کیکاووس یاکیده دوبلور، مدیر دوبلاژ، شاعر، بازیگر و مجسمه ساز است. جرویس پندلتونِ قصه بابالنگ دراز که بیشتر از اینکه در این سریال کارتونی چهره اش را ببینیم، بیشتر از طریق نامه هایی که برای جودی نوشته بود با او آشنا بودیم و چهره غایب و مجهول بابالنگ دراز با صدای زیبا و به یادماندنی کیکاووس یاکیده گویندگی شده بود، جمعه ها و تماشای مستند (لذت نقاشی)، با نقاشی های معروف (باب راس) که دوبله آن با صدای رسا و روان کیکاووس یاکیده برنامه را برای ما تماشایی تر کرده بود.

 در سریال کمیسر و رکس به جای (کمیسر موزر) با بازی توبیاس مورتی، صدای یاکیده بود که تاثیر بسیاری برای دلپذیر شدن هرچه بیشتر شخصیت داشت و منهای آن به جای شخصیت کمیسر براندتنر هم صحبت کرده بود، همینطور در فیلم (سه گانه بتمن) که با تغییری که در قدرت صدای خود به وجود آورده بود به جای کریستین بیل حرف زد و با صدای پر قدرت و با شکوه اش جذابیت دو چندانی به نقش بتمن اضافه کرد. یاکیده انیمیشن لذت دانایی را که در ۳۰۴ قسمت که در شرکت پویانمایی صبا برای نوجوانان تولید شده بود را به تناسب جنس برنامه با صدایی پر رمز و راز گویندگی کرده است. در کارنامه اش سه کار دکلمه : کتاب صوتی غزلیات حافظ(۱۳۹۷)، آلبوم رباعیات حکیم عمر خیام (۱۳۹۷) و کتاب صوتی غزلیات حافظ(۱۳۹۷) را به یادگار گذاشته است۰ یاکیده در طول فعالیت کاری خود جوایز زیادی از جمله جایزه رویال ریل از جشنواره فیلم کانادا برای فیلم کوتاه سایه در میان دری نیمه گشوده، مدال شعر شایسته از سمپوزیوم شعر واشینگتن دی سی و دریافت کاپ شایستگی از انجمن بین‌المللی شعر در سال ۲۰۰۴ و همچنین دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا ۲۰۰۲ و شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com در آمریکا در سال دریافت کرده است ۲۰۰۳. در زمینه بازیگری، بازیگر فیلم هایی مثل زن زیادی تهمینه میلانی در نقش (سروان)، آتش بس تهمینه میلانی در نقش (احمد)، اروند پوریا آذربایجانی در نقش(سروان دادفر)، کلاف شهرام شاه حسینی در نقش (سیروس)، عقاب صحرا مهرداد خوشبخت در نقش (ابونصیر)، هدیه امیر احمد انصاری، سریال قائم مقام فراهانی محمدرضا ورزی در نقش (آقا محمد خان قاجار) و همینطور فیلم و سریال های سکوت مطلق، شهر دقیانوس، وزن خشک، به نام گل سرخ، زینت و مانا ایفای نقش کرده است. یاکیده اوایل، قبل از کار گویندگی مشغول بازی در تئاتر بود، به خاطر صدای منحصر به فردی که داشت و تشویق دوستانش به کار دوبله و گویندگی تصمیم گرفت برای دادن تست گویندگی به صدا و سیما برود. به گقته خود یاکیده آن زمان به این صورت بود که متن های مختلفی، به متقاضی ها داده میشد تا پشت میکروفون بخوانند و در نهایت با همان تست اول در یک روز برفی کیکاووس یاکیده در فیلم طریق القدس، به جای یک سرباز رومی و با گفتن جمله (قربان این مرد اظهار می کنه فرمانده بزرگیه) پا به عرصه گویندگی گذاشت.

 در بین کارهایش سریال مظنونین به مدیرت دوبلاژ محمود قنبری، سریال کاپیتان، برنامه لذت نقاشی، کمسیر و رکس، شهر مرزی و کارتون بابالنگ دراز را بسیار دوست دارد. یاکیده مجسمه سازی برایش عین زندگی است و علاقه عجیبی به این هنر دارد. او در نمایش (همه فرزندان من) زاون قوکاسیان و نویسندگی پرویز نوایی و پرویز حسن‌پور بازی کرده است. از بین آثاری که کیکاووس یاکیده در آن به گویندگی پرداخته است باید به چارلی و کارخانه شکلات‌سازی در نقش (ویلی وونکا) با بازی جانی دپ،  شوالیه تاریکی در نقش( بتمن) با بازی کریستین بیل، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد در نقش (بتمن) با بازی کریستین بیل، بتمن آغاز می‌کند در نقش(بتمن) با بازی کریستین بیل،  کمیسر و رکس در نقش (کمیسر موزر) با بازی توبیاس مورتی، پنجره مخفی در نقش (مارت راینی) با بازی جانی دپ، جوخه انتحار در نقش(ریک) با بازی یوئل کینامن، ایپ من  با بازی دانی ین، مأموریت غیرممکن ۲ در نقش (شان) با بازی دوگری اسکات، لوگان(دونالد)بوید هالبروک،  تعادل در نقش (جان) با بازی کریستین بیل، ماشین کار در نقش (ترور) با بازی کریستین بیل، دارک فینکس در نقش (مگنتو) با بازی مایکل فاسبندر، انتقام‌جویان: پایان بازی در نقش(مرد مورچه ای) با بازی بل راد، علاءالدین در نقش (غول چراغ جادو) با بازی ویل اسمیت، آکوامن در نقش (آرتور کِری) با بازی جیسون موموآ، شیرشاه در نقش (سیمبای) با صدای دونالد گلوور، جان ویک: بخش ۳ – پارابلو در نقش (جان ویک)با بازی کیانو ریوز اشاره کرد. 

کیکاووس یاکیده که در زمینه دوبله و گویندگی بسیار گزیده کار است ، بدون شک جزو دوبلور های فوق العاده ای است که در سه دهه قبل خوش درخشیده است.

سیدصالحی، سید مهدی

نتایج مشاهده همه نتایج سیدصالحی، سید مهدی تولد: ۱۳۷۵ محل تولد: اندیمشک همکار چکاوا مشاهده

افشار، طغرل

نتایج مشاهده همه نتایج افشار، طغرل تولد: ۱۳۱۲ محل تولد: تهران سال فوت: ۱۳۳۵ نمونه

خسروی، مجتبی

نتایج مشاهده همه نتایج خسروی، مجتبی تولد: – محل تولد: – همکار چکاوا مشاهده پروفایل

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 18 =