روز جهانی صدا

روز-جهانی-صدا

شعار روز جهانی صدا در سال 2020: روی صدای خود تمرکز کنید

در بعضی از کشورهای دنیا در تاریخ 5 آوریل این روز جشن میگیرند و اون رو روز سلامتی صدا میدونن، به همین مناسب ما به شما 5 نکته رو برای داشتن صدا سالم گوشزد می کنیم: اول) اینکه از داد و فریاد و زمزمه با صدای آروم که هر دوی اینا به تارهای صوتی صدمه می زنند بپرهیزید. دوم) وقتی خسته و کسل هستید حرف نزنید و استراحت کنید. برای مرطوب نگه داشتن بدنتون آب زیادی بنوشید، سیگار رو ترک کنید چون آسیب زیادی به تارهای صوتی شما وارد میکنه و در نهایت) هر روز تمرین کنید و صداتون گرم نگه دارید.

صدا مانند گوهر با جنبه‌های منعکس‌کننده از چندین رشته علمی و دغدغه‌های عملی و هنری است. انسان و حیوانات هر دو، به ارتباط صوتی وابستگی زیادی دارند، بنابراین علم صدا شامل فیزیولوژی، زیست‌شناسی و بیواکوستیک است. صدا، ابزار اصلی ارتباط معنایی و عاطفی را فراهم می‌کند؛ بنابراین به ادراک شنوایی، روانشناسی، عصب‌شناسی، شناخت، زبان شناسی و آوایی مرتبط است. صدا یک ابزار بسیار مهم تنها در آموزش نیست، بلکه 30% از کل کارهای روزانه‌ی مردم نیز درارتباط با صداست. صدا یک ساز موسیقی در آواز خواندن است و آن را به بخشی از هنر و فرهنگ تبدیل می‌کند. علم صدا در شاخه‌های مختلف فیزیک، به ویژه بیوفیزیک، آیرودینامیک، مکانیک و آکوستیک پایه و اساس دارد. صدای ما مجرای تجربه‌ی ماست. هر یک از ما به طرق منحصر به فردی، ارتباط برقرار می‌کنیم و صدای ما اجازه می‌دهد تا آن بیان، شنیده شود.

تاریخچه روز جهانی صدا:

صدای شما تنها یک بخش منحصر به فرد از شخصیت شما نیست بلکه در بسیاری از زمینه‌های مهم زندگی شما از جمله مدرسه، کار، روابط شخصی و حرفه‌ای یک مؤلفه مهم برای تعامل اجتماعی است. مراقبت از صدا، بسیار مهم است، اما بسیاری از افراد از طریق عادت‌های غلط مانند سیگار کشیدن، فریاد زدن، نوشیدن، زمزمه کردن و ضعیف و خیلی آرام صحبت کردن به آن صدمه وارد می‌کنند که اغلب هم ناخواسته است. مردم غالباً هنگامی که مشکلات صوتی برایشان بوجود می‌آید، به دنبال معالجه می‌روند. حتی عده‌ای از مردم از درمان خودداری می‌کنند. این کار می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تر شود. این موارد انگیزه‌ای برای به وجود آمدن روز جهانی صدا بود. گروهی از متخصصان مراقب صدای برزیلی متشکل از پزشکان، آسیب شناسان گفتار و زبان و معلمان موسیقی، روز ملی صدا در برزیل را در سال 1999 به عنوان راهی برای نمایش و تجلیل از صدای انسان ایجاد کردند. کشورهای دیگر، مانند آرژانتین و پرتغال، به سرعت از این روز پیروی کردند و جنبش روز صدا با حمایت این کشورها رشد کرد. در سال 2002، آکادمی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن آمریکا، رسما این رویداد جهانی را به رسمیت شناخت و آن را به روز جهانی صدا تبدیل کرد. هدف از روز جهانی صدا، آگاهی دادن به مردم در مورد اهمیت صدای انسان، آگاهی بخشیدن از مشکلات صوتی، به اشتراک گذاشتن نکات پیشگیری و مهم‌تر از همه تجلیل از شگفتی صدای انسان است. متخصصان بهداشت در سراسر جهان از این روز بهره می‌گیرند تا همه افرادی که از صدای خود برای تجارت یا لذت و … استفاده می‌کنند، تشویق و ترغیب کنند تا با اتخاذ عادات خوب، از صدای خود مراقبت کنند. همچنین این روز فرصتی مناسب برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و منابع، برای کمک به کسانی است که مشکلات صوتی دارند. این جشن هر ساله در تاریخ 16 آوریل (28 فروردین) برگزار می‌شود و از سال 2018 نزدیک به 600 مراسم در 50 کشور جهان برگزار شده است. این به معنای تهیه اطلاعات برای همه کسانی است که از صدای خود برای موارد گوناگون استفاده می‌کنند تا یاد بگیرند که از صدای خود مراقبت کنند و به آنها یاد دهند چگونه و چه موقع برای مشکلات صوتی کمک بگیرند.

5 نکته برای داشتن صدای سالم

  1.  از صدای خود سوء استفاده نکنید. از فریاد زدن و زمزمه کردن، که هر دو فشاری را بر روی تارهای صوتی شما قرار می‌دهد، خودداری کنید. هنگامی که اولین علامت از کوفتگی یا خستگی در صدایتان دیدید، به صدای خود استراحت بدهید.
  2. برای مرطوب نگه داشتن بدن، آب زیادی بنوشید. تارهای صوتی شما برای روان ماندن به روغن کاری اساسی نیاز داردند، پس آب بنوشید.
  3. از بیش از حد پاکسازی گلو خودداری کنید. انجام این کار می‌تواند به تارهای صوتی شما صدمه بزند و منجر به کوفتگی شود. پاکسازی مداوم گلو ممکن است نشانه‌ای از آلرژی یا مشکلات سینوزیت باشد و باید توسط پزشک گوش و حلق و بینی معاینه شود.
  4. ترک سیگار: سیگار با بسیاری از عوارض سلامتی مرتبط است و برای صدای شما نیز مناسب نیست. سیگار کشیدن تارهای صوتی را تحریک می‌کند و می‌تواند منجر به کوفتگی و نگرانی‌های جدی‌تر مانند سرطان گلو شود.
  5. تمرین کنید که روزانه صدای خود را گرم کنید. خوانندگان تنها کسانی نیستند که از کالریشن آواز بهره می‌گیرند. تمرینات روزانه مانند نرم زمزمه کردن، انجام حرکات نمایشی لب و زبان و مقیاس‌های صوتی می‌تواند به شل شدن صدای شما و جلوگیری از بروز مشکلات کمک کند.

روز جهانی صدا و جشن‌ها

برای بزرگداشت روز جهانی صدا، چندها مراسم در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود. مراسم‌ها می‌توانند فعالیت‌های متفاوتی باشند، می‌تواند شامل یک اجرای هنری یا مراسم‌های بهبود سلامتی و غیره باشد. بیشتر مراسم‌ها در همون روز 16 آوریل برگزار می‌شوند و در همان روز نیز به پایان می‌رسند؛ اما امکان تمدید مراسم‌های مختلف در کل هفته یا حتی کل ماه نیز وجود دارد. برخی کشورها این روز را در ماه‌های دیگر جشن می‌گیرند.

پشتیبانی از روز جهانی صدا

همه گیری و جهانی شدن COVID-19 در حال حاضر ما را از بسیاری از آزادی‌ها و لذت‌های معمول خود محروم کرده است. با این حال، این ویروس توانایی آن را نداشته است تا جلوی ما را برای جشن گرفتن روز صدا بگیرد. در سرتاسر تمام کشورها، دانش‌آموزان از طریق اسکایپ با مربیان خود در ارتباط هستند، گروه های که از طریق زوم، در امنیت اتاق‌های خود با هم تمرین می‌کنند و نوازندگان با نمایش‌های تعاملی در فضاهای مجازی طرفداران خود را سرگرم می‌کنند، بسیاری از مربیان موسیقی، به صورت آنلاین موسیقی  را تدریس می‌کنند و….

برای جشن و آگاهی از روز جهانی صدا چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

لطفاً درباره‌ی آنچه می‌توانید برای جشن‌های محلی در روز جهانی صدا انجام دهید فکر کنید …

  • پوستر روز جهانی صدای BVA را بصورت الکترونیکی توزیع کنید.
  • ویدیویی را در مورد فعالیت‌های دست‌گرمی آواز مورد علاقه خود به اشتراک بگذارید. مثلا جلد یک آهنگ، غزل، مونولوگ یا شعر مورد علاقه را ضبط کنید.
  • اگر یک مربی هستید، یک پرسش و پاسخ زنده، مصاحبه یا سخنرانی را از طریق رسانه‌های اجتماعی خود اجرا کنید.                                                         
  • اگر یک نوازنده هستید، یک دنباله مجازی را برای پیروان خود به صورت آنلاین تنظیم کنید.                                                                                                                                  مطلب پیشنهادی: تفاوت صداگذاری و نریشن چیست؟

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب