آیا صداپیشگی می‌تواند شغلی با درآمد ثابت باشد؟

فریماه-رفیعی-

برای دونستن اینکه آیا صداپیشگی میتونه شغلی با درآمد ثابت باشه یا نه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 اول دونستن تفاوت بین دوبلور تازه کار و حرفه ای است که این تفاوت در پرداخت حقوق موثره. دوم : برای دونستن اینکه صدای شما مناسبه چه سبکی است، قبل از سرمایه گذاری با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید، مراحل بعدی مثل آموزش، انتخاب کلاس، مربی، خرید تجهیزات و ضبط چند نسخه آموزشی از صدای خودتون و اشتراک آن در شبکه‌های اجتماعی از ملزومات است. خوشبختانه شما در این راه تنها نیستید، چون کارشناسان در چکاوا برای کمک به شما آماده هستند.

 فرقی نمیکند چه قدر به این قضیه دقت  کرده باشید صدا پیشگی همیشه در اطراف شماست و بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهد. از دوبله فیلم و سریال ‌ها گرفته  تا صداهای اپراتوری فرودگاه و بیمارستان و …  با این وجود نریتوری و صداپیشگی می تواند تبدیل به یک مسیر شغلی برای شما شود.

ما معمولا در طول روزمره این  صدا ها را در زمینه دوبله و نریشن  می شنویم :

فیلم های زبان خارجی که دوبله می‌شوند  

صداگذاری ها روی انیمیشن

برنامه های تلویزیونی

تبلیغات بازرگانی

رادیو یا نمایش های صوتی

صداهای بازی های ویدئویی

کتاب های صوتی

صداهای ضبط شده برای اسباب بازی ها و بازی ها

صداهای ضبط شدهبرای وسایل نقلیه و حمل و نقل (به عنوان مثال مترو و …)

فیلم های مستند

پیغام گیر های تلفنی ، سانترال و تلفن گویا

تریلرها

فیلآم های آموزشی و یادگیری الکترونیکی

پادکست ها

تفاوت دوبلور حرفه ای و تازه کار

در این ژانرها، شما می توانید طیفی از اصطلاحات را بیابید. بعضی از صدا پیشه های حرفه ای  نریتور یا دوبلور نامیده می شوند این گروه سال هاست که در این عرصه فعالیت می کنند و برای اجرای متن ها قیمت های مشخص نسبتا بالایی دارند. گروه دیگری از فراد هستند که  تجربه کاری کمتری  دارند اما همچنان صداهای مناسب و جذابی دارند این گروه که  با قیمت مناسب تری نریشن های شما را اجرا میکنند اغلب “استعداد صدا” نامیده می‌شوند می‌توانید تعدادی از این افراد را در بخش «گویندگان امید» مشاهده کنید.

همانطور که ممکن است در چنین صنعت متنوعی انتظار داشته باشید، همه بخش های صداپیشگی یکسان نیست. طیف گسترده ای  از صداها، مهارت ها و تکنیک ها‌ در این عرصه وجود دارد. 

تاریخچه کوتاه صدای بازیگری

رجینالد ابری فسندن، فیزیکدان و متخصص رادیو اولین صدا را در  1900 ضبط  کرد. او در رادیو گزارش آب و هوا را برای اولین بار اعلام کرد. شش سال بعد، او توانست موسیقی های کریسمس را به کشتی های دریایی منتقل کند که در آن زمان پیشرفت پیشگامانه ای بود.

پیشرفت صداپیشگی به همراه تکنولوژی در طول قرن بیستم به عنوان نمایشهای رادیویی محبوب ادامه یافت و کارتون های متحرک تماشاچیان را به خود جذب کرد. در سال 1928  اولین کارتون صدادار تاریخ  با عنوان کشتی بخار ویلی یا همان میکی موس،  از شرکت دیزنی به نمایش گذاشته شد.

با این حال هنوز، بسیاری از مردم در مورد بازیگران پشت این صداها چیزی نمی دانستند. یکی از اولین افراد  مشهور، مل بلان، شخصیت رادیویی و کمدین بود که بسیاری از کارتونهای برادران وارنر را صداگذاری کرده است. او بیش از 60 سال زندگی حرفه ای خود توانست، لقب “مرد ۱۰۰۰ صدا” را به دست آورد.

صدای رو به رشد در بازار

ارزش پولی صدا بازیگری روز به روز در حال افزایش است زیرا که  عرصه های این شغل با دیجیتالی تر شدن جهان  بیشتر رشد می کند. آموزش های مجازی، پادکست ها و نریشن ویدیو ها بخشی از بازارهای موجود محتوایی در جریان در صنعت صدا است.

به خصوص در 10 سال گذشته، بازار صدای بازیگری و نریشن بیش از پیش با افزایش بازار آنلاین تغییر کرده است. در حال حاضر، استعداد های صدا به راحتی  می توانند با تولید کنندگان و سفارش دهندگان کار کند. خیلی از صدای بازیگران امروزه حتی در یک استودیو خانگی کار می کنند و درآمد مناسبی هم از آن زمینه دارند.

نحوه شروع به کار در صدا پیشگی

اگر شما به بازیگر صوتی و نریتور شدن فکر میکنید، باید تعیین کنید که آیا صدای شما مناسب این کار است یا نه قبل از هرگونه سرمایه گذاری در این زمینه با یک مشاور حرفه ای و صادق در مورد چشم انداز بازیگری خود ارائه دهد. آنها همچنین می توانند به شما توصیه کنند که کدام زمینه صداپیشگی  می‌تواند مناسب برای توانایی های شما باشد.

همانطور که باید در این زمینه  مطالعه  کنید، مهم است که بدانید که چه مهارت هایی بر روی صداپیشگی شما تاثیر می گذارد. اساسی ترین مهارت خواندن “متن نریشن” به طوری که متناسب با فرمت و مخاطب پروژه شما باشد. هدف شما این است که کلمات را به طور طبیعی بخوانید و از صدا سازی و تغییر بیهوده تن صدایتان بپرهیزید .

پس از بازخورد مثبت از یک متخصص، نوبت به مراحل بعدی می رسد:

آموزش و انتخاب کلاس آموزشی و مربی مناسب

خرید تجهیزات، مانند میکروفن و دستگاه ضبط صدا

ضبط چند نسخه آزمایشی از صدای خود و به اشتراک گذاری آن

فعالیت در شبکه های اجتماعی و معرفی خود به عنوان صداپیشگی و صدا بازیگر

با دیگر همکاران خود ارتباط برقرار کنید

 

مطرح  شدن در صنعت صدابازیگری و نریشن می تواند زمان بر باشد، و شما باید در طول راه باید سخت تلاش کنید، تعهد کنید که هر روز خودتان را بهبود ببخشید و به دنبال بازخورد حرفه ای برای پیشرفت در انجام این کار باشید.

خوشبختانه شما مجبور نیستید به تنهایی این کار را بکنید. کارشناسان ما در چکاوا برای کمک به شما  آماده اند می‌توانید در این قسمت مشخصات خود را وارد کنید.

تماس با ما

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب