۶ دلیل که به شما ثابت می‌کند ویدئوهای آموزشی به صداگذاری حرفه‌ای نیاز دارند

به عنوان یک تیم تبلیغاتی حرفه ای و تهیه کننده فیلم های آموزشی گوناگون و همچنین به عنوان  همیشه با این سؤال مواجه بوده‌ایم که یک صدای خوب و حرفه ای چه تأثیری روی یک ویدئو تبلیغاتی دارد؟

 

هدف از یک ویدیو آموزشی، انتقال دانش به شیوه ای جالب و به یاد ماندنی است. شکی نیست که یک صدای فوق العاده همراه با یک متن عالی و تصاویری حرفه ای می‌توانند به خوبی این کار را انجام دهند. در این متن دلایلی آورده شده برای اینکه ببینید چگونه یک صدای حرفه ای می‌تواند کیفیت را به ویدیوی آموزشی شما هدیه کند:

1- اصل پیوستگی

اصل پیوستگی به این معنی است که فقط تصویر و گرافیک نباید تراز شوند بلکه صدا هم باید گرافیک مرتبط باشد، ریچارد مایر و ریچارد اندرسون در مقاله ای که در مجله روانشناسی آموزشی به چاپ رسیده بررسی کردند که چگونه وقتی مربیان از ویدئوهای امروزشی استفاده می‌کنند دانش آموزان می توانند محتوای درس را بهتر درک کنند و مهارت های حل مسئله خود را افزایش دهند با این حال، ارائه یک تصویر برای نشان دادن یک مفهوم، تنها به صورت بصری کافی نیست و ایجاد ارتباطات نمایشی نمی کند و ارائه تصاویر آموزشی حتماً نیاز به صدای مناسبی دارند که اتصال میان ذهن را به خوبی برقرار کند.

ireducational-video (1)

2 – اصل ارتباط

استفاده از صدای حرفه ای برای ویدیوی آموزشی شما، یک عنصر ضروری برای کمک به دانش آموزان برای ایجاد ارتباطات نمایشی و ارجاعی است، و اصل سیگنال این را نشان می‌دهد. صدای مناسب در ویدئوهای آموزشی ، به جای اینکه مخاطب شما را مجبور کند که اطلاعات را برای خود جستجو کنند. زمینه را برای یادگیری بیشتر فراهم می کند، بالا یا پایین رفتن تن صدای استفاده شده رد ویدئوهای آموزشی قسمت های مهم محتوا را برای مخاطب تان برجسته می‌کند و افراد را با بهره های هوشی متفاوت ، با اطلاعاتی که ارائه می‌دهید همراه می‌سازد. این که مخاطبان ویدئو آموزشی شما به اطلاعات دسترسی پیدا کنند بسیار مهم است چون در غیر این صورت ویدئو به آنها احساس گم گشتگی ، اشتباه فهمیدن و نهایتاً ناموفق بودن می‌دهد.

3 – میزان بازگشت مخاطب

در هر یادگیری مجازی یکی از چالش های مهم تدریس کننده آمار بازگشت مخاطبان است ، مخاطب ویدئو شما باید حس کند که این تدریس برایش مناسب بوده است. تحقیقات ثابت کرده از هر پنج دانشجو چهار نفر آنها که احساس می کند مهارت های جدید یا دانش جدیدی را به دست آورده است از ویدئوهای آموزشی دیگر شما نیز بازدید می کند ، کسانی که ارتباط خوبی با ویدئو آموزشی نگیرند ، بعید به نظر میرسید که دوباره به شما مراجعه کنند.

 

ireducational-video (4)

 

4 – حرفه ای بودن

    صدای ضبط شده فارغ از اینکه گوینده ویدیوی شما زن است یا مرد خیلی بیشتر از یک بازیگر، محتوا و تصویر ویدئو می‌تواند متقاعد کننده باشد. تفاوتی که صدای حرفه ای یک دوبلور با صدای عادی دارد این است که برای تأثیر گذار بودن سال ها تمرین و تجربه داشته و طبیعی است که استفاده از یک صدای حرفه ای حس حرفه ای بودن را به مخاطب شما القا می کند.

5 – دراماتیک بودن

 به همان شیوه که خریداران کتاب های با خواندن چند جمله قضاوت می شوند (و خریدار تصمیمی می‌گیرد که کتاب را بخرد یا نه )، فیلم های آموزشی مجازی هم اغلب یا شنیدن چند جمله قضاوت می شوند. اهمیت صدا و هم‌نشینی ان با تصویر به قدری مهم است که می‌تواند یک فیلم سینمایی را به کلی نابود کند ، در فیلم های آموزشی نیز قبل از هر چیزی با گوش مخاطب ارتباط می‌گیرند و این ارتباط باید به قدری دراماتیک و جذاب باشد که مخاطب را وادار به تماشای ویدئو کند.

ireducational-video (3)

6 – اعتماد سازی

آنجایی که بسیاری از افراد احساس می کنند که دوره های آموزشی مجازی فایده خاصی ندارد ، ایجاد ارتباط و اعتماد میان سازندگان فیلم های آموزشی و مخاطبان بسیار ضروری است و صدای مناسب می‌تواند به این ارتباط کمک زیادی بکند. با انجام این کار، ویدیوی آموزشی شما نه تنها باعث افزایش مشارکت یادگیرنده و رضایت او از طریق مواجه شدن با حد خوبی از استانداردها می شود، بلکه می تواند پتانسیل یادگیری را هم بهبود بخشد.

چکاوا سایت تخصصی صدا و نریشن به تولید کنندگان فیلم آموزشی اجازه می‌دهد تا بهترین نریتور و دوبلور را برای پروژه خود به کار گیرند ، وجود نمونه صدا های مختلف و امکان مقایسه آنها این نکته را به همراه دارد که میتوانید با شنیدن همه صداها و مقایسه آنها با یکدیگر صدای مناسب با محتوای آموزشی خود را پیدا کرده و از آن استفاده کنید

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ویدئوهای آموزشی بدانید، به این مطلب مراجعه کنید

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

اُپراتور و پیغامگیرهای تلفن
مقاله

اپراتور و پیغامگیرهای تلفن

از آنجایی که ارتباطات، نقشِ اساسی و مهمی را در فعالیت های روزمره ما ایفا می کنند، و قطعا تعریف شخصیت، بدون آن بی معنی

امتیاز دهی به این مطلب