خبر - کیکاووس یاکیده

شبکه چهار با اینکه در تمام این سالها، بین شبکه های دیگه صدا سیما کمتر مورد توجه  واقع شده، اما اگه از حق نگذریم صاحبِ متفاوت ترین و خاص ترین برنامه های تلویزیون، خصوصا در دو دهه گذشته بود. برنامه هایی که شاید از حوصله عموم مردم خارج بود اما، نمره قبولی رو از خواص و آدم هایی که دنبال علم و هنر بودند گرفت. بی شک یکی از همین برنامه های خاص، لذت نقاشی با اجرای باب راس، نقاش خلاق و خوشرو آمریکایی بود که در زمان پخش طرفدارهای زیادی رو در روزهای جمعه پای شبکه چهار تلویزیون مینشوند تا مخاطبان، شاهدِ رقصِ رنگ و قلم روی بوم نقاشی باشند و زیباترین تصاویرِ طبیعت در چهار فصل رو در کوتاه ترین زمان ممکن ببینند.

باب راس در کنار کشیدن نقاشی، از فنون و تکنیک های رنگ روغن برای تماشاچیان صحبت میکرد و علی رغم سریع کشیدن آثارش اما با حوصله و شمرده شمرده، مراحل نقاشی رو برای مخاطبان توضیح میداد و باید گفت که این صورت آرام و در عین حال پر انرژی، نیازمندِ صدایی با همین خصوصیات بود که کیکاووس یاکیده، در جایگاه دوبلورِ باب راس هنرمند، درخشید و دِین خودش رو هم به راس و هم به نقاشی به زیبایی ادا کرد. باید گفت که این برنامه در کنار هنر قابل ستایش راس، تا حد زیادی مدیون صدای پر احساس کیکاووس یاکیده است. یاکیده از سال 69 فعالیت خودش رو به طور جدی در زمینه دوبله شروع کرده و بعد از زمان کوتاهی گوینده نقش های اصلی فیلم و سریال شد.

اما سریالی که شهرت اون رو بین مخاطبان تلویزیون دو چندان کرد، سریال پر طرفداره کمیسر و رکس در نقشِ توبیاس مورتی بود. کمیسری که با دستیارش که یک سگ باهوش به نام رکس بود، گره های معمایی زیادی رو باز و مخاطبان رو نزدیک به پنجاه دقیقه سرگرم میکردند. مهم ترین ویژگی صدای کیکاووس یاکیده این هست که چه گوینده نقش های مثبت باشه چه منفی، عمیق بودن و رازآلود بودن رنگ و لحن صداش، اون رو از دیگر همکارها یا حداقل بشه گفت هم دوره ای های خودش متمایز میکنه. یعنی چه ویلی وونکا چارلی و کارخانه شکلاتی باشه، چه توماس اندرسون سری فیلم های ماتریکس و چه ماکسیم فیلم ربکا، عمیق بودن و کمی مرموز بودن صدایی که داره، در کنار محبت یا خشم، ویژگی عجیبی رو به شخصیت ها اضافه میکنه، که قسمت زیادی از این ویژگی به جنس صدای کیکاووس یاکیده برمیگرده.

اون استاد گویندگی نقش هایی که اسرار زیادی رو میدونند، اما حداقل تا مدتی مجبور به پنهان کردنِ اونها هستند. بهترین مثال بازی در سری فیلم های: بتمن آغاز می‌کند، شوالیه تاریکی، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد و بازگشت بتمن است. یاکیده در فیلم ها، اغلب به جای کریستین بل بازیگر برجسته و قدرتمند هالیوود گویندگی کرده و اگر منصف باشیم باید بگیم که بهترین گوینده حال حاضر برای دوبله نقش های این بازیگر بزرگه.

جانی دپ و کیانو ریز به ترتیب بازیگران دیگه ای هستند که صدای یاکیده به زیبایی بر روی اونها میشینه و مخاطب رو با خودش همراه میکنه. دوبله به جای جانی دپ در فیلم پنجره مخفی و نقشِ مورت رینی، مردی که دچار اختلالات عصبیه و ویلی ونکا در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی، صاحب کارخونه شکلات سازی که خودش علاقه ای به شکلات نداره، تفاوت این دو در نقش و بازی جانی دپ، چالش جذابی رو برای کیکاووس یاکیده به وجود اورد و این دو نقش رو در کارنامه هنریش موندگار کرد. نقش های کیانا ریوز در سری فیلم های ماتریکس و جان ویک، به لحاظ بصری از جذابیت های بالایی برخورد هستند و دوبله به جای این شخصیت ها هم میتونه برای گوینده ای که به جای این شخصیت های پر طرفدار و جهانی صحبت میکنه، بسیار لذت بخش باشه، علی رغم اینکه صدای یاکیده تناسب زیادی با چهره کیانو ریز داره.

در این نزدیک به سه دهه، کیکاووس یاکیده بیش از 100 نقش را در سینما و تلویزیون گویندگی کرده و این اواخر با فیلم های بی نهایت با بازی جیسون مانتزوکاس در نقش آرتیسان، فیلم سینمایی جوخه انتحار با بازی جوئل کینامن در نقش کونوئل ریک، علاالدین با بازی ویل اسمیت در نقش غول،  شکارچیان روح در نقش افترلایف با بازی پل راد و آکوامن با بازی جیسون موموآ کارنامه خودش رو پر بارتر کرده. هنر کیکاووس یاکیده فقط به دوبله خلاصه میشه و مهارت های زیادی به دیگر هنرهای بازیگری تئاتر و تلویزیون، دکلمه گویی، نویسندگی، شعر و مجسمه سازی دارد، یاکیده در سال 2002 دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا را از آن خود کرد و در سال 2003 شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com آمریکا شد. مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه فروش، مجموعه داستان کوچه بابل، مجموعه شعر پیراهن تنگ یک خواب بلند، کتاب سایه درمیان دری نیمه گشوده و به او که شما نمی شناسیدش از دیگر آثار کیکاووس یاکیده در قالب کتاب و کتاب شعر است.

سایر اخبار

خبر - ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی

در کنارِ مهارت و ظرافت در بازیگری، ویژگی های ظاهری و تجربه هایی که در این دو دهه کسب کرده، صاحب یک صدای دلنشینِ که

بیشتر »
خبر - منوچهر زنده دل

منوچهر زنده دل

بستگی داره هنوز، چقدر اهل دیدن فیلم های دوبله شده، البته از نوع درست حسابی و خوبش باشیم، تا صداهای جذاب و دلپذیر به گوشمون بخوره. در روزهایی که هنرمندانِ تراز اول دوبله با سابقه های نیم قرن گویندگی در این حرفه، یکی پس از دیگری، ما و دنیای هنر رو رها میکنند و به سرزمین ابدی میرند، حضور هنرمندایی که دو سه دهه ما رو مهمونِ صداهای گوش نوازشون کردند، به حق غنیمته.

بیشتر »
خبر - سعید شیخ زاده

سعید شیخ زاد

متولد سال 1357 و با اینکه و چهل و اندی از سنش میگذره اما، هنوز بهترین گوینده مرد حال حاضر برای دوبله به جای نوجوانان

بیشتر »
امتیاز دهی به این مطلب