خبر - سعید شیخ زاده

متولد سال 1357 و با اینکه و چهل و اندی از سنش میگذره اما، هنوز بهترین گوینده مرد حال حاضر برای دوبله به جای نوجوانان فیلم و سریال است. از همان کودکی و سال 1368 کارش را با فیلم سینمایی مرگ پلنگ در کنار فرامرز قریبیان آغاز کرد و بعد از آن مشغول کار گویندگی شد.

مدیر دوبلاژ برای نقش های نوجوان و جوان فیلم ها، خیالشان با وجود سعید شیخ زاده راحت است و او را یک نعمت در این عرصه میدانند. چرا که صدای جوانش، شخصیت های تلویزیونی و سینمایی زیادی را ماندگار کرده و این روزها پسر بچه های ایرانی صدای او را بر روی قهرمانِ دوست داشتنی همیشگی، پیتر پارکر یا همان مرد عنکبوتی معروف با بازی اندرو گارفیلد و یا تام هالند میشنوند.

 او همینطور در فیلم مقصد نهایی به جای نقش اصلی، الکس براومینگ گویندگی کرده است. فیلمی با قصه تلخ از پیش تعیین شده که مخاطب رو از ثانیه شروع تا پایان درگیر میکنه . گویندگی شیخ زاده در این فیلم بدنه سینما، به اندازه گویندگی در یک فیلم هنری، تاثیر گذار و درخشانه. او با ترس و احساسات الکس قصه، لحظه به لحظه پیش میره و مخاطب رو با خودش همراه میکنه.

پرستاران یکی از سریال هایی بود که در زمان پخشش در ایران، طرفداران و مخالفان خودش رو داشت، سریالی بیمارستانی و علمی که از حوصله خیلی از افراد طرفدار هیجان خارج بود اما تماشاگران پر طرفدارخودش را در چند سالی که پخش میشد داشت. سعید شیخ زاده برای دوبله  در نقش جک کمپبل، یکی از پرستاران پر تلاش و مهربان این سریال درخشید و در چند فصل متعدد، در این نقش گویندگی کرد.

شبکه اجتماعی به کارگردانی دیوید فینچر محصول سال 2010 ، یکی از مهم ترین فیلم های سینمایی در رابطه با ساخت فضای مجازی توسط مارک زاکربرگ، بود که در آن سال، در رشته های زیادی کاندید اسکار و گوی طلایی شد. شاید عجیب باشد اما صدای شیخ زاده در این فیلم به جای جاستین تیمبرلگ، در نقش شان پارکر، نابغه خالق نپستر یا همان سیستم اشتراک‌گذاری پرونده‌های صوتی، بی نظیر بود و او تمام تلاشش را کرد که نفقط با شخصیت بلکه با تیم شبکه اجتماعی هماهنگ باشد.

به دلیل صدای جوان رسا و زیبایش، در این مدت، انیمیشن ها هم از صدای زیبا او دریغ نشدند و او با دوبله کارتون های آنه شرلی در نقش گیلبرت بلایت ، لاک پشت های نینجا در نقش لئوناردو، پیترپن در نقش پیترپن، مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی در نقش مایلز، پدینگتون در نقش پدینگتون، وال ای در نقش وال ای و زوتوپیا در نقش نیک جای خود را در دل کودکان هم باز کرد.

اما اگر به دنبال فیلم های جدید با صدای شیخ زاده هستید، فیلم حماسی سینمایی تل ماسه محصول 2021 را با صدای سعید شیخ زاده به جای بازیگر محبوب این روزها تیموتی چالامه ببینید. تناسب صدای شیخ زاده با صورت این بازیگر جوان فوق العادست.

فیلم سینمایی 1917 یکی از بهترین فیلم های جنگی معاصر، به کارگردانی سم مندس، با وجود اینکه اکت محور است، اما تعداد همان دیالوگ ها از زبان بازیگران در شرایطی سخت، کار دوبله را برای گویندگان سخت میکند و گویندگی شیخ زاده به جای لانسی در نقش اصلی، با بازی جرج مکای، درخشان است و او در تمام لحظات پر تکاپو برای رساندن یک نامه برای جلوگیری از حمله جنگی، با لانسی همزاد پنداری کرده است.

سعید شیخ زاده بی شک یک از گویندگان خلاق و تکرار نشدنی عرصه دوبلاژ است و هنوز هم صدای شخصیت های جوان و نوجوان زیادی با او شنیدنی تر میشود.

سایر اخبار

خبر - رزیتا یاراحمدی

رزیتا یاراحمدی

رزیتا یار احمدی در کشورهای دیگه اغلب، خود بچه ها هستند که دوبله کودکانِ فیلم و سریال و انیمیشن ها رو به عهده میگیرند و

بیشتر »
کتاب-سرزمین-بیان-برای-خبر

کتاب سرزمین بیان

کتاب سرزمین بیان کتاب سرزمین بیان، اثری از علی حاجی پور، مناسب برای هرکسی است که میخواهد در حوزه ی صدا و گویندگی پیشرفت کند.

بیشتر »
امتیاز دهی به این مطلب