صداهای کامپیوتری در مقابل صداهای انسانی: چگونه می توانم انتخاب کنم؟

این روزها خبر های عجیبی از پیشرفت های هوش مصنوعی به گوش میرسد از تشخیص بیماری های خاص تا شبیه سازی صدای انسان هر کدام از ما ممکن است در زندگی خود بار ها با صداهای کامپیوتری مواجه شده باشیم در ابتدای کار خیلی از ما از شنیدن این گونه صداهای بی روح ذوق زده می شدیم این صداها برای ما بیانگر پیشرفت و چیزهای جدیدی بودند اما هنوز هم صداهایی مانند سیری ، الکسا و صداهای کامپیوتری دیگر میتوانند برای ما هیجان انگیز باشند و یا جایگاه استفاده از این صداها کجاست؟

یک صدای خودکار به شما میگوید که با کجا تماس گرفته اید، یک آدرس یا یک شماره را برای شما بیان میکند و یا از شما میخواهد مدتی منتظر بمانید ، برای یک شرکت فروش لوازم کامپیوترشاید صدای خودکار روی تلفن گویا چندان عجیب نباشد اما برای مطب دکتر طبیعتا کار بیهوده و حتی غیر حرفه ای است ، وقتی کسی با مطب دکتر تماس میگیرد انتظار همدردی و احساسات انسانی دارد چیز هایی که تا به حال هیچ صدای کامپیوتری ای نتوانسته برآورده کند

موجی از اتوماسیون و خودکار سازی زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده است و مورد استفاده در بسیاری از صنایع است اما وقتی شما دررابطه با خلاقیت و محتوای خلاقانه صحبت میکنید باز هم میتوان از دستگاه های هوشمند استفاده کرد؟

حقیقت این است که تا زمانی که هوش مصنوعی جهش قابل توجهی نداشته باشد، هنوز هم بهترین حالت استفاده از صدای انسان است. با این حال، اگر هنوز همب رای یک سیستم تلفن گویا ، برنامه خودکار صوتی و یا یک سیستم ثابت شنوایی نیازمند به صدای خاصی هستنید بهتر است اول از خودتان این سوال ها را بپرسید:

چه نوع صدایی مناسب کار شماست و با چه لحنی؟

این صدا قرار است چه واکنشی را در مشتریان و مخاطبان شما ایجاد کند؟

چه نوع اطلاعاتی قرار است با این صدا انتقال پیدا کند؟

این پاسخ ها باید به شما در تعیین اینکه آیا از یک صدای خودکار یا یک صدای انسانی استفاده کنید کمک می کند. گاهی وقت ها یک صدای خودکار برای شما کافی است اما مهم است که حتی در این مدل صدا هم از تلفظ صحیح کلمات استفاده شود

سادگی:

 اگر اطلاعاتی که شما قرار است به مخاطب بدهید ساده و سر راست است، مانند کدهای امنیتی یا شماره های حساب، صدای خودکار می تواند بسیار مفید باشد. شما می خواهید صدای شفاف و آسان برای درک باشد. برنامه های اصلی این تکنولوژی سیستم های تلفن و سیستم های پاسخ صوتی هستند.

سازگاری:

اگر می خواهید محتوایی ایجاد کنید که بتوانید آنها را در آینده به روز رسانی کنید، صداهای کامپیوتری می تواند یک انتخاب درست باشد. با صدای خودکار می توانید پیام خود را بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافه هر بار تغییر دهید. اگر به عنوان مثال یک رستوران هستید و می خواهید منو خود را با یک پیام صوتی به مشتریان بفرستید، با استفاده از یک سیستم هوشمند می توانید این کار را انجام دهید.

محلی سازی:

اگر به ضبط صدا در چندین زبان مختلف نیاز دارید، صدای خودکار می تواند بهترین گزینه باشد. مهم است که در هر کدام از این زبان ها تلفظ و ادای کلمات به بهترین نحو خود انجام شود .

چه زمانی محتوای شما نیاز به یک تماس انسانی دارد؟

احساس:

کتاب های صوتی را تصور کنید خیلی وقت ها قرار است در خواندن یک کتاب کمی مکث شود ، گاهی یک لکنت زبن ساده و یا لرزش عامدانه لازم است تا حس اصلی کتاب بهتر انتقال پیدا کند در این موارد که احساس رابطه مستقیمی با صدا پیدا میکند استفاده از دوبلور یا گوینده مناسب به جای استفاده از صداهای کامپیوتری بسیار لازم به نظر میرسد؛ گوینده ای که درک خوبی از لحن ، ظرافت و گفتار داشته باشد.

شخصی سازی:

بعضی از آگهی ها بخصوص در Spotify  که به صورت تخصصی در حوزه موسیقی و صدا فعالیت میکند، برای بیان آگهی اول اسم یا نام کاربری شمار را صدا میکنند. این مدل آگهی ها به همراه لحن صمیمانه و دوستانه گوینده میتواند به خوبی حس اعتماد را در مخاطب بیدار کند. بسیار ساده است این آگهی ها وقت بیشتری برای شناخت شما صرف میکنند و شما را با نام کوچک صدا میزنند شما ناخواسته به آنها اعتماد بیشتری خواهید داشت.

اعتماد:

علاوه بر مورد بالا صداهای گرم و صمیمانه در کل اعتماد مخاطبان را به شکل ویژه ای بالا میبرند. تا به حال فکر کرده اید چرا اکثریت صداهای خودکار زن هستند؟ تحقیقات نشان می دهد که افراد ممکن است تمایل به اعتماد بیشتری به صدای زن داشته باشند. برای همین هم صدای زن ها در این گونه صدا ها استفاده می شود تا از حس کامپیوتری بودن کم کند. برای اطلاعات کوچکتر، مستقیمتر و کمتر عاطفی، صداهای کامپیوتری میتواند مناسب باشد؛ اگر میخواهید مردم با محتوای شما ارتباط برقرار کنند و به شما اعتماد داشته باشند هیچ چیز جای صدای انسانی را نمیگیرد.

   

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

عضویت در خبرنامه چکاوا

با خبرنامه چکاوا، گویندگی را به سادگی یادبگیرید

مطالب مرتبط

انتخاب قالب پادکست
بلاگ

قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

  چگونه میتوانیم پادکست بسازیم؟ (راه و رسم و نکات ساخت پادکست برای مبتدی ها و حرفه ای ها) قسمت سوم : انتخاب قالب پادکست

امتیاز دهی به این مطلب
Ratings forصداهای کامپیوتری در مقابل صداهای انسانی: چگونه می توانم انتخاب کنم؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 13 =