انتخاب زبان | Select Language

استودیو ضبط پادکست

گویندگی آنلاین

 

 

همه ما خوب میدانیم که با گذر زمان هیچ چیز مثل قبل نمی ماند و نمیتوان منکرِ این شد که سرعت فراگیر تکنولوژی هم، به زندگی ما سرعت داده و همه چیز را روی دور تند انداخته است. در رابطه با کتاب خواندن که لذتِ همیشگی بشر بوده است، باید گفت که تا به همین امروز هم، هیچ چیز نمیتواند جای خواند کتاب های کاغذی و تورق را بگیرد؛ اما حقیقت این است که این دور تند، فرصتِ کتاب خواندن های پشتِ سرِ هم را از ما گرفته و  ما دیگر مثل قبل نمی توانیم کتاب بخوانیم و در نهایت دو یا سه کتاب را در یک ماه به اتمام برسانیم. پس باید در این بین دنبال جای خالی بگردیم تا این دو یا سه کتاب را اگر نمیتوانیم در یک ماه به شکل کاغذی تمام کنیم. جور دیگری آن را بخوانیم و یا مهمتر اینکه گوش دهیم. پس گزینه دوم، دیگر نباید حذف شود و آن شنیدنی است که باید توسط کتابِ صوتی یا پادکست اتفاق بیفتد. و ما در این مقاله می خواهیم بدانیم که چطور میتوانیم یک استودیو مناسب برای ضبط پادکست داشته باشیم، چرا که یک اثر مناسب، احتیاج به یک مکان مناسب دارد. این مناسب و درخور بودن ربطی به با شکوه و مجلل بودن استودیو ندارد. بلکه باید در یک بسترِ مناسب اتفاق بیفتد. این مقاله با راهنمایی های زیادی در مورد تجهیزات ضروری پادکست همراه است. پس اگر در حال راه اندازی یک پادکست هستید، نگران تجهیزات استودیو نباشید. در وهله اول، فقط روی محتوا و موضوع خود و ریتمی که برای آن در نظر گرفتید متمرکز شوید. اما خوب است بدانید که برای یک استودیوی پادکست حتما لازم نیست که یک استودیو بزرگ کرایه کنید، و درست کردن یک فضای استودیویی در خانه خود، ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

اما چطور یک استودیوی پادکست راه اندازی کنید

 

1: فضای مناسبی را انتخاب کنید

فضای ضبط بیشترین تاثیر را بر کیفیت صدای شما خواهد داشت. باید از فضاهای خالی و بزرگ که سببِ ایجاد پژواک هایی می شود که صدای شما را تحت تاثیر قرار دهد، خودداری کنید. سطوحی سخت مثلِ آینه، پنجره و کاشی ها نیز صدا را  پخش می کنند. اگر اتاقتان کوچکتر و دارای سطوح نرم، مانند فرش، مبل، پرده و بالش باشد، صدا را جذب کرده و باعث کاهش اکو در فضا میشود. نبود دیوارهای مشترک مثل واحد های بهم چسبیده برج یا ساختمان، صداهای تهویه و تصفیه کننده هوا، هم در اینکه فضا آرام و بی صدا باشد بسیار موثر است. و داشتن یک میز مناسب که محکم باشد و ترجیحا از چوب بلوط، که در حین ضبط، صدا را لق نکند و به آن فشار نیاورد.

 

2: به فضای خود صدا را اضافه کنید

عایق صدا و کنترل صدا یکسان نیستند. عایق صدا به معنی بستنِ کامل یک فضا یا اتاق، از سر و صدای ناخواسته خارجی است و هزینه زیادی دارد که هرکسی از پس آن بر نمی آید. اما شما باید بر روی نظمِ صوتی تمرکز کنید که نحوه جذب و انتشار صدا را در اتاق را کنترل می کند. برای این کار، میتوانید از پنل های آکوستیک یا قاب چوبی پر شده از مواد هسته‌ای جاذب صدا یا پنل ‌هایی که فوم خالی دارند، استفاده کنید .

3: وسایل خود را آماده کنید

یک پادکست خوب نتیجه یک محتواب مناسب است نه یک تکنولوژی گران قیمت. زمانی که میخواهید ضبط پادکست خود را آغاز کنید، از وسایلی که در دسترس دارید و مناسب کار شما است میتوانید استفاده کنید. و کم کم استودیو خود را ارتقاء دهید. اگر امکانات فیزیکی در اختیار ندارید، تا زمان تهیه آنها ، بهره بردن از هوش مصنوعی برای اصلاح هر گونه نقص در کیفیت ضبط، یکی دیگر از راهکارهای یک ضبط مناسب است.

با این تفاسیر، به چند چیز مهم نیاز دارید: یک رایانه، هدفون، میکروفون و احتمالاً یک رابط صوتی. اما توصیه های ما برای تجهیزات پادکست، عبارت است از:

اینها وسایلی هستند که استودیو شما به آن نیاز دارد.

در نهایت، راه‌اندازی یک استودیوی ضبط پادکست و یا گاهی ضبط خانگی، به شما کمک می‌کند که قدمِ بزرگی برای ضبط پادکست های خود بردارید. اما اگر تصمیم دارید که کیفیت پادکست های شما، با کیفیت های استاندارد برابری کند، یک استودیوی واقعی و حرفه‌ای را اجاره کنید.

اما اگر به دنبالِ راهنمایی و مشاوره برای یک استودیو استاندارد و مناسب هستید به وب سایت chakava.com مراجعه  و با شماره های 09351024808 و 09201024808 تماس حاصل کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

اولین صدای ضبط شده
مقاله

نخستین صداهای ضبط شده در تاریخ

درحالی که بسیاری بر این باورند که اولین بار در سال ۱۸۷۷ ادیسون بود که توانست با اختراع دستگاه فونوگراف صدای خود را ضبط کند اما…

امتیاز دهی به این مطلب