چگونه برای ویدئوهای آموزشی نریشن بنویسیم؟

نریشن

چگونه برای ویدئوهای آموزشی نریشن بنویسیم؟

۵۶ درصد از آدم ها حافظه بصری دارند برای همین هم فیلم آموزشی تأثیر خیلی بیشتری روی دانشجویان هر رشته ای خواهد گذاشت ، فیلم ها با ترکیب قدرتمند کلمات و تصاویری دنیایی را ایجاد می‌کند که برای دانش آموزانی که تنها از طریق کلمات در حال یادگیری هستند ناشناخته است. در نریشن های آموزشی بر خلاف نریشن های تبلیغاتی زمان کمتر محل بحث است ، اما نزدیکی تفکر نویسنده و مخاطب و پیدا کردن زبان مشترک بسیار مهم است. با در نظر گرفتن مخاطب های ویدئو آموزشی خود باید بتوانید لحن و بیان نریشن خود را کمی ساده تر کنید زیرا که مهم در این‌گونه نریشن ها ، صحیح و درست تدریس کردن است.

تمام نریشن های بزرگ در نهایت به یک نریتور حرفه ای نیاز دارند

ویدئو های آموزشی برای بالا بردن میزان یادگیری افراد است اما هنوز هم یک عارضه وجود دارد: صدا

حتی با غنی ترین تصاویر هم همچنان ضریب توجه افراد با گذشت زمان کوتاه تر می شود. اگر دانش آموزان با صدایی کسل کننده مواجه شوند بی شک تمرکز خود را از دست می دهند و باید فیلم ها را دوباره و دوباره تماشا کنند تا بتوانند اطلاعات کامل را حفظ کنند، همین عامل باعث سرخوردگی و خستگی می شود که می‌تواند روند یادگیری آن‌ها را کند.

 مهم نیست که آیا شما متنی برای یک تبلیغات نوشتید یا متنی برای یک نریشن تلویزیونی ، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها انتخاب نریتور است برای انتخاب درست نریتور بهتر است اول سعی کنید زیر و بم متن خود را به خوبی بشناسید ، ابتدا آن را با صدای بلند بخوانید و حتی سعی کنید صدایتان را ضبط کنید تا بتوانید به درستی به گوینده بگویید چه چیزی مد نظر دارید . هیچ کس مانند شما نمی تواند به مشکلات و گویا نبودن متن تان آگاهی داشته باشد

پایان بندی نریشن ، نقطه اتصال مخاطب با متن

اگر ویدئو آموزشی شما دنباله دار است ، بهتر است پایان را جذاب نگه دارید ، مانند سریال هایی که در هر قسمت بخش هایی از قسمت بعد را هم نشان می دهند، بهتر است هر روایتی که در ویدئو آموزشی خود شروع می‌کنید با پایانی جذاب و دنباله دار تمام شود، فراموش نکنید که کار مخاطب شما با دیدن یک قسمت از ویدئو های آموزشی تمام نمی شود و باید او را برای قسمت‌های بعدی مشتاق نگه داشت.

از آنجا که ما انسان‌ها داستان شنیدن را دوست داریم، داستان ها اغلب راه خوبی برای گرفتن توجه مخاطبان هستند. در حالی که در اکثر فیلم ها صحنه ها به طور متوسط هر یک دقیقه و نیم تغییر می کنند ، در فیلم های آموزشی شما ممکن است با وضعیتی مواجه شوید که لازم باشد تصویر خود را طولانی تز از این زمان به مخاطب ارائه دهید. چیزی که می‌تواند برای شما نجات دهنده باشد نریشن مناسب است

بعضی از اساتید ساخت ویدئو های آموزشی معتقدند که شما نباید بیش از دو جمله نریشن برای هر نمای تصویری داشته باشید بدون این که تغییری روی صفحه نمایش انجام شود. این می تواند چالش سختی برای نویسنده نریشن ویدئو آموزشی باشد اما نکته مفیدی است و بد نیست آن را گوشه ذهنتان داشته باشید.

ساده نویسی در نریشن هنر است

 یاد داشته باشید که لحن نریشن خود را در سرتاسر ساده نگه دارید، توضیحات را حتی‌الامکان کوتاه کنید و از نوشتن کلمات پیچیده خود داری کنید مخاطبان شما نمی توانند ویدئو را قطع کنند و به دنبال معنی لغتی که شما استفاده کرده‌اید بگردند. این البته برای ویدئو های آموزشی یک چالش بزرگ به حساب می آید چرا که در این گونه ویدئوها شما مجبورید برای نوشتن نریشن از کلمات تخصصی استفاده کنید بهتر است برای حل این مشکل نریشن را به صورت مکالمه بنویسید و یا معنی واژه های تخصصی را  به خوبی توضیح دهید.

نوشتن نریشن یک مهارت است و شکی نیست که با تمرین در آن تخصص بیشتری پیدا خواهید کرد. اگر به راهنمایی برای نوشتن متن نریشن و یا انتخاب صدای مناسب به مشاوره احتیاج دارید می توانید با چکاوا تماس بگیرید همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

دوبله ی فیلم خارجی
بلاگ

چگونه فیلم ها زبان باز می کنند؟

منبع: ماهنامه سینمایی فیلم- شماره ۱۴۵ نویسنده: سعید کاشفی دوبله فیلمهای خارجی هنگامی که یک فیلم خارجی خریده می شود، همراه با فیلم، یک نسخه

امتیاز دهی به این مطلب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =