چه گوینده ای برای کتاب های صوتی مناسب است؟

نریشن

چه گوینده ای برای کتاب های صوتی مناسب است؟

اول اینکه باید مطمئن بشه که میتونه قصه رو به درستی برای مخاطب به تصویر بکشه و احساسات مخاطب رو درگیر کنه. دوم اینکه گوینده قصه ما، تجربه قابل قبولی در این عرصه داشته باشه و مهارت و تخصص لازم رو برای خوندن روایت های طولانی داشته باشه. به لهجه ها و گویش های مختلف تا حدی تسلط داشته باشه تا روایتگر خوبی به جای شخصیت ها بشه؛ و در نهایت توانایی این رو داشته باشه تا با صداش برای مدت طولانی مخاطب رو به سمت خودش جذب کنه. اگر نگاهی به تولیدکنندگان پر رونق کتاب صوتی در بازار بیندازیم، به نام هایی مانند و نوار ، طاقچه و آدیولیب بر می­ خوریم که نام های معتبر در این زمینه اند و دارای چند صد عنوان صوتی برای خرید هستند. با توجه به این اعداد، مشخص است که بازار کتاب صوتی نه تنها در حال حاضر در حال شکوفایی است بلکه در آینده رشد زیادی تجربه خواهد کرد. در کل، شما به عنوان یک تولید کننده یا ناشر کتاب صوتی، نمی‌توانید این واقعیت را انکار کنید که بازار کتاب‌های صوتی هنوز امکان پذیر و با ارزش هستند. همچنین به دلیل فناوری‌های در حال تحول، مانند بلندگوهای هوشمند (الکسا، سیری، دستیار گوگل و غیره) کتاب‌های صوتی  راحت‌تر و آسان‌تر از قبل در دسترس قرار دارد.

چگونه میتوانیم کتاب صوتی ضبط کنیم؟

اگر شما یک ناشر یا نویسنده باشید که به دنبال ساخت یک کتاب صوتی هستید،  سؤالی که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که وارد شدن به بازار کتاب صوتی چگونه است؟ آیا ماندنی و یا عملی است؟ آیا خیلی اشباع شده است یا هنوز می توان در آن شروع به فعالیت کرد؟

وقتی صحبت از موفقیت در صنعت کتاب صوتی می‌شود، عوامل زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

1. ژانر کتاب صوتی که قصد انتشار آن را دارید

2. استراتژی شما، بازارتان را برای کتاب‌های صوتی به وجود می‌آورد.

3. نوع نریتوری که برای کار گوینده کتاب صوتی و موارد دیگر انتخاب می‌کنید.

این سه عامل در ایجاد یا شکستن موفقیت کتاب صوتی و صداگذاری ویدیویی شما نقش اساسی دارند.

استراتژی انتشار کتاب صوتی در بازار

عنصر مهمی که باعث ایجاد محبوبیت در بین مخاطبان مورد نظرتان در انتشار کتاب‌های صوتی است؛ تعیین کردن آنچه در صنعت کتاب صوتی معتبر است و اطمینان از ضبط باکیفیت کتاب صوتی است.

جستجو عناوین و روند ژانرها

برای جستجوی عناوینی که در میان کاربران قرار دارد، وب سایت‌های مختلف کتاب صوتی را جستجو کنید. مشخص کنید که این کتاب‌ها به چه گروهی تعلق دارند و عناوین و ژانرهای معروف را در نظر داشته باشید. اما در خاطر داشته باشید که انتشار کتاب صوتی در پرفروش ترین ژانر، لزوما به معنای موفقیت سریع آن نیست.

برای گوینده کتاب صوتی خود، یک نماینده صداپیشه حرفه ای استخدام کنید

اگرچه می‌توانید کتاب خود را به تنهایی روایت کنید (اگر نویسنده‌ی آن باشید)، اما بهتر است که یک گوینده حرفه‌ای را برای این کار استخدام کنید. یک متخصص گویندگی و نریشن این مهارت را دارد که سخنان شما را در کتاب برای مخاطبان جذاب و سرگرم کننده نشان دهد. همچنین، محتوای کلی کتاب شما نیاز به گیرایی است که گوینده ای که انتخاب کردید نقش مهمی در این مورد دارد.

نکاتی که باید برای انتخاب گوینده مناسب کتاب صوتی در نظر بگیرید

برای انتشار یک کتاب صوتی موفق در بازار، یک مورد که شما باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که گوینده که شما انتخاب کردید؛ آیا می‌تواند داستان شما را به درستی به تصویر بکشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که او توانایی بیان احساسات و اهداف اصلی نویسنده در داستان را داشته باشد. برای این کار، شما باید باید به صداها در کتاب های صوتی و ویدئو ها، بیشتر و بیشتری گوش دهید تا بفهمید دوبلور موفق چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی را دارد. در اینجا نکاتی وجود دارد که برای انتخاب گوینده ایده‌آل کتاب صوتی باید در نظر بگیرید:

میزان تجربه مهم است

برای انتخاب صدای مناسب ، شما نیاز دارید که بدانید او به عنوان گوینده کتاب صوتی چقدر در این حرفه تجربه دارد. یک گوینده باتجربه، دارای مهارت و خبرگی لازم برای روایت پروژه‌های طولانی است و در عین حال کیفیت را در سرتاسر گویندگی متن حفظ می‌کند. می‌توانید نسخه‌های قبلی کار یا کتاب صوتی وی را بررسی کنید. این امر به شما در تصمیم گیری مبنی بر اینکه؛ آیا او برای پروژه شما مناسب است یا نه کمک می‌کند. برای دیدن گوینگان حرفه ای می توانید به این صفحه (گویندگان کتاب صوتی)مراجعه کنید 

به فرهنگ، لهجه‌ها یا گویش‌ها توجه کنید

اگر هر یک از شخصیت‌های داستان شما در کتاب یا ویدئو لهجه یا گویش دارند، باید مطمئن شوید که بازیگر صوتی شما می‌تواند دقیقاً آن‌ها را ارائه دهد. همچنین اگر داستان شما دارای شخصیت‌هایی از فرهنگ‌های مختلف است، آن شخصیت‌ها را یادداشت کنید و سپس آن خصوصیات صوتی آنها را جستجو کنید.

راوی باید توانمند باشد

برای اینکه فرد یک گوینده کتاب صوتی یا ویدئو ، صدای آن فرد باید این توانایی را داشته باشد که برای مدت طولانی توجه مخاطب را به خود جلب کند. دوبلوری که استخدام می‌کنید باید یک راوی و داستان سرای عالی باشد. این بدان معناست که وی باید ضمن ارائه یک عملکرد قوی، بتواند پیام و قصد نویسنده را به تصویر بکشد تا بتواند شخصیتهای داستان را برای شنوندگان به زندگی واقعی بکشاند.

آینده کتاب های صوتی در دنیا

در سال 1997، شرکت شنیداری آمازون اولین پخش کننده‌ی صوتی قابل حمل را که به طور خاص برای گوش دادن به کتابه‌ای صوتی طراحی شده بود، منتشر کرد. هزینه‌ی آن 200 دلار بود و فقط می‌توانست حدود دو ساعت صدا را ضبط کند. اما امروزه خوانندگان می‌توانند صدها ساعت به تلفن‌های هوشمند خود گوش دهند و از میان بیش از 35000 کتاب که هر ساله در ده‌ها برنامه و دستگاه منتشر می شوند، انتخاب کنند. طبق اعلام انجمن ناشر صدا، در دنیا سالانه بیش از 67 میلیون نفر به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند که آمار قابل توجهی است و نشان می دهد که این صنعت آینده بسیار روشنی دارد.

اگر در فکر ساخت و انتشار کتاب صوتی هستید می توانید با چکاوا تماس بگیرید همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

تماس با ما

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب