‌ها روزانه، برای کاهش خطر خستگی چشم شروع شود. نکات زیر می‌تواند بسیار کمک کند.

به چشمانتان استراحت بدهید

خستگی چشم معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که دو ساعت یا به مدت طولانی‌تر مقابل رایانه یا صفحه‌های دیجیتالی باشید. چیزی که شما تجربه می‌کنید خستگی و کم شدن تمرکز است و این زمانی اتفاق می‌افتد که چشم از تمرکز مداوم روی صفحه خسته می‌شود.

با اجرای آنچه پزشکان قانون 20-20-20 می‌نامند، از این اتفاق اجتناب کنید. هر 20 دقیقه، به نقطه‌ای که حدقل 20 فوت با صفحه مقابل شما فاصله دارد به مدت 20 ثانیه نگاه کنید. این به عضله‌های چشم فرصت شل شدن می‌دهد.

همچنین می‌توانید حداقل 10 ثانیه روی شی که با شما فاصله دارد، تمرکز کنید، سپس حداقل 10 ثانیه روی شی که به شما نزدیک است تمرکز کنید. این کار را 10 بار تکرار کنید. این کار باعث می‌شود تا تمرکز چشم شما در نگاه کردن طولانی مدت به صفحه، روی صفحه قفل نشود.

مرتباً چشمک بزنید

وقتی در حال خواندن از روی صفحه رایانه هستیم، خیلی کمتر از زمانی که صفحه چاپ شده را می‌خوانیم پلک می‌زنیم. پلک زدن چربی‌های چشم را روان نگه می‌دارد و به ما کمک می‌کند تا از تحریک و خشکی چشم جلوگیری کنیم.

از آنجا که گویندگان در حرفه‌ی گویندگی مرتبا در حال خواندن از روی یک صفحه دیجیتالی یا چاپی هستند بهتر است این تمرین را انجام دهند. عادت کنید هر 20 دقیقه، 10 بار پلک بزنید تا چشم ها مرطوب بمانند. اگر هنوز به خشکی چشم مبتلا هستید، مرطوب کردن چشم با استفاده از قطره‌های چشمی ممکن است مفید باشد. فقط اطمینان حاصل کنید که از قطره‌هایی استفاده می‌کنید که تنها برای مرطوب کردن چشم تولید شده‌اند.

به نورپردازی توجه کنید

خیره شدن به یک صفحه روشن در یک استودیو ضبط تاریک، به دلیل تضاد بین تیرگی استودیو و روشنایی صفحه، می‌تواند خطر خستگی چشم را افزایش دهد. این قضیه باعث می‌شود که چشمان شما تلاش بیشتری برای تمرکز کنند و بینایی شما را بیشتر تحت فشار قرار دهد.

با این روش‌ها می‌توانید خطر خستگی چشم را کاهش دهید:

* روشنایی مانیتور خود را کاهش دهید، آن را به گونه‌ای تنظیم کنید تا بیشترین تطابق نوری را با استودیو ضبط داشته باشد.

* کنتراست را افزایش دهید، این کار باعث می‌شود متن تاریک در پس‌زمینه روشن، برای تمرکز بهتر، برجسته‌تر شود.

* اندازه قلم را افزایش دهید. این کار هم می‌تواند تمرکز را برای چشم شما، راحت‌تر کند.

*برای یکنواخت شدن نور، یک منبع نور کوچک مانند یک لامپ USB کوچک اضافه کنید

* هرگونه تابش خیره کننده را از بین ببرید. برای انجام این کار می‌توانید صفحه‌ی متن گویندگی خود را از هر منبع نوری که مستقیماً به آن می‌تابد، دور کنید. اگر از عینک استفاده می‌کنید می‌توانید لنزهایی با پوشش ضد انعکاس تهیه کنید تا از چشمان شما بیشتر محافظت کند. برخی از افراد هم محافظ صفحه‌ی مسدود کننده نور آبی را به مانیتور رایانه خود متصل می‌کنند.

محیط کار خود را تنظیم کنید

چیدمان وسایل و موقعیت تجهیزات به هنگام صداگذاری، بر روی سلامت چشم گوینده تاثیر می‌گذارد. بهتر است مانیتور گوینده حداقل 20 اینچ از چشمش فاصله داشته باشد و مرکز صفحه با زاویه‌ای در حدود  15 درجه زیر چشم  قرار داشته باشد. این کار خواندن متن گویندگی را راحت‌تر می‌کند و اطمینان می‌دهد که گردن خود را خم نمی‌کنید.

اگر هم از روی صفحه دیجیتالی و هم از صفحه چاپ شده می‌خوانید، صفحات چاپ شده را در جایگاهی کنار صفحه دیجیتالی قرار دهید تا بتوانید به راحتی به اطراف نگاه کنید. در صورت لزوم از نور کوچکی برای صفحه چاپ شده استفاده کنید اما اطمینان حاصل کنید که نور خیره کننده‌ای را بر روی صفحه ایجاد نمی‌کند.

وضعیت کلی بدن شما نیز در سلامت چشم شما نقش دارد. صاف بنشینید و صندلی خود را در ارتفاعی نگه دارید که در آن  احساس راحتی می‌کنید. این کار که به شما اجازه می‌دهد پاهای شما به راحتی روی زمین قرار بگیرند.

عینکهای مخصوص کامپیوتر را امتحان کنید

اگر عینکی هستید، بهتر است از عینک‌های مخصوص کامپیوتر استفاده کنید. این عینک‌ها به خصوص برای زمان‌هایی که فاصله‌ی چشم تا صفحه رایانه حدودی برابر با فاصله‌ی چشم گوینده تا متن اسکریپت است، بسیار مناسب و کاربردی است. استفاده از لنزهای دوکانونی نیز می‌تواند مفید باشد. عینک‌های مخصوص کامپیوتر می‌توانند به کاهش نور خیره‌کننده که یکی از دلایل اصلی خستگی چشم است، افزایش کنتراست و حداکثر‌کردن دید ازطریق لنزها، کمک کنند. لنزهای فتوکرومیک هم برای محافظت از چشم، در برار نور شدید، تیره می‌شوند. شما می‌توانید برای محافطت بیشتر از چشم‌هایتان، از این لنزها همرا با یک پوشش ضد انعکاس برای کاهش تابش نور خیره کننده‌ی صفحه‌های کامپیوتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است تنها زمانی از این عینک‌های کامپیوتری استفاده کنید که با صفحه‌های دیجیتالی سرو کار دارید. بعد از اتمام کار از عینک‌های معمولی خود استفاده کنید.

 با رعایت تمام نکات بالا بازهم شما مجبور به خم کردن گردن برای تسلط بیشتر روی متن هستید که پس از مدت طولانی می‌تواند منجر به درد گردن، کمر یا شانه‌ها شود.

نکات اضافی مراقبت از چشم برای گویندگان

توجه به سلامت چشم حتی زمانی که در محل کار نیستید هم مهم است. چند نکته وجود دارد که می‌تواند به سلامت چشم شما کمک کند، مانند انجام معاینات منظم چشم ، استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید و ورزش منظم و رژیم غذایی سالم که همه این‌ها به سلامتی چشم شما کمک می‌کنند.

 زمانی را برای استراحت کردن در طول کار در نظر بگیرید. انجام پنج دقیقه استراحت کوتاه در طول روز کاری علاوه بر تاثیری که بر سلامت گوینده دارد باعث تقویت انرژی و  نتیجه‌ی بهتری بیشتر می‌شود. در زمان استراحت، بایستید، حرکت کنید و دست‌ها، پاها، کمر، گردن و شانه‌های خود را بکشید تا تنش و خستگی عضلات کاهش یابد.

درست است، صدای گوینده، بزرگترین سرمایه‌ی اوست و سلامت و تربیت صدا گوینده از اهمیت بالایی برخوردار است. اما باید خاطر نشان کرد که  بینایی نیز هم در کار و هم در خارج از کار به همان اندازه اهمیت دارد. بنابراین، دفعه‌ی بعدی که خواستید در استودیوی خود سرمایه گذاری کنید، شاید بهتر است دیگر اقدام به خرید میکروفون یا پری‌آمپلی‌فایر جدید نباشد و به جای آن یک صندلی خوب، یک عینک مخصوص کامپیوتر خوب، یک چراغ و مانیتورهای جدید تهیه کنید. نکات و عادت‌های گفته شده در بالا بسیار آسان هستند و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را به برنامه‌ی روزانه‌ی خود اضافه کنید. عادات‌های گفته شده را انجام دهید و در طولاتی مدت تفاوت‌ ایجاد شد را مشاهده کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب