قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید

ضبط پادکست

بعد از قسمت سوم و انتخاب قالب برای پادکست، در قسمت چهارم سراغ ضبط و ویرایش پادکست می‌ریم. مرحله اول شامل تجهیزات میشه و حداقل امکانات داشتن یک میکروفون و کامپیوتری که به اینترنت وصل باشه. هرچقدر تجهیزات شما کمتر باشه به همون موازات کیفیت صدای پادکست هم پایین‌تر میاد. در مرحله ویرایش که با یک گوشی هم انجام میشه، اگه تپق یا مکث رو بخواید ویرایش کنید به نرم افزارهای تخصصی تری احتیاج دارید. بعد ضبط و ویرایش، بهتره بدونید که خیلی هم خشک صحبت نکنید، چون مخاطب شما احساس راحتی رو از دست میده. برای دیدن کامل این توضیحات به وب سایت چکاوا مراجعه کنید.

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید.

در سری مقالات “چگونه می توانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم می توانید این مقالات را هر هفته از اینجا دنبال کنید.

قسمت اول : چرا پادکست میسازم؟

چه عواملی برای ساخت پادکست لازم است؟ اول اینکه انگیزتون از ساخت پادکست چیه باید بدونید

28 مهر 1398
02 آبان 1398

قسمت دوم: یک اسم برایش بگذارید و تصمیم بگیرید که چه مدلی باشد

در قسمت دوم سایت چکاوا قصد داره تا نحوه ساخت پادکست رو آموزش بده، بعد از

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

در قسمت سوم در مورد چگونگی قالب پادکست صحبت می کنیم، یکی از مسئله های ساخت

08 آبان 1398
12 آبان 1398

قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید

بعد از قسمت سوم و انتخاب قالب برای پادکست، در قسمت چهارم سراغ ضبط و ویرایش

قسمت پنجم : قلم به دست بگیرید

بسیاری از پادکست ها مانند مکالمات بداهه‌ای به نظر می‌رسند که در

19 آبان 1398
03 آذر 1398

قسمت ششم : موسیقی مناسب برای پادکستتان انتخاب کنید

موسیقی برای پادکست تقریباً مانند موسیقی یک فیلم احساسات مخاطب را فرا می خواند

قسمت هفتم: برای ساخت پادکست حرفه ای از چه نرم افزارهایی استفاده کنیم؟

بعد از موسیقی، باید بدانیم که برای ساخت پادکست حرفه ای از چه نرم افزارهایی استفاده

26 بهمن 1398
10 اسفند 1398

قسمت هشتم : چگونه می توانید در پادکست خود عالی به نظر برسید؟

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه

اگر همه کارهای بالا را انجام داده اید حالا وقت آن رسیده اولین قسمت خود را ضبط کنید. اما برای ضبط پادکست به چه وسایل و امکاناتی احتیاج دارید؟

تجهیزات ضبط

حداقل امکانات شما برای پادکست داشتن یک میکروفون است و کامپیوتری که به اینترنت دسترسی دارد. با این حال این یک قاعده کلی است، هر چه تجهیزات شما کمتر و هزینه شما پایین تر باشد طبیعتا کیفیت صدای پادکست شما هم پایین تر خواهد امد.

چرا داشتن یک میکروفون برای  ضبط پادکست  مهم است؟

به نظر می رسد توضیح واضحات باشد اما قبل از این سوال باید بپرسید چه قدر برای شما سرمایه گذاری روی این پادکست اهمیت دارد. البته نمی توان نادیده گرفت کهمیکروفون خوب، بیشترین تاثیر را روی کیفیت پادکست می گذارد. این میکروفون است که صدای شما را از امواج صوتی تبدیل به صفر و یک های دیجیتالی برای شنیدن می‌کند.

اگر شما از میکروفون حرفه‌ای و مناسب استفاده کنید طبیعتا نتایج بهتری هم به دست خواهید آورد اما قبل از صرف هزینه های هنگفت برای تجهیزات صوتی، بهتر است به یک استودیو اجاره‌ای بروید و چند قسمت از پادکست خود را ضبط کنید و ببینید که اصلا از این کار لذت می برید یا نه.

ضبط پادکست

در حال حاضر بهترین میکروفون  برای ضبط پادکست در بازار چیست؟

  1. برای مبتدی ها Samson Q2U 
  2. برای پیشرفته ترها Rode Procaster
  3. برای پیشرفته ترها  MXL990
  4. برای پیشرفته ترها Shure SM58
  5. برای پیشرفته ترها Blue Yeti
  6. برای حرفه ای ها  Heil PR40
  7. برای حرفه ای ها  Shure SM7b
  8. برای حرفه ای ها Rode NT1-A

ویرایش و چکش کاری نهایی

بعد از ضبط پادکست، زمان آن رسیده است که ویرایش کنید. ویرایش می تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد، می توانید ابتدا و انتهای فایل تان را کوتاه کنید و کار تمام است و یا می توانید ساعت ها روی آن وقت بگذارید.

ویرایش ، آری یا نه؟

اولین سؤالی که  باید از خودتان بپرسید این است که ، آیا اصلاً لازم است پادکست خود را ویرایش کنید؟ اگر تمام کاری که شما  قصد انجام آن را دارید این است که ابتدا و انتهای پادکست را کوتاه کنید نیازی به هیچ گونه نرم افزار پیچیده ای ندارید و احتمالا میتوانید این کار را با گوشی خودتان هم انجام دهید و حتی یک موسیقی هم روی آن بگذارید.

اما اگر نیاز دارید مکث ها، نویز ها، تپق ها و… را ویرایش کنید کارتان بیشتر طول می کشد و به نرم‌افزار های تخصصی تری نیاز پیدا می کنید.

صدا در اعماق فضا

بهترین  نرم افزارهای ویرایش پادکست

 Audacity یکی از این نرم‌افزار هاست که برای پادکسترها امکانات خوبی را فراهم می‌کند و در ضمن کار با آن هم بسیار راحت است این نرم‌افزار رایگان برای شروع ویرایش و ضبط پادکست بسیار مناسب خواهد بود.

 نرم افزار دیگری که برای ادیت صدا استفاده می شود Adobe Audition  است نرم افزاری از گروه Adobe  که به صورت حرفه ای برای ویرایش صدا ساخته شده است اگر نیاز به تغییرات بیشتر و حرفه ای تر روی صدای ضبط شده تان دارید. پیشنهاد ما Adobe Audition  است  البته کمی کار  با آن سخت تر از Audacity است  و شاید نیاز به کمی آموزش در این زمینه داشته باشید.

زیادی تر و تمیز نباشید

بعد از ضبط پادکست، هنگام ویرایش صدای خود در نظر داشته باشید که خیلی هم منظم صحبت نکنید چون ذهن ما اصولا ورودی های صدا را ویرایش می کند و آن را به چیز قابل فهمی تبدیل می کند ، مردم معمولا با مکث و تپق صحبت می کنند و ذهن ما این‌را تشخیص می دهد به همین دلیل هم ویرایش  بیش از حد پادکست شما را مصنوعی و بیگانه می کند، زیرا دیگر آن چیزی نیست که هر روز می شنویم از دهان مردم بیرون می آید.

 سعی در ویرایش حرف های عادی نداشته باشید مخصوصا در مصاحبه ها. بله، اگر کسی  هنگام جواب دادن یک سکوت ۱۰ ثانیه ای دارد آن را کوتاه کنید اما ساعت ها وقت صرف نکنید. تا الگوهای گفتاری یک انسان عادی را اصلاح کنید، چون در نهایت به یک صدای رباتیک می رسید که انگار دارد متنی‌ را از رو می خواند.

مطلب پیشنهادی: انتخاب قالب پادکست ( قسمت سوم)

چکاوا در رابطه با صدا و نریشن صحبت می کنه.

به مناسبت هشتم مهر، روز پادکست گپی دوستانه با دو پادکستر موفق ایرانی، آقای پیام مقدم از پادسکت مترونوم و بردیا دوستی از پادکست کرون داشتیم.

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

صدا مظفرالدین شاه
مقاله

صدای مظفرالدین شاه قاجار

اولین صدایی که در ایران ضبط شد مربوط به مظفرالدین شاه قاجار است که جملاتی را خطاب به اتابک اعظم می‌گوید.
جالب است بدانید در آن دوران دستگاه فونوگراف را حافظ الصوت و یا حبس الصوت می‌نامیدند و …

مقاله

هنر نوشتن نریشن برای فرم های مختلف

یکی از اصول اولیه یک اثر تاثیر گذار ، داشتن یک نریشن مناسب است ، اگر شما علاقه مند به ایجاد یک محتوای جذاب مانند آگهی ، پادکست ، داستان صوتی و مستند …

امتیاز دهی به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 1 =