قسمت ششم : موسیقی مناسب برای پادکستتان انتخاب کنید

موسیقی پادکست

در قسمت ششم و بعد از مرحله متن، نوبتِ موسیقی پادکست است.

موسیقی پادکست در کنار متن، یک راه عالی برای درگیر کردن ذهن شنوندگان و همچنین مجزا کردن بخش های پادکست شماست. این موسیقی ها در سه بخش مقدمه که در ابتدا پادکسته و بعد محو می شه، موسیقی تغییر بخش که برای مجزا کردن قسمت های پادکسته و نهایی که در آخرپادکست پخش می شه، قرار دارند. همچنین شما می توانید با کمک یک گروه موسیقی وهزینه ای کم، یک موسیقی به تناسب حس و حال و موضوع پادکستتون بسازید.

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت ششم : موسیقی مناسب با حال و هوای پادکستتان انتخاب کنید.

در سری مقالات “چگونه میتوانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم میتوانید این مقالات را هرهفته از اینجا دنبال کنید.

قسمت اول : چرا پادکست میسازم؟

چه عواملی برای ساخت پادکست لازم است؟ اول اینکه انگیزتون از ساخت پادکست چیه باید بدونید

28 مهر 1398
02 آبان 1398

قسمت دوم: یک اسم برایش بگذارید و تصمیم بگیرید که چه مدلی باشد

در قسمت دوم سایت چکاوا قصد داره تا نحوه ساخت پادکست رو آموزش بده، بعد از

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

در قسمت سوم در مورد چگونگی قالب پادکست صحبت می کنیم، یکی از مسئله های ساخت

08 آبان 1398
12 آبان 1398

قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید

بعد از قسمت سوم و انتخاب قالب برای پادکست، در قسمت چهارم سراغ ضبط و ویرایش

قسمت پنجم : قلم به دست بگیرید

بسیاری از پادکست ها مانند مکالمات بداهه‌ای به نظر می‌رسند که در

19 آبان 1398
03 آذر 1398

قسمت ششم : موسیقی مناسب برای پادکستتان انتخاب کنید

موسیقی برای پادکست تقریباً مانند موسیقی یک فیلم احساسات مخاطب را فرا می خواند

قسمت هفتم: برای ساخت پادکست حرفه ای از چه نرم افزارهایی استفاده کنیم؟

بعد از موسیقی، باید بدانیم که برای ساخت پادکست حرفه ای از چه نرم افزارهایی استفاده

26 بهمن 1398
10 اسفند 1398

قسمت هشتم : چگونه می توانید در پادکست خود عالی به نظر برسید؟

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

موسیقی برای پادکست تقریباً مانند موسیقی یک فیلم احساسات مخاطب را فرا می خواند ، موسیقی پادکست لحن را برای مطالب اصلی شما می سازد. موسیقی یک راه عالی برای درگیر کردن شنوندگان و همین طور، جدا کردن بخش های پادکست شماست.

به طور کلی سه نوع کلیپ کوتاه موسیقیایی وجود دارد که در طول پادکست شما پخش می شوند: مقدمه، موسیقی تغییربخش و موسیقی نهایی.

موسیقی مقدمه

موسیقی مقدمه موسیقی است که در ابتدای پادکست پخش می شود ، و اغلب به محض اینکه نمایش شروع می شود موسیقی هم کم کم محو می شود. این موسیقی اولین مواجه مخاطب با پادکست شماست و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. موسیقی ابتدایی به نوعی نماینده پادکست شماست و باید با حال و هوا و جریان پادکست هم خوانی داشته باشد.

موسیقی نهایی

موسیقی نهایی آهنگی است که در انتهای هر قسمت پخش می شود. بیشتر اوقات چند ثانیه آخر پادکست متعلق به این موسیقی است. اگر می خواهید برای موسیقی انتهایی پادکست خود قطعه ای را انتخاب کنید بهتر است صدایی باشد که به مخاطب فرصت فکر کردن راجع به پادکست شما را بدهد. قطعه ای آرام که حس پایان گرفتن این قسمت را به مخاطب انتقال دهد.

موسیقی تغییر بخش

موسیقی تغییر بخش نشان می دهد که شما یک بخش را تمام کرده اید و به بخش بعدی می روید چرا که موسیقی راهی آسان برای نشانه گذاری است. موسیقی تغییر بهترین کارایی را برای پادکست هایی دارد که دارای چندین قسمت هستند نه تنها میتواند مود و حال و هوای پادکست را عوض کند بلکه موسیقی میان برنامه می تواند مشکلات ابتدا و انتهای ضبط صدای شما را هم پنهان کند یا حتی اگر تغییر لولی قرار است بین صداها پیش بیاید با موسیقی میانی میتوان این تغییرات را در دید مخاطب کم اثر کرد.

چه موسیقی می توانم استفاده کنم؟

هیچ قانونی مبنی بر اینکه باید در پادکست خود موسیقی داشته باشید وجود ندارد. تعداد زیادی پادکست خوب هستند که اصلاً موسیقی ندارند. اما، شکی نیست که داشتن یک تم ثابت صوتی از جمله داشتن موسیقی جذاب می تواند مخاطبان شما را چند برابر کند.

از کجا موسیقی مناسب پیدا کنم؟

وب سایت های زیادی وجود دارند که می توانید از آنها موسیقی خود را انتخاب کنید. ما در ایران قانون کپی رایت نداریم و متاسفانه یا خوشبختانه شما می توانید هر موزیکی را که دوست داشتید برای پادکستــتان دانلود کنید، اما همیشه در خطرتان باشد که بهتر است مخاطبان شما پادکست شما را با موسیقی اختصاصی خودتان به یاد بیاورند، اگر چه هزینه ساخت موسیقی شاید برای شما که ابتدای راه هستید زیاد به نظر برسد اما اعتبار زیادی را نصیب پادکست می کند.

این ها نمونه سایت هایی هستند که موسیقی های بی کلام را برای استفاده در پادکست یا ویدئو های مختلف در اختیار شما قرار می دهند در هر سایت موسیقی ها بر اساس نام پدید آورنده، عنوان و حتی حال و هوای آهنگ دسته بندی شده اند تا بتوانید با توجه به فضای پادکستتان بهترین موسیقی را انتخاب کنید و از همه مهم تر هیچ کدام از این سایت ها در ایران فیلتر نیستند.

  1. bensound.com
  2. audionautix.com
  3. icons8.com
  4. freepd.com
  5. silvermansound.com
create-music

موسیقی کم هزینه بسازید

شما می توانید موسیقی اختصاصی پادکست خودتان را هم داشته باشید ، برای این کار از یک گروه تازه کار یا یک دوست خواهش کنید این کار را با قیمت کمی برای شما انجام دهند در این‌صورت‌مطمئن‌می‌شوید،موسیقی ای که استفاده می کنید مخصوص پادکست شما است و بر خلاف موسیقی های رایگانی که در نت پیدا‌می‌شوند غیر ممکن است آن را جای دیگری یا در پادکست دیگری بشنوید.

مطلب پیشنهادی: چگونه از میکروفون بهترین استفاده را ببریم؟

چکاوا در رابطه با صدا و نریشن صحبت می کنه.

به مناسبت هشتم مهر، روز پادکست گپی دوستانه با دو پادکستر موفق ایرانی، آقای پیام مقدم از پادسکت مترونوم و بردیا دوستی از پادکست کرون داشتیم.

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

صدا مظفرالدین شاه
مقاله

صدای مظفرالدین شاه قاجار

اولین صدایی که در ایران ضبط شد مربوط به مظفرالدین شاه قاجار است که جملاتی را خطاب به اتابک اعظم می‌گوید.
جالب است بدانید در آن دوران دستگاه فونوگراف را حافظ الصوت و یا حبس الصوت می‌نامیدند و …

امتیاز دهی به این مطلب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =