منوچهر والی زاده

صاحب رسا و جوان ترین و در عین حال، مینیمال ترین صدای مرد دوبله ایران است. هنرمندی که با هشتاد سال سن، هنوز بعد از شصت سال کار گویندگی، صدایش مثل روز اول جوان و شاداب است، اما پخته تر و جا افتاده تر. فرقی ندارد که جای لوک خوش شانس معروف قصه ها حرف بزند، یا تام کروز با عملیات غیر ممکنش، دوبلور جیم کری بازیگوش و پر انرژی باشد، یا تام هنکس موقر و آرام. هنرِ منوچهر والی زاده در این است که صدای هر شخصیت و بازیگری را تا جایی که نقش به او امکان میدهد، باور پذیر کند.

والی زاده در این مدت با دوبله های بی نظیری که انجام داده، نقش های زیادی را با بازی های خوب و برجسته، ماندگار کرده است. از گویندگی به جانی دنیرو در معروف ترین اثر اسکورسیزی، راننده تاکسی گرفته تا اکثرِ نقش های لیام نیسون، دنزل واشنگتن، ادی مورفی و نیکلاس کیج. در بین ویژگی هایی مثل منعطف، صاف و رسا بودنِ صدای والی زاده، اما شاخص ترین ویژگی صدای او، لحن و رنگ باورپذیری است که به نقش ها هدیه میدهد. صدایی که در وهله اول گرم و مورد اعتماد است، و بعد با رو شدن ویژگی های یک نقش تغییر پیدا میکند. و این تغییر به واسطه انعطافی است که با درکش از نقش، شکل دیگری پیدا میکند.

برای یک به یک نام بردن آثار این هنرمند حرفه ای، به زمان زیادی احتیاج داریم و با جستجو در مرورگرهای مختلف میتوانید کارنامه پربارش را مشاهده کنید، اما اگر علاقه مند هستید که فعالیت های اخیر منوچهر والی زاده در حوزه صدا و دوبله را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم که یکی از پر طرفدارترین فیلم های این اواخر، خصوصا برای پسران نوجوان و جوان، فیلم سینمایی جان ویک، با بازی کیانا ریوز در نقشِ جان ویک، یک آدم‌کش بازنشسته سازمان مافیایی است که به زندگی ساده خود برگشته است تا با همسر خود یک زندگی آرام و بی دغدغه داشته باشد.

اما مثل همیشه و رویدادهای کلاسیک، مزاحمانی مانع این آرامش میشوند. در تمام لحظات فیلم، احساسات و صدای خسته و گاهی پر از خشم والی زاده، با چهره پر از انتقام و تکیده شده کیانا ریوز که دیگر شبیه به دوران ماتریکس نیست، تناسب خوبی دارد. والی زاده در تمام قسمت های این فیلم، شش دانگ حواسش به نواسانات خلق و خویی ویک بوده و ارتباط خوبی با نقش و ریوز برقرار کرده است. 

فیلم سینمایی فریب کاری محصول سال 2022 با بازی آدام سندلر یکی از مهمترین فیلم های دوبله شده امسال است که والی زاده در آن به زیبایی گویندگی کرده است. فیلم قصه مردی به نام استنلی رو ورایت میکنه که خودش یک طرفدار بسکتبال و آنالیزور و استعدادیاب باشگاه فیلادلفیا سِوِنتی‌سیکسرز است. استنلی دور دنیا سفر هتا بتونه استعدادهای جوان رو برای بازی در لیگ حرفه‌‌ای اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا معرفی کند. رفته رفته عرصه به استنلی تنگ میشه و ما شاهد یک درام ماجراجویی تلخ میشیم.

صدای والی زاده بر روی سندلر، به درستی روایت گرِ معصومیت و سادگی استنلی است. و در مدت زمانِ نزدیک به دو ساعت، تمامِ دشواری ها و ناراحتی های او را به دوش میکشد تا نماینده خوبی برای صدای سلندر که صدای او طنازانه اما پر از غم است، باشد.

صدایی که منعطف باشد، چه ملودرام دوبله کند و چه کمدی، در هر دو میتواند تاثیرگذار باشد و منوچهر والی زاده هم از همین دسته از گویندگان با صدایی رسا و پر از انعطاف و توانایی است. فیلم سینمایی مردی از تورنتو محصول سال 2022، یکی از فیلم های ژانر کمدی موفق امسال است و دو ستاره پر طرفدار سینما وودی هارلسون و کوین هارت، در آن ایفای نقش می کنند. والی زاده این بار نه به جای یک بازیگر رنگین پوست در فیلم های کمدی، بلکه به جای هارلسون گویندگی کرده است.

فیلم قصه یک قاتلِ حرفه ای و یک مرد ورشکسته از نیویورک است که همدیگر را در هتلی ملاقات می کنند. اما آدمکش حرفه ای، تدی را با مردی که منتظرش است اشتباه می گیرد و لحظه های کمدی قصه یکی پس از دیگری رقم میخورد. عصبی شدن و حرص خوردن های هارلسون در فیلم، اون هم با صدای والی زاده جذابیت دوبله فیلم رو دو چندان کرده و مخاطب را سرگرم میکند. منوچهر والی زاده با 80 سال سن، همچنان صدای گرم و منعطفی دارد و هنوز نقش های زیادی انتظار میکشند تا میزبان صدای دوست داشتنی منوچهر والی زاده باشند.

سایر اخبار

خبر - منوچهر زنده دل

منوچهر زنده دل

بستگی داره هنوز، چقدر اهل دیدن فیلم های دوبله شده، البته از نوع درست حسابی و خوبش باشیم، تا صداهای جذاب و دلپذیر به گوشمون بخوره. در روزهایی که هنرمندانِ تراز اول دوبله با سابقه های نیم قرن گویندگی در این حرفه، یکی پس از دیگری، ما و دنیای هنر رو رها میکنند و به سرزمین ابدی میرند، حضور هنرمندایی که دو سه دهه ما رو مهمونِ صداهای گوش نوازشون کردند، به حق غنیمته.

بیشتر »
خبر - ناصر طهماسب

ناصر طهماسب

اگر از طرفدارای پر و پا قرص دوبله باشید و گویندگان دوبله رو منهای صدا با چهره به یاد بیاد بیارید، حتما ناصر طهماسب براتون

بیشتر »
امتیاز دهی به این مطلب