کتاب های صوتی چگونه به وجود آمدند؟

کتاب های صوتی چگونه به وجود آمدند؟

تاریخچه‌ای از پدیدار شدن صنعت و هنر گویندگی و نریشن

در سال 1997، شرکت شنیداری آمازون اولین پخش کننده‌ی صوتی قابل حمل را که به طور خاص برای گوش دادن به کتابه‌ای صوتی طراحی شده بود، منتشر کرد. هزینه ی آن 200 دلار بود و فقط می‌توانست حدود دو ساعت صدا را ضبط کند. اما امروزه خوانندگان می‌توانند صدها ساعت به تلفن‌های هوشمند خود گوش دهند و از میان بیش از 35000 کتاب که هر ساله در ده‌ها برنامه و دستگاه منتشر می شوند، انتخاب کنند. طبق اعلام انجمن ناشر صدا، در دنیا سالانه بیش از 67 میلیون نفر به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند که آمار قابل توجهی است و نشان می دهد که این صنعت آینده بسیار روشنی دارد.

کتاب صوتی از کجا شروع شد؟

کتاب صوتی برای اولین بار در سال 1932 با ایجاد یک استودیوی ضبط توسط بنیاد آمریکایی برای نابینایان پدیدار و باعث ایجاد ضبط کتاب شد. سال بعد، کنگره اصلاحیه‌ای را تصویب کرد که به کتابخانه کنگره اجازه می‌داد تولید کتاب‌های صوتی را آغاز کند. ضبط‌ های اولیه شامل نمایشنامه‌ های ویلیام شکسپیر، قانون اساسی و رمان “به عنوان زمین می چرخد” ساخته گلدیس هیستی کارول است. بیشتر شرکت‌های ضبط به آرامی ظهور کردند، و بیشتر برای کمک به نابینایان به وجود آمدند. در  سال 1955، کتابخانه شنیداری به توزیع کننده اصلی کتاب‌های ضبط شده تبدیل شد.فناوری جدید باعث افزایش رشد کتاب‌های صوتی با نوارهای کاست در دهه 1960 و دیسک های جمع و جور در دهه 1980 شد. کتاب خانه ها “مراکز صوتی” را در آرشو خود اضافه کردند تا سال 1994 ، اصطلاح “کتاب صوتی” به یک استاندارد در صنعت نشر تبدیل شده بود و یک سال بعد، امکان دانلود کتاب‌های صوتی روی کامپیوترها فراهم شد.

دستگاه‌های صوتی

از آنجا که کتاب‌های صوتی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، بحث‌های بی‌شماری درباره‌ی بهترین برنامه‌ها و راه‌های خلاصه کردن رسانه وجود داشته است. Audible یکی از پرکاربردترین سیستم عامل‌‌های پرداخت پولی است که اپلیکیشن‌هایی را می‌توان در تلفن‌های هوشمند، آیپد، دسک تاپ و… بارگیری کرد، اما از طریق سیستم‌های محلی کتابخانه هم مانند Hoopla و Overdrive، برنامه‌های رایگان زیادی نیز وجود دارد. نسخه‌های سی‌دی کتاب‌های صوتی نیز هنوز در کتابخانه‌ها فروخته می‌شود. کریستوفر پلات، مدیر ارشد شعبه کتابخانه عمومی نیویورک گفته است: “در ابتدا به دنبال دستگاه مناسبی برای پخش فرمت ضبط بودیم.” ولی اکنون این کتاب‌ها، در قالب دیجیتالی هستند؛ وی اضافه کرد: الان کتاب‌های صوتی در دسترس افراد زیادی قرار دارند.

رشد یک صنعت

از آنجا که صنعت نشر شاهد کاهش کلی فروش فیزیکی و کتاب های الکترونیکی است، فروش کتاب صوتی در حال رشد است. انجمن ناشران صوتی، که صنعت را ردیابی می‌کنند در گزارش سالانه خود در سال 2016 ، نشان دادند که فروش در سال 2016 ، 2.1 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته 18.2 درصد افزایش داشته است. میزان کتاب‌های صوتی موجود نیز افزایش یافته است، به طوری که در سال 2011، تعداد 7200 کتاب صوتی وجود داشته است که این تعداد در سال 2016 به 51000 افزایش می‌یابد. کتاب صوتی به گزینه‌ای بسیار سریعتر و گسترده‌تر برای ناشران تبدیل شد، به طوری که سریال هری پاتر روولینگ با بیش از 200 صدا مختلف در سال 2015 به قفسه‌های دیجیتالی رسید. در حالی که افراد مشهور به طور فزاینده علاقه بیشتری به اجرای کتاب‌های صوتی دارند، اما اکثر آنها توسط خوانندگان ویژه کتاب‌های صوتی خوانده می‌شوند.

کتاب های صوتی چگونه به وجود آمدند؟

از گوش دادن به کتاب صوتی لذت میبرید؟

بزرگترین سؤال درباره کتاب صوتی این است: آیا گوش دادن به کتاب به اندازه خواندن آن لذت بخش است؟ برخی از خوانندگان سنتی ممکن است با شنیدن صدای کلاسیک عالی ،یک کتاب صوتی را امتحان کنند و با این حال از آن متنفر باشند. در همین حال، شنوندگان مشتاق کتاب صوتی می‌گویند که آنها بیشتر با کتاب‌های صوتی، ارتباط برقرار کرده، و به آنها این امکان را می‌دهد که کتاب‌های بیشتری را بخوانند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که گوش دادن به راویان کتاب، شنونده را متمرکز نگه می‌دارد، و کتاب چاپی در مقابل بحث و گفتگوهای صوتی، به سبک یادگیری بصری و شنیداری مخاطبان برمی گردد. به نظر می رسد جواب این سوال این است که مناسب بودن یا نبودن به شخص و همچنین کتاب بستگی دارد.

آیا کتابهای صوتی از رونق می افتند؟

طبق اعلام انجمن ناشران صدا، هر سال حدود 55 میلیون نفر به کتاب صوتی گوش می‌دهند و این تعداد همچنان رو به رشد است. بسیاری از کاربرانی که به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند تا وقت خود را در حین کار، رفت و آمد، مسافرت یا سایر کارها پر کنند. به طوری که جف بزوس، مدیرعامل آمازون در بیانیه به سهامدار سالانه سال 2013 اظهار داشت

                  کتاب شنیدنی باعث می شود که وقتی چشمان شما مشغول انجام کار دیگری است، بخوانید.”

دستگاه‌های تلفن همراه به خوانندگان این امکان را می‌دهند که دائما گوش دهند، وقت خود را بخوانند و اطلاعات بیشتری به دست آورند. برخی معتقدند کتاب‌های صوتی راه دیگری برای همیشه آنلاین ماندن و دائما در معرض دانستن است. اما از طرف دیگر خیلی ها معتقدند که کتاب‌های صوتی در واقع خوانندگان را کند می‌کند و رسانه شما را مجبور میکند به یک داستان آرام و وقت گیر گوش بدهید در حالی که برای گوش دادن به آن حتی تمرکزی هم ندارید . بعضی ها می گویند که این روش مصرف محتوا بیشتر به شبیه رادیو و پادکست است. البته می توان گفت که این سبک از مطالعه مربوط به افراد زمان حال و سرعت بالا در زندگی های روزمره است. واضح است که محبوبیت کتاب صوتی به زودی کاهش نمی‌یابد. این کتاب‌های صوتی ممکن است مانند کتاب‌های الکترونی به ثبات برسد، اما فرمی نیستند که از بین بروند.

کتاب صوتی برای آشتی همه اقشار با کتاب

حتما تا به حال به این فکر کردید که کتاب صوتی برای آدم های تنبل یا کسانی که حوصله کتاب کاغذی را ندارند اختراع شده؟ البته این حرف درست نیست و تمام اهداف تولید کتاب صوتی را بازگو نمی‌کند. در حالی که داستان گویی شفاهی به طور کلی یک سنت قدیمی برای بشریت است، ضبط‌ کتاب های صوتی ، برای نابینایان و جانبازان آسیب دیده تهیه شده. بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی کتاب صوتی را انتخاب می‌کنند، به این دلیل که نمی‌توانند کتاب را از نظر جسمی نگهداری کنند ، یا حتی به دلیل آسیب مغزی یا اختلال بینایی یا به خاطر مشکلات تمرکز نمی‌توانند بخوانند. بسیاری از این خوانندگان دارای بیماری یا ناتوانی‌های نامرئی هستند و حتی ممکن است شما هم آگاه نباشید که چند نفر در اطراف شما با موضوعات سلامتی مبارزه می‌کنند که توانایی آنها در خواندن کتاب را مختل می‌کند. کتاب‌های صوتی باعث می‌شود ادبیات در دسترس باشد و هیچ کس نباید دیگران را به روشی که می‌خواند قضاوت کند.

برای مغز شما، گوش دادن به کتاب صوتی یا خواندن آن تفاوتی ندارد

یک استاد روانشناسی که تحقیقات خود را روی حافظه و یادگیری متمرکز کرده است می‌گوید: هیچ کس این برتری را ندارد که قضاوت کند که کتاب‌های صوتی “تقلب” یا “کمتر از کتاب‌های واقعی” هستند.

دانیل ویلینگام می‌گوید: مغز شما برای یک داستان چه گوش بدهید چه بخوانید، یک کار را انجام می‌دهد. قدمت قصه گویی و گوش دادن به اندازه قدمت بشر است. استاد توضیح می‌دهد که خواندن، از دیدگاه تکاملی، بعداً به وجود آمده و از فرآیندهای موجود در مغز که از قبل از طریق یادگیری با گوش دادن وجود داشتند، استفاده می‌کند. خواندن با چشمان شما فقط مرحله رمزگشایی حروف نوشتاری را می‌افزاید و برای افراد باسواد، این چیزی است که در اصل اتوماتیک است و نیازی به تلاش زیادی ندارد.

کتاب‌های صوتی جذاب‌تر از فیلم‌ها هستند

کالج دانشگاه لندن تحقیقاتی را درمورد واکنش عاطفی جسمی افراد نسبت به داستان‌هایی که تماشا می‌کنند، بر خلاف داستان‌هایی که به آنها گوش می دهند، انجام داده است. فکر می‌کنم این قطعه از خلاصه‌ یافته‌ها را به خوبی خلاصه می‌کند. “اگرچه شرکت کنندگان گزارش دادند که بیشتر درگیر تماشای فیلم هستند تا گوش دادن به صحنه‌های شنوایی، اما برای داستان‌های شنیداری، ضربان قلب بالاتر، فعالیت الکترودرم بیشتر و حتی دمای بالاتر بدن و پاسخ‌های فیزیولوژیکی قوی تری داشتند.”

 ما این یافته‌ها را به عنوان شواهد فیزیولوژیکی تفسیر می‌کنیم که داستان‌ها هنگام ارائه در قالب شنیداری، از لحاظ شناختی و عاطفی جذاب‌تر بودند. ممکن است به این دلیل باشد که گوش دادن به یک داستان فرایندی فعال‌تری( یعنی از طریق تخیل) از تماشای یک فیلم ایجاد می‌کند.

شما نیز می توانید یک راوی کتاب صوتی شوید

اگر به داستانی علاقه دارید یا نویسنده ای هستید که می خواهید کتابتان را به صورت صوتی روایت کنید می توانید در استودیوهای صدا این تجربه را داشته باشید در استودیو های گویندگی از جمله استودیو چکاوا این امکان فراهم است که افراد بتوانند تجربه گویندگی کتاب های صوتی را داشته باشند. انتشارات مختلف هم که ممکن است بخواهند برای جذب مخاطب بیشتر عنوان های پر فروششان را تبدیل به نسخه صوتی کنند که البته هزینه تجهیزات یک استودیو صدا بسیار بالا است، برای همین بهترین انتخاب استفاده از یک استودیو است که بتوان با صداهای حرفه ای کتاب های مختلف را تبدیل به نسخه صوتی کرد.

مطلب مرتبط: سفارش گویندگی و نریشن

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

امتیاز دهی به این مطلب