قسمت هشتم : چگونه می توانید در پادکست خود عالی به نظر برسید؟

پادکست-عالی

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت هشتم : چگونه می توانید در پادکست خود عالی به نظر برسید؟

در سری مقالات “چگونه میتوانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم میتوانید این مقالات را هرهفته از دسته [ساخت پادکست] چکاوا دنبال کنید.

محمدرضا زند

نمونه صدای خبری دانلود نمونه صدای تبلیغاتی دانلود نمونه صدای مستند دانلود نمونه صدای حماسی دانلود

18 آذر 1402
11 آذر 1402

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا غفاری

“عزیزجون” مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها

"عزیزجون" مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها نشست رونمایی از کتاب  عزیزجون نوشته  استاد مسعود فروتن

11 آذر 1402
02 آذر 1402

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره یک

 حالا که می خواهید یک پادکست طراحی کنید باید به شما بگویم که صدای عالی یک پادکست عالی را نمی‌سازد در مقاله های قبلی هم گفته بودیم که پادکست خوب نیاز به صدای خوب ندارد اما صدای خوب شانس شنیده شدن پادکست شما را بیشتر می‌کند. بنابراین سعی کنید قبل از هر چیزی  به یک نکته مهم توجه کنید خودتان باشید. نکته خوب این است که هیچ یک از این موارد فوق دشوار نیستند و به سالها آموزش نیازی ندارند.

آبرسانی کنید

چیزی که  پزشکان برای داشتن یک صدای خوب توصیه می کنند نوشیدن آب زیاد است. برای یک پادکستر  نوشیدن آب زیاد مثل شارژ صداست.

اگر دچار کمبود آب بدن هستید ، صحبت کردن برای مدت طولانی دشوار خواهد بود. حتی اگر پادکست شما فقط پنج دقیقه طول بکشد ، مدت طولانی است که بدون توقف صحبت کنید. اگر کمی استرس دارید حتما به این نکته توجه کنید بعضی از افراد بارها جلوی میکروفون  نشسته اند اما اگر شما در این کار تازه وارد اید آبرسانی به بدن یکی از مهمترین نکات به حساب می آید.

دومی اصطلاحی است که ممکن است برای شما جدید باشد: کلیک دهان است. شاید تا زمان نشستن در مقابل یک میکروفون مناسب و معقول ، ندانید اما دهان ما به غیر از کلماتی که از ان بیرون می آید سر و صداهای زیادی ایجاد می کند. مثل پلپ ها ، سوت ها و آزار دهنده ترین صداها تق تق هایی که به اسم کلیک دهان معروف اند . شاید حتی ممکن وقتی آنها را می شنوید متوجه نشوید که چه صداهایی هستند. کلیک بر روی دهان را گاهی اوقات می توانید با نرم افزار صوتی خود ویرایش کنید. اما اگر آنها همیشه اتفاق می افتند، گوش دادن به پادکست شما را سخت می کند.

نوشیدن اب برای ساخت پادکست عالی

بهترین راه برای جلوگیری از کلیک دهان ، آبرسانی است. این صداها معمولا وقتی دهان ما خشک است ، اتفاق می افتند که این اغلب نشانه کمبود آب بدن است. نوشیدن یک لیوان آب درست قبل از شروع ضبط طبیعتا فایده ای ندارد. شما باید آن آب را به اندازه کافی در طول روز به بدن خود وارد کنید تا به اصطلاح هیدراته شوید. بنابراین ، مهم ترین شرط پادکست ساختن در کمال تعجب این است که مطمئن شوید آب زیادی می نوشید. در یک سری شرایط ، وقتی خود میبینید باید صدا ضبط کنید ، خوردن یک سیب سبز اغلب به شما کمک می کند که این کم آبی را جبران کنید. اسید موجود در سیب می تواند اثرات خشکی دهان شما را از بین ببرد و صدای شما را حفظ کند ، حداقل برای مدتی.

مرتب نفس بکشید

البته امیدوارم تا الان در زندگی مرتب نفس کشیده باشید اما چیزی که برای ساخت پادکست مهم است دانستن تاثیر نفس کشیدن روی صداست. اگر چیزی طولانی تر از چند ثانیه ضبط می کنید ، باید در میان آن نفس بکشید اما شما نمی خواهید که صدای نفس کشیدنتان در فایل صوتی تان مشخص باشد. کنترل نفس یک مهارت صوتی است که باید هنرمندان آن را فرا بگیرند. بهتر شدن در این امر باعث می شود پادکسترها بهتر و حرفه ای تر به نظر برسند.

اگر هنگام گوش دادن به برنامه خود ، بسیاری از نفس کشیدن هایتان را به وضوح می شنوید ، ممکن است لازم باشد کمی تمرین کنید. در بیشتر موارد ، برای پادکست ها ، این فقط مربوط به کنترل بیشتر تنفس شما است.

با کشیدن هوای بیشتر به ریه ها شروع کنید : این به شما کمک می کند بدون اینکه نفس بکشید طولانی تر بتوانید صحبت کنید.

ویژگی کوتاه نفس کشیدن :  گاهی اوقات ، وقتی شما یک عبارت طولانی را بیان می کنید ، بدون اینکه نفس بکشید ، نمی توانید آن را تمام کنید. به جای توقف و نفس عمیق کشیدن بهتر است یک نفس سریع و کوتاه بکشید تا آن را داخل فایل بتوانید را به یک مکث طبیعی تبدیل کنید.

مسیر مشخصی برای هوای خود داشته باشید:  وضعیت بدن ، به ویژه وضعیت گردن خود را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که به طور ناآگاهانه راه هوایی خود را محدود می کنید ، هوای خارج شده و ورود را محدود کرده و صدای بیشتری را نسبت به حد لازم ایجاد می کنید.

با صدای کمتری نفس بکشید:  با انجام همه این موارد ، باید به این برسید که نفس نفس نمی زنید. این به شما امکان می دهد تا کمی آرام تر روی تنفس خود تمرکز کنید. همچنین می توانید با تمرین این کار را بهبود بخشید. برخی از نکات بعدی به شما کمک می کند صدای نفس کشیدن را حتی بیشتر هم کاهش دهید.

موقعیت مکانی خود را مشخص کنید

موقعیت مناسب میکروفن می تواند به شما کمک کند صدا بهتری در پادکست خود داشته باشید. پاسخ کوتاه به این سؤال ، “میکروفون من باید کجا باشد؟” “جلوی دهان شماست”

البته یک روش اندازه گیری نسبی هم میتوان برای آن در نظر گرفت. دست خود را در مقابل صورت خودتان نگه دارید ، انگشتان دست خود را کاملا باز کنید ، دست خود را بچرخانید تا انگشت شست تان را در مقابل دهانتان بگیرید و انگشت اخری می تواند میکروفون را لمس کند. این فاصله ای نسبی است برای در نظر گرفتن جای میکروفون اگر میکروفون خیلی نزدیک باشد به احتمال زیاد صداهای اضافه ای را ضبط کند و اگر دور باشد صدای شما را به درستی نمیگیرد. این امر به ویژه در صورتی که فضای ضبط شما کمتر از حد مطلوب باشد، مشکل ساز خواهد شد.

مسافت تنها عامل نیست. به خصوص اگر از میکروفون های حرفه ای استفاده می کنید ، از پوزیشن دقیق خود مطمئن باشید. همیشه سعی کنید به فاصله یک دست کمی بیشتر و بالای میکروفون صحبت کنید. این باعث می شود که صدای شما در بهترین حالت خود باشد، صدایتان را بعد از ضبط گوش بدهید اگر صدا را دوست نداشتید کمی به عقب تر برگردید و اگر میخواهید صدای صمیمی تری داشته باشید کمی به میکروفون نزدیک تر شوید.

وقتی میکروفون شروع به ضبط کرد کمی به جلو حرکت کنید و اگر نیاز به تنفس دارید کمی از میکروفون دورتر شوید اگر میخواهید کلمه ای با “پ” های زیاد تلفظ کنید کمی سرتان را از میکروفون به اطراف بچرخانید تا صدای “پ” گفتن شما مستقیم در میکروفون ضبط نشود.

پادکست عالی

پیچاندن زبان!

چه قدر برای همه ما پیش آمده که موقع صحبت کردن زبانمان در دهانمان نچرخد و کلمه ای را اشتباه بیان کنیم این برای پادکستر ها هم معضلی اپیدیمی به حساب می آید. هنوز هم یکی از بهترین راه های گرم کردن قبل از ضبط ، تمرین های زبانی هستند زیرا تمام عضلات مورد نیاز برای صحبت کردن را به طور واضح تمرین می دهند. منظورمان هم از تمرین های زبانی تمرین های بیانی است که بازیگر ها و گوینده ها از آنها استفاده می کنند مثل پشت هم تکرار کردن حروف و با صدای بلند حرف زدن و تشدید گذاشتن روی همه حرف های یک کلمه.

 این مدل گرم شدن ها باعث می شود که در خواندن متن حرف ها را  از دست ندهید. همچنین این تمرین می‌تواند به شما در کاهش برخی از نویزهای دهان کمک کند. سعی کنید یک کلمه “پ” دار  را درست جلوی میکروفون خود مطالعه کنید. سپس با موقعیت یابی میکروفن تمرین کنید و آزمایش کنید تا جایی که صدایی را نمی شنوید.

پادکست گوش کنید

خوب گوش دهید

گوش دادن به صدای پادکست راه هایی را برای بهتر شدن صدا به شما نشان می دهد.

یکی از بهترین راه های بهبود کیفیت صدای شما گوش دادن به کارهایتان است. بسیاری از پادکستر ها از این قسمت متنفر هستند. اگر صدایتان را دوست ندارید نگران نباشید، تنها نیستید. این ارتباط با واقعیتی دارد که وقتی ما به طور عادی صحبت می کنیم ، صداهای خود را هم به روش معمول ، از طریق امواج صوتی در هوا و هم از طریق لرزش در سرمان می شنویم. بنابراین ، وقتی صدای خودمان را می شنویم تنها آن را از طریق گوش‌هایمان می شنویم و این خوش نیامدن یک عامل روانشناختی منطبق بر عدم آشنایی با صدای خودمان دارد.

اگر می خواهیم بهترین نسخه صدای خود را ارائه دهیم، باید این ترس را کنار بگذاریم و راهی برای گوش دادن انتقادی پیدا کنیم، اما نه به روشی که باعث شود بخواهیم به طور کلی از ضبط پادکست خودداری کنیم. برای چیزی که امروز در مورد آن صحبت می کنیم، می خواهیم به هر چیزی که گوش مخاطب را از محتوا منحرف می کند توجه کنیم. برخی از مواردی که برای گوش دادن باید به آنها دقت کنیم، کلیک ها، سوت ها، نفس‌های بزرگ، صدای کاغذ، سر و صدای اتاق، وزوزها، صداهای تنظیم میکروفون، و صدای لباس و زیور آلات است.

البته شاید بتوانید از نرم افزارها برای خلاص شدن از برخی از این موارد استفاده کنید، اما بهترین برنامه برای از بین بردن آنها در وهله اول این است که خوب به صدای خودتان گوش کنید تا ببینید که آیا می توانید از برخی صدای اضافی خلاص شوید؟ هیچ وقت گوش دادن به پادکست تان را کنار نگذارید ، شما هرگز نمی دانید که چه وقت برخی از سر و صداهای جدید وارد خواهد شد!

مطلب مرتبط: فن بیان و چگونگی ترغیب و انگیزه دادن به مخاطب

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب