روز دوبله و گویندگی مبارک!

ایرانیان برای اولین بار هنگام اکران فیلم « نخستین وعده‌ی دیدار »  در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۲۵، صدای دوبله شده را شنیدند. روزی که بازیگران فرانسوی به زبان فارسی در سینما کریستال سخن گفتند. این روز، نقطه‌ی آغاز دوبله به زبان شیرین پارسی بود و به همین دلیل، در واقع آن را روز دوبله و گویندگی در کشورمان نامید. خانواده‌ی بزرگ دوبله، می‌تواند با داشتن یک روز در تقویم، احترام و اعتبار بیشتری کسب کند.

کارت‌های تبریک روز دوبله جهت اشتراک گذاری شما علاقمندان گرامی!

در رسانه‌ها​

خبرهای روز دوبله را از اینجا بخوانید:

معرفی کتاب

روز دوبله

کتاب روز دوبله و گویندگی
جلد کتاب روز دوبله

کتاب روز دوبله

کتاب روز دوبله توسط محمد علی محراب بیگی و ریحانه فضیلتی نوشته شده و ویراستار آن خانم بنفشه محمودی است و استاد ابوالحسن تهامی و عباس مطمئن زاده برای آن مقدمه نوشته اند.
 
این کتاب در دو بخش کلی است: روایت اولین فیلم دوبله شده به فارسی و بخش بعدی مرجع شناسی دوبله است که به معرفی تمامی کتاب ها و مقالات و مستند های است که درباره دوبله انجام شده است.
 
انگیزه و هدفِ اصلی از نگارش این کتاب، تأکید بر اهمیت و جایگاه مؤثر و بالای دوبله در جهان و به‌خصوص ایران است؛ اینکه چه مسیر سخت و طولانی، اما شیرین و تأثیرگذاری طی شده، تا دوبله‌ی ایران به جایگاه امروز خود برسد.
 
در این کتاب درباره‌ی افرادی همچون «اسماعیل کوشان» و «ابوالقاسم تفضلی» که بانی این اتفاق شدند و افراد دیگری که به پرورش و رشد این اتفاق کمک کردند، سخن به میان آمده است.
باید دید اولین‌ها در این راه چه کسانی بودند که به قول معروف، میخ دوبله را جوری کوبیدند که تا به امروز که نزدیک به هفتاد ‌و ‌پنج سال از این رویداد گذشته است، می‌توان در این مرز و بوم، به این هنری که ترکیب ذات و تلاش است، افتخار کرد.

اولین فیلم دوبله‌شده

تاریخ سینمای ایران

از آنجا که در زمان دوبله فیلم سینمایی فرانسوی ( نخستین وعده‌ی دیدار ) یا دختر فراری امکانات و تجهیزات دوبله در ایران وجود نداشت، این فیلم در استانبول ترکیه دوبله شد. همچنین به دلیل شرایط آن دوره، هیچ خانوم ایرانی حاضر نبود که جای شخصیت های اصلی و فرعی این فیلم صحبت کند.

اما با پذیرفتن (نوریه قزانلو) دختر سفیر ایران در ترکیه برای گویندگی به جای نقش اصلی دختر فیلم و پیدا کردن دختران یونانی برای گویندگی به جای نقش های فرعی در کنار گویندگان مرد، سبب شد که اولین فیلم سینمایی خارجی، به زبان فارسی دوبله شود. متاسفانه فقط پنج سال بعد اولین دوبله در تاریخ سینمای ایران بود که استودیو پارس‌فیلم به مدیریت دکتر اسماعیل کوشان (بانی دوبله در ایران) بر اثر یک حادثه در تیر ۱۳۳۱ آتش گرفت و فیلم دختر فراری در آتش سوخت و بدون هیچ نسخه دیگری، برای همیشه به ابدیت سپرده شدند.

این حادثه نه تنها برای خود دکتر کوشان و گروهش، بلکه برای مردمی که تازه داشتند به معنای واقعی از هنر سینما و دوبله لذت می‌بردند سخت و ناراحت کننده بود. در این فیلم دکتر اسماعیل کوشان به جای نیکولاس با بازی «فِرنان لودو»، ابوالقاسم تفضلی به جای پیِر با بازی «لوئی ژوردان»، نوریه قزانلو به جای میشلین با بازی «دانیل داریو»، همچنین زمان زمانی، فرح وحید، پرویز صفی نیا، خانم لولا، دیانا کوشان، سیروس کوپال و بهمن سلطانزاده گویندگی کردند.

بخوانید از کتاب روز دوبله

از زمانی که سینما متولد شد، ‌به‌خصوص پس از پیشرفت پُر‌سرعت تکنولوژی، در تمامی کتابفروشی‌ها و مراکز فرهنگی، کتاب‌ها، اپلیکیشن‌ها و فیلم‌های آموزشی زیادی در رابطه با یادگیری دروس سینمایی وجود دارد، که هرکدام از آنها، دربرگیرنده‌ی کلیات تا جزئیات هر شاخه از حرفه‌هایی است که به سینما، یا به‌طور کلی آثار نمایشی مربوط باشد.

دوبله مظلوم است، این هنر زیبا و خلاقانه، نه فقط در ایران، بلکه در تمام جهان، مظلوم واقع شده است.

به‌عنوان مثال، برای کامل‌شدن این کتاب، تاریخچه، فیلم‌ها، مصاحبه‌ها، منابع صریح و حقیقی و مدارک و اسناد مربوط به آن، کمی سخت‌تر از رشته‌های دیگر سینمایی به دست آمد. شاید دلیلِ این کم‌لطفی، نداشتن شناخت عمیق و درست از این حرفه باشد.

در بسیاری از مواقع، آن‌طور که باید و شاید، به اهمیتِ این هنر پرداخته نشده است، اما باید برای همگان مشخص و مُسلم شود که دوبله، فقط برگردان یا ترجمه‌ی یک زبان به زبان دیگر نیست، بلکه در کنار این ترجمه، باید گفتاری وجود داشته باشد.

تا بتواند به مدد بینش، تلاش، خلاقیت، قدرت و در نهایت صدای عمیق و دل‌نشین و استعداد غریزی، با روح و جسمِ فرد گوینده عجین شود. جمع تمامی این‌ها، دوبله‌ی ایران را در دهه‌های سی تا کنون را تشکیل می‌دهد.

شکل گیری ایده روز دوبله

ایده‌ی روز دوبله و گویندگی  زمانی در ذهن من شکل گرفت که تصمیم گرفتم قدم کوچکی برای اعتلای این هنر دوست‌داشتنی و فراگیر بردارم. روز دوبله، جرقه‌ای است که می‌تواند چراغ دوبله را روشن‌تر کند. روزی که هنرمندان دوبله به یکدیگر تبریک و شادباش بگویند.

روز دوبله و گویندگی  متعلق به تمامی دست‌اندرکاران هنر دوبله، اعم از پیشکسوتان، حرفه‌ای‌ها و جوانان تازه‌وارد به این هنر است. این روز هیچ مرزی ندارد.

هر‌کسی که در دوبله کلامی گفته و قدمی برداشته، صاحب این روز است. این روز متعلق به تماشگران سینما و تلویزیون نیز هست؛ هم‌آنان که با شور و شوق و با گوش جان، صدای دوبله را روی صندلی سینما یا صفحه‌ی تلویزیون، لپ‌تاپ و رایانه می‌شنوند و خاطره‌ی جمعی فارسی‌زبانان را بسط و گسترش می‌دهند.

این روز متعلق به تمام فارسی‌زبانان در تمامی کره‌ی زمین است؛ فارسی‌زبانان کشورهای همسایه و ایرانیان داخل و خارج از مرز جغرافیایی.

– محمدعلی محراب بیگی (نویسنده و مدیر استودیو چکاوا)

تیزر و پادکست روز دوبله

در اقدامی بی نظیر اولین فیلم دوبله شده به فارسی که در سال ۱۳۲۵ برای اولین بار اکران شده بود مجددا توسط سایت چکاوا دوبله شد.

فیلم نخستین وعده‌ی دیدار  اولین فیلم دوبله شده به فارسی است که در ۷۵ سال قبل توسط آقای اسماعیل کوشان انجام شد و برای اولین بار مردم ایران بازیگران فرانسوی را می دیدند که فارسی صبحت می کردند.

این فیلم شروع دوبله در ایران بود و متاسفانه همه نسخه های این فیلم در تیر ماه ۱۳۳۱ در استودیو پارس فیلم در آتش سوزی از بین رفت.

اکنون این فیلم به تهیه کنندگی سایت چکاوا مجددا دوبله شده است. و تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به مناسبت روز دوبله در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

تصاویری از دوبله مجدد فیلم «نخستین وعده دیدار»
همیاری و پیشنهادها

در همین جا، از همه‌ی دوبلورها، گویندگان، صداپیشگان و همه دست اندرکاران حوزه صدا و علاقمندان درخواست می‌کنیم، ما را در این راه راهنمایی و همراهی کنند.

 
تصاویر دوبله فیلم نخستین وعده دیدار