قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید

ضبط-پادکست

بعد از قسمت سوم و انتخاب قالب برای پادکست، در قسمت چهارم سراغ ضبط و ویرایش پادکست می‌ریم. مرحله اول شامل تجهیزات میشه و حداقل امکانات داشتن یک میکروفون و کامپیوتری که به اینترنت وصل باشه. هرچقدر تجهیزات شما کمتر باشه به همون موازات کیفیت صدای پادکست هم پایین‌تر میاد. در مرحله ویرایش که با یک گوشی هم انجام میشه، اگه تپق یا مکث رو بخواید ویرایش کنید به نرم افزارهای تخصصی تری احتیاج دارید. بعد ضبط و ویرایش، بهتره بدونید که خیلی هم خشک صحبت نکنید، چون مخاطب شما احساس راحتی رو از دست میده. برای دیدن کامل این توضیحات به وب سایت چکاوا مراجعه کنید.

چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها)

قسمت چهارم : ضبط صوت خود را روشن کنید.

در سری مقالات “چگونه می توانم پادکست بسازم؟ ” میخواهیم قدم به قدم چگونی ساخت پادکست را به شما آموزش بدهیم می توانید این مقالات را هر هفته از اینجا دنبال کنید.

نشست ویژه چخوف خوانی

نشست ویژه چخوف خوانی نشست ویژه چخوف خوانی توسط جناب استاد مودبیان و استاد سهیلا غفاری

11 آذر 1402
11 آذر 1402

“عزیزجون” مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها

"عزیزجون" مسعود فروتن روی پیشخوان کتابفروشی ها نشست رونمایی از کتاب  عزیزجون نوشته  استاد مسعود فروتن

انیمیشن آواز 2

انیمیشن آواز 2 پنجشنبه دوم آدر ماه سال 1402 فیلم آواز 2 در سالن شماره یک

02 آذر 1402
02 آذر 1402

بازاریابی صوتی | Audio Marketing

آدیو مارکتینگ – بازاریابی صوتی – بازاریابی صدا – audio marketing

اگر همه کارهای بالا را انجام داده اید حالا وقت آن رسیده اولین قسمت خود را ضبط کنید. اما برای ضبط پادکست به چه وسایل و امکاناتی احتیاج دارید؟

تجهیزات ضبط

حداقل امکانات شما برای پادکست داشتن یک میکروفون است و کامپیوتری که به اینترنت دسترسی دارد. با این حال این یک قاعده کلی است، هر چه تجهیزات شما کمتر و هزینه شما پایین تر باشد طبیعتا کیفیت صدای پادکست شما هم پایین تر خواهد امد.

چرا داشتن یک میکروفون برای  ضبط پادکست  مهم است؟

به نظر می رسد توضیح واضحات باشد اما قبل از این سوال باید بپرسید چه قدر برای شما سرمایه گذاری روی این پادکست اهمیت دارد. البته نمی توان نادیده گرفت کهمیکروفون خوب، بیشترین تاثیر را روی کیفیت پادکست می گذارد. این میکروفون است که صدای شما را از امواج صوتی تبدیل به صفر و یک های دیجیتالی برای شنیدن می‌کند.

اگر شما از میکروفون حرفه‌ای و مناسب استفاده کنید طبیعتا نتایج بهتری هم به دست خواهید آورد اما قبل از صرف هزینه های هنگفت برای تجهیزات صوتی، بهتر است به یک استودیو اجاره‌ای بروید و چند قسمت از پادکست خود را ضبط کنید و ببینید که اصلا از این کار لذت می برید یا نه.

ضبط پادکست

در حال حاضر بهترین میکروفون  برای ضبط پادکست در بازار چیست؟

  1. برای مبتدی ها Samson Q2U 
  2. برای پیشرفته ترها Rode Procaster
  3. برای پیشرفته ترها  MXL990
  4. برای پیشرفته ترها Shure SM58
  5. برای پیشرفته ترها Blue Yeti
  6. برای حرفه ای ها  Heil PR40
  7. برای حرفه ای ها  Shure SM7b
  8. برای حرفه ای ها Rode NT1-A

ویرایش و چکش کاری نهایی

بعد از ضبط پادکست، زمان آن رسیده است که ویرایش کنید. ویرایش می تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد، می توانید ابتدا و انتهای فایل تان را کوتاه کنید و کار تمام است و یا می توانید ساعت ها روی آن وقت بگذارید.

ویرایش ، آری یا نه؟

اولین سؤالی که  باید از خودتان بپرسید این است که ، آیا اصلاً لازم است پادکست خود را ویرایش کنید؟ اگر تمام کاری که شما  قصد انجام آن را دارید این است که ابتدا و انتهای پادکست را کوتاه کنید نیازی به هیچ گونه نرم افزار پیچیده ای ندارید و احتمالا میتوانید این کار را با گوشی خودتان هم انجام دهید و حتی یک موسیقی هم روی آن بگذارید.

اما اگر نیاز دارید مکث ها، نویز ها، تپق ها و… را ویرایش کنید کارتان بیشتر طول می کشد و به نرم‌افزار های تخصصی تری نیاز پیدا می کنید.

صدا در اعماق فضا

بهترین  نرم افزارهای ویرایش پادکست

 Audacity یکی از این نرم‌افزار هاست که برای پادکسترها امکانات خوبی را فراهم می‌کند و در ضمن کار با آن هم بسیار راحت است این نرم‌افزار رایگان برای شروع ویرایش و ضبط پادکست بسیار مناسب خواهد بود.

 نرم افزار دیگری که برای ادیت صدا استفاده می شود Adobe Audition  است نرم افزاری از گروه Adobe  که به صورت حرفه ای برای ویرایش صدا ساخته شده است اگر نیاز به تغییرات بیشتر و حرفه ای تر روی صدای ضبط شده تان دارید. پیشنهاد ما Adobe Audition  است  البته کمی کار  با آن سخت تر از Audacity است  و شاید نیاز به کمی آموزش در این زمینه داشته باشید.

زیادی تر و تمیز نباشید

بعد از ضبط پادکست، هنگام ویرایش صدای خود در نظر داشته باشید که خیلی هم منظم صحبت نکنید چون ذهن ما اصولا ورودی های صدا را ویرایش می کند و آن را به چیز قابل فهمی تبدیل می کند ، مردم معمولا با مکث و تپق صحبت می کنند و ذهن ما این‌را تشخیص می دهد به همین دلیل هم ویرایش  بیش از حد پادکست شما را مصنوعی و بیگانه می کند، زیرا دیگر آن چیزی نیست که هر روز می شنویم از دهان مردم بیرون می آید.

 سعی در ویرایش حرف های عادی نداشته باشید مخصوصا در مصاحبه ها. بله، اگر کسی  هنگام جواب دادن یک سکوت ۱۰ ثانیه ای دارد آن را کوتاه کنید اما ساعت ها وقت صرف نکنید. تا الگوهای گفتاری یک انسان عادی را اصلاح کنید، چون در نهایت به یک صدای رباتیک می رسید که انگار دارد متنی‌ را از رو می خواند.

مطلب پیشنهادی: انتخاب قالب پادکست ( قسمت سوم)

اشتراک گذاری این مطلب

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب