خبر - ناصر طهماسب

اگر از طرفدارای پر و پا قرص دوبله باشید و گویندگان دوبله رو منهای صدا با چهره به یاد بیاد بیارید، حتما ناصر طهماسب براتون چهره ای معروف و آشناست؛ اگر هم اهل دیدنِ فیلم و سریال باشید، خوب به خاطر میارید که ناصر طهماسب، داریوش آریانِ سریال مشهورِ فریدونِ جیرانی، مرگ تدریجی یک رویاست و ابُهت صدا و تصویرش همزمان در یک قاب، در کنار شکوهی که داره اما، یک وهم و اضطرابی رو در دل مخاطبین به وجود میاره.

هنرمندی که صدا و فیزیکش کاملا با هم متناسب هستند و کنار هم، هارمونی جالبی رو به وجود میارند. اما در این بین، گاهی اوقات پارادوکس هایی که افراد در حرفه و کارشون انجام میدن، به جای نتیجه عکس، نتیجه مثبت و موافق میده. برای مثال شاید در وهله اول به نظر نرسه که صدای مرموز، قدرتمند و پر از صلابت ناصر طهماسب، بتونه روایتگرِ برنامه ای تا این حد کمدی و پر طرفدار، مثل جوکر بشه.

اما طهماسب بعد از این همه سال حضور مستمر و تاثیرگذار به خوبی میدونه که حتی صدایی با این جنس متفاوت، اگر لحن و حس مورد نظرِ خودش رو پیدا کنه، روی هر ژانر، سبک و روایتی به خوبی میشینه و گوش های افراد رو مجذوب خودش میکنه.

طهماسب تا امروز، گوینده بازیگرایی مثلِ: هارولد لوید، جیمز استوارت، کری گرانت، همفری بوگارت، هنری فوندا، استیو مک‌کوئین، گری کوپر، جین هکمن، آنتونی پرکینز، پیتر سلرز، دیوید جانسن، کوین اسپیسی، ایان ریچاردسون بوده و سرآمد همه اینها، جک نیکلسون کبیرِ که بی هیچ تردیدی صدای ناصر طهماسب، صلابتِ این بازیگر حیرت انگیز، پُر هیاهو و درخشان، رو دو چندان میکنه.

شاید بشه گفت یکی از سریال هایی که در کنار بازی تاج و تخت، نمره قبولی رو از اکثر طرفدارانش گرفت، سریال برکینگ بد بود. قصه دانشمند شیمی و معلمِ زحمتکش دبیرستان، که متوجه میشه به سرطان ریه مبتلاست و تصمیم میگیره که تا قبل از مرگ، برای تأمین مالی خانواده‌اش، در کنارِ دانش‌آموز رفوزه خودش، جسی شروع به تولید و پخش مت‌آمفتامین (شیشه) کنه. این سریال در زمان پخش و حتی در ایران، سر و صدای زیادی به پا کرد و تصویر گستر پاسارگاد، حساسیت خاصی برای دوبله این سریال به خرج داد تا این اثر، به اثری ماندگار تبدیل بشه.پس امیر هوشنگ زند با سابقه رو به عنوان مدیر دوبلاژ این سریال برگزید و ناصر طهماسب ‌رو هم  برای صداپیشگی نقش اصلی سریال، یعنی والتر وایت برگزید تا صدای مرموز این گوینده،‌ شکل و حسِ تازه ای به شخصیت والتر وایت بدهد. نقشی مرموز، در لحظاتی ترسناک و پیچیده، که با جلو رفتن قصه، لایه‌های شخصیتی او یکی پس از دیگری، رو می‌شود.

هرچند که ناصر طهماسب فیلم های ایرانی و خارجی زیادی رو  در ژانر طنز روایت کرده و راوی فیلمِ معروف سنپترزبورگ به کارگردانی بهروز افخمی  بوده، اما این تصمیم ساختار شکنانه، با اون صدای پر رمز و راز، مخوف اما جذاب، ریسک بالایی برای گوینده ای مثل ناصر طهماسب محسوب میشه که با درایت و توانایی های بی نظیرش، جوکر رو تبدیل به یکی از ماندگارترین آثار در کارنامه هنریش میکنه.

این صدا قطعا طرفدارهای زیادی داره، پس برای شناختنِ بیشترِ آثار ناصر طهماسب به ویکی پدیا این بازیگر سر بزنید و در جریان باشید که با این صدای منحصر به فرد و جذاب، یک کتاب صوتی با نام گنج روز نیاز که  یکی از آثار مجموعه گنج حکمت بوده رو از کتاب طبقات‌الصوفیه خواجه عبدالله انصاری، روایت کرده.

در این اثر، مثل دیگر آثار این مجموعه، حکایت‌های شیرین زیادی تعریف شده و سعی در سوق دادنِ مخاطبان به ‌سوی ادبیات کهن ایران داره. این اثر زیبا رو گوش بدید و از راوی و نثری که داره، نهایت لذت رو ببرید.

سایر اخبار

خبر - سعید شیخ زاده

سعید شیخ زاد

متولد سال 1357 و با اینکه و چهل و اندی از سنش میگذره اما، هنوز بهترین گوینده مرد حال حاضر برای دوبله به جای نوجوانان

بیشتر »
خبر - منوچهر زنده دل

منوچهر زنده دل

بستگی داره هنوز، چقدر اهل دیدن فیلم های دوبله شده، البته از نوع درست حسابی و خوبش باشیم، تا صداهای جذاب و دلپذیر به گوشمون بخوره. در روزهایی که هنرمندانِ تراز اول دوبله با سابقه های نیم قرن گویندگی در این حرفه، یکی پس از دیگری، ما و دنیای هنر رو رها میکنند و به سرزمین ابدی میرند، حضور هنرمندایی که دو سه دهه ما رو مهمونِ صداهای گوش نوازشون کردند، به حق غنیمته.

بیشتر »
خبر - ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی

در کنارِ مهارت و ظرافت در بازیگری، ویژگی های ظاهری و تجربه هایی که در این دو دهه کسب کرده، صاحب یک صدای دلنشینِ که

بیشتر »
امتیاز دهی به این مطلب