گویندگی کودکان

لیلی-محراب-بیگی

از شروع حرفه دوبله و گویندگی، همیشه گویندگی کودکان، محبث متفاوتی نسبت به بزرگسالان داشته است، چرا که مقدار زمان یادگیری، تمرین و حتی شناختِ خودِ کودک نسبت به علاقه و استعدادش، به مراتب کمتر از بزرگسالان است. شاید والدین و اطرافیان او، خیلی زود متوجه مستعد بودنِ کودک بشوند، اما در این رابطه، خود او است که در نهایت تعیین میکند که چقدر در این حرفه ماندگار است.

اما آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که برخی از کودکان در بعضی از جمع ها و میهمانی ها، فن بیان درست و شیرینی دارند و از قدرت تکلم بالایی برخوردارند؟ این ویژگی ها، اگر به شکل تخصصی بررسی شوند، قابلیت این را دارند که نقش اساسی و مهمی را در آینده کودکان، برای حضور در عرصه های مختلف صدا ایفا کنند. در کنار یادگیری گویندگی و ورزش های مختلف برای ریه و حنجره، این مهارت‌های ارتباطی هستند که کمک زیادی به رشد کودکان در این حرفه می کنند. اما ما در اینجا میخواهیم به اهمیت و بررسی فن بیان کودکان و تمرین های متفاوت و گوناگون برای پیشرفت  آنها بپردازیم.

به توانایی خوب، درست و مسلط صحبت کردن بچه ها،فنِ بیان کودکان گفته میشود. ولی قسمتی از این فن بیان، برگرفته از هوش کلامی است که به شکل غریزی در کودکان وجود دارد. اما خوب حرف زدن، یکی از توانایی هایی است که با تمرین به وجود می آید و کودکان و نوجوانان برای رسیدن به موفقیت و اهدافشان، باید تسلط بالایی در این کار داشته باشد. یکی از مهمترین روش‌های تقویت فن بیان در کودکان، مطالعه کردن و خواندن کتاب‌هایی است که در همین زمینه منتشر شده است. کتاب‌هایی با موضوع آموزش گویندگی و فن بیانِ کودکان، که کمک زیادی در این رابطه به کودکان می کند. همینطور شرکت در کلاس های دوبله و گویندگی، تحت نظارت اساتید بزرگ و برجسته در این حرفه، بعد از متوجه شدن استعداد کودک هم یکی دیگر از فعالیت های تاثیرگذار در این راستا می باشد. جالب است بدانید که یکی از عوامل مهمِ تقویت فن‌بیان، بازی هایی است که به کودکان کمک می کند، روان تر صحبت کنند، مثلِ داستان‌سازی با استفاده از چند تصویر، که کودک با آن یک قصه کوتاه بسازد و یا بازی هایی که بچه ها در آن ایفاگر نقشِ مجری و یا گزارشگر فوتبال باشند. یا یک بازی که در آن کودک خود را به جای اشیاء بگذارد و همه چیز را از زاویه دید شی ببیند. قصه گویی، جمله سازی و ارتباط زیاد با دیگران، باعث توانایی تکلم بچه ها و اعتماد به نفس آنها میشود. وب سایت چکاوا، یکی از بزرگترین مرجع های گویندگی و دوبله است و بخشی تحت عنوانِ گویندگان کودک دارد و اگر تمایل به استفاده از صدای کودکی دارید، در سایتِ chakava.com شما صداهای متفاوتی از کودکان را میشنوید. برای پیگیری بیشتر هم میتوانید با شماره های 09351024808 و 09201024808 تماس حاصل کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب