صدای گوینده عابر بانک

صدای گوینده عابر بانک

همه‌ی ما تا به حال بارها با دستگاه عابر بانک کارکرده و صدای گوینده عابر بانک را شنیده ایم.
شاید همه ما با دیدن یک اختراع، اولین چیزی که به ذهنمون خطور میکنه، تاریخ ابداع اون باشه.
یعنی از چه تاریخی، بشر یک راحتی دیگه رو تجربه کرده و یک مسیر طولانی، تبدیل به یک میان بر شده است.
یکی از همین بزرگ ترین میان برهای تاریخ جهان، دستگاه عابر بانک و یا (ATM که مخفف Automated Teller Machine ) دستگاه باجه خودکار است.

اولین دستگاه خودپرداز که مخترع آن، جان شپرد-بارون بود، در ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ در شمال لندن افتتاح شد.
در 16 بهمن ماه سال 1351 در روزنامه کیهان تیتری تحت عنوان (اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری) در بانک بیمه بازرگان، زده شد.
این باجه اتوماتیک در محل شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان نصب شد و بدین ترتیب بود که ایران، در گروه کشورهای پیشرفته جهان که از سیستم اتوماتیک کامپیوتری در امر بانکداری استفاده می کند، قرارگرفت.

هر چه گذشت این اختراع پیشرفته و پیشرفته تر شد تا اینکه امروز، به پیشرفته ترین حالت خودش رسیده و تمام فعالیت هایی که امکان داشت در طول شبانه روز، بسیار سخت و زمان بر بشه رو  به کوتاه ترین مدت ممکن رسوند.

جالبه بدونید که آمارها نشون میده، اگرچه در بین بانک ها، بانک ملی ایران صاحب بیشترین تعداد دستگاه خودپرداز است  و بالاترین ارزش تراکنش خودپرداز رو داره، اما تعداد خودپردازها به ازای هر شعبه بانک، در بانک های دولتی از جمله بانک ملی در مقایسه با برخی بانک های غیردولتی، نسبتا پایین است.

این آمار نشون میده که در شهریورماه سال 1397، ۵۲ هزار و ۲۸۲ دستگاه خودپرداز بانکی، در سراسر کشور فعال بوده که نسبت به شهریور سال قبل از آن، ۹.۵ درصد افزایش داشته و در این مدت ۳۹۹ میلیون تراکنش بانکی به ارزش ۱۰۲۸.۵ میلیارد ریال در کل کشور انجام شده است.

اما بعد از سال 97 به دلیل شیوع ویروس کرونا و به دلیل تبادلاتی که امکانش در بانک فراهم نبود، به مرور زمان در شهرها و مناطق مختلف، دستگاه های خود پرداز بیشتری اضافه شده که تعدادشان مشخص نیست.

اما یکی از ویژگی های مهم این دستگاه، صدای اپراتوریه که در آن قرار داده شده و این صدا راهنمای مشتری است که به آن کمک می کنه تا با اطمینان بیشتری، کارهای بانکی خودشون رو  انجام بدهند.
این صدا با جمله لطفا زبان مورد نظر خود رو انتخاب بفرمایید آغاز میشه  و در هر مرحله، با یک تاخیر کوچک راهنمای افراد برای رسیدن به مقصد مورد نظرشون است.

صدای گوینده ای که روی بیشتر عابر بانک ها ایرانه، صدایی که سالهای زیادیه که  اون رو میشنویم و برامون نا آشنا نیست، صدایی است زیبا، آرام و لطیف که در کنار وضوحی که داره آرامش و اطمینان قابل توجهی رو به مخاطب انتقال میده.

شاید کمتر کسی قبل از فهمیدن، فکرش رو میکرد که صدای ضبط شده فارسی بر روی اپراتورهای دستگاه های عابر بانک، صدای مهرداد مزرعه باشه.
گوینده ای با صدای صاف و رسا، که تا همین چند سال اخیر و قبل از شناختنش، همه تصور میکردند که صاحب صدا، یک زن است.

اما چند سالی میشه که بعد از مصاحبه های خودخواسته و مکررش،  اکثر مردم ایران با شنیدن صداش، مهرداد مزرعه رو به یاد میارند. فردی که امروز با صدایی که بر روی عابربانک ها و خیلی از اپراتورهای دیگه میشنویم، بسیار مشهور و پر طرفداره.

جالبه بدونید تمام سیستم های جهان، که صدای اپراتور بر روی آنها قرار داده میشه، صدایی شبیه به صدای مهرداد مزرعه رو بر روی دستگاه های خود پرداز قرار دادند. 
چرا که مهمترین ویژگی صدای یک اپراتور، صرف اینکه باشه یا مرد، آرام، رسا و واضح بودن اون است و مهرداد مزرعه بی شک، صدایی کاملا صاف و منحصر به فرد دارد.  
همچنین صدای خانم اکرم خویینی در عابربانک های بانک رفاه شنیده می شود

 اگر علاقه مند هستید تا صدای گوینده عابر بانک و صداهای رایگان رو بشنوید، به سایت chakava.com مراجعه کنید.

مرتبط:

نمونه صداهای اپراتوری – آسانسور

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب