خبر - منوچهر زنده دل

بستگی داره هنوز، چقدر اهل دیدن فیلم های دوبله شده، البته از نوع درست حسابی و خوبش باشیم، تا صداهای جذاب و دلپذیر به گوشمون بخوره. در روزهایی که هنرمندانِ تراز اول دوبله با سابقه های نیم قرن گویندگی در این حرفه، یکی پس از دیگری، ما و دنیای هنر رو رها میکنند و به سرزمین ابدی میرند، حضور هنرمندایی که دو سه دهه ما رو مهمونِ صداهای گوش نوازشون کردند، به حق غنیمته. نوجوان ها و جوان های این روزها بیشتر صداش رو با شخصیت بِلَک پانتر با بازی چادویک بوزمن فقید، پادشاه و نگهبان کشور آفریقایی به نام واکاندا و شخصیتِ ابرقهرمانیِ ثور با بازی کریس هِمسُورث میشناسند، مرد افسانه ای با قدرت های مافوق بشری، که به کمک دیگر یارانش به دنبال نجات جهانه .

 اما منوچهر زنده دل از سال 1378 کار دوبله رو به شکل جدی شروع کرد و با جنس صدای جذاب و منحصر به فردی که داشت، خیلی زود رُباینده نقش های اصلی و مکمل های مهمِ فیلم و سریال شد. زنده دل در این سالها، فیلم و سریال های زیادی رو گویندگی کرده. از دوبله به جای کرت راسل در فیلم موجود، لوک ایوانز در نقش اوون شاو در فیلم سریع و خشمگین، ریچارد آرمیتاژ در نقشِ تورین سپر بلوط در فیلم هابیت گرفته، تا دوبله به جای بردلی کوپر در فیلم مشهورِ نامحدود، سعیدِ سریال لاست، پدر خانواده در فیلم انگل، نیکولاس وایلدِ انیمیشن زوتوپیا، موگولِ افسانه جومونگ و عباس بن علیِ سریال مختارنامه.

اگه به این اسامی خوب نگاه کنیم، متوجه انتخاب های متفاوت منوچهر زنده دل، در کارنامه هنری اون میشیم. که تا چه اندازه تلاش کرده تا دوبله یک کاراکتر مشخص رو در ذهن بیننده جا ننداره. اگر خیلی زیاد اهل دیدن فیلم های دوبله از تلویزیون یا شبکه خانگی نباشید، ممکنه به دلیل رنگ آوایی که نزدیک به هم هستند، صداش رو با صدای کیکاووس یاکیده اشتباه بگیرید. اما با کمی دقت متوجه تفاوت، نه در رنگ، بلکه در جنس صدای این دو گوینده متبحر میشید.

از خصوصیت های صدای منوچهر زنده دل مینیمال بودن اون هست که به راحتی میتونه روی شخصیت های ساده و معمولی بشینه و در عین حال، به دلیل رنگ صدایی که داره، در قالب تیپ های مختلف و شخصیت های افسانه ای قرار بگیره. در این یکی دو سال اخیر، فیلم ها و سریال های زیادی با صدای منوچهر زنده دل دوبله شدند و طرفدارهای خاص خودشونو دارند. جالبه بدونید که گویندگی صدای پروفسور باهوشِ سریال مانی هیست که در ایران همه اون رو به اسم خانه کاغذی میشناسند رو منوچهر زنده دل به عهده گرفته. به هر حال دوبله شخصیتِ سرجیو مارکینا با بازی آلوارو مورته به دلیل شخصیت پیچیده و کاریزماتیکی که داره، نمیتونه خیلی کار راحتی باشه اما دقت و ظرافتِ زنده دل در دوبله این کار، به ثمر نشسته و این نقش رو برای فارسی زبان ها منحصر به فرد کرده.

از اونجایی که صدای منوچهر زنده دل به زیبایی رو صورت بردلی کوپر میشینه، بعد از موفقیتِ دوبله فیلم نامحدود، این بار در فیلم کوچه کابوس گیرمو دل تورو، به جای کوپر در نفش استینتون گویندگی کرد و موفقیت قبلی تکرار شد. فیلم سینمایی پیمانکار محصول سال 2022، از جمله فیلم هایی هست که به دلیل ژانر و قصه، با ورودش به شبکه خانگی، بازدید زیادی داشت و گویندگی در نقشِ مایک با بازی سخت و متفاوت بن فاستر، زنده دل رو به چالش کشید، اما دقت و نکته سنجی اون در حین دوبله، صدا رو مال نقش کرد و تمام احساسات ضد و نقیض شخصیت رو با صدایی که لحظه ای از ریتم نمیفته، به تصویر پر از تضاد بن فاستر کشید.

گویندگی به جای مارک رافالو در فیلم پروژه آدام در نقش لویس رِد پدر آدام، فیلم جانوران شگفت انگیز به جای ازرا میلر در نقش کریدس بربونز ضد شرور، فیلم تل ماسه به جای اسکار آیزاک در نقش دوک لتو، فیلم 1917 به جای مارک استرانگ در نقش کاپیتان اسمیت و فیلم بی نهایت به جای چیوِیتِل اِجیوفور در نقش باتورست؛ مُهرِ تاییدیِ بر تسلطِ منوچهر زنده دل در این سالها، نسبت به شخصیت هایی که گویندگی اون ها رو بر عهده گرفته. این فیلم های نامبرده شده، در این یکی دو سال اخیر ساخته شدند و اگر به تماشای دوبله این فیلم ها، و فیلم های قبلی منوچهر زنده دل بشینید، متوجه ثباتی که به درستی در صدای خودش حفظ کرده میشید و اون رو مستحقِ جایگاه پر طرفداراش در فضای سخت و پر رقابت دوبله میدونید.

سایر اخبار

خبر - رزیتا یاراحمدی

رزیتا یاراحمدی

در کشورهای دیگه اغلب، خود بچه ها هستند که دوبله کودکانِ فیلم و سریال و انیمیشن ها رو به عهده میگیرند و البته این اتفاق

بیشتر »
خبر - کیکاووس یاکیده

کیکاووس یاکیده

شبکه چهار با اینکه در تمام این سالها، بین شبکه های دیگه صدا سیما کمتر مورد توجه  واقع شده، اما اگه از حق نگذریم صاحبِ

بیشتر »
خبر - نصراله مدقالچی

نصرالله مدقالچی

حتی اگر خیلی اهل دیدن فیلم های دوبله و شناختن عوامل آن نباشیم،  برای یک بار هم که شده، همه ما موسیقی زیبای اول کارتون

بیشتر »
امتیاز دهی به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =