نادره سالارپور دوبلور، گوینده، فعال فرهنگی و برنامه ساز کودک اهل ایران است. نادره سالارپور در تهران متولد شد. او برادرزادۀ دو خوانندۀ مشهور، هایده و مهستی، بود و گویندگی شخصیت‌ کارتونی محبوب پینوکیو (پینوکیو) از معرف‌ترین آثار ایشان است. 

صدای زیبا، منعطف، شیرین و کودکانه نادره سالار پور را  در  کارتون پسر شجاع، بلفی و لی‌لی‌بیت، پینوکیو و اسکیپی در ماجراهای رابین هود شنیده ایم. سالارپور از سن کودکی، به دعوت منصور غزنوی (همسر خواهر خود) وارد عرصه دوبله و گویندگی شد، او غالبا دوبله شخصیت‌ های کارتونی و بچه های شیطون و پُر جنب جوش در فیلم های سینمایی را بر عهده داشت. سالارپور در سریال خارجی خانه کوچک (مری اینگلز) و کارتون های پینوکیو (پینوکیو)، بلفی و لی‌لی‌بیت (لی‌لی‌بیت)، ماجراهای تام سایر (تام) و پسر شجاع (پسر شجاع – از ابتدا تا میانۀ سریال) که از ماندگارترین آثار او هستند، هنرنمایی کرده است. همینطور صدای زیبا و گوش نواز او در نوار داستان‌های ناطق-سوپراسکوپ (۴۸ داستان)، موجود است. او تا چند سال بعد از انقلاب ساکن ایران و مدیر شرکت آموزشی سرگرمی (زنگ تفریح) بود که این شرکت وظیفه تهیه و تولید قصه های نوآور برای کودکان را بر عهده داشت.

سالارپور در سال ۱۳۶۴ به فرانسه مهاجرت کرد و مهوش افشاری که به حق او هم یکی از بهترین گویندگان صدای کودکانه است، جایگزین او برای صداپیشگی نقش پسر شجاع (با تیپ مشابه سالارپور) شد و تا آخرین قسمت مجموعه به جای سالار پور، این انیمیشن جذاب و پر طرفدار را ادامه داد. نادره سالارپور بعد از طی کردن دوره‌های تئاتر عروسکی در فرانسه، در رشتۀ (نمایش برای بچه‌ها) در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد.  او بعد از هفت سال اقامت در فرانسه، در سال ‏‏۱۹۹۱ به لس آنجلس رفت و هم اکنون ساکن لس آنجلس است. سالارپور رادیو و تلویزیونی مختص کودکان به زبان فارسی و نیز استودیوی دوبلاژی را راه‌اندازی کرده است. همچنین او به همراه همسر خود (جمشید کاظمی) در (رادیو همراه) مجری برنامه‌ای به نام (همراه با لبخند) است.

نمونه صداهای سالار پور را در انیمیشن های دنیای قشنگ شارلوت، جک و لوبیای سحر آمیز، رابین هود، بامبی، ماجراهای سندباد، پسر شجاع، ماجراهای تام سایر، ماجراهای پینوکیو، بلفی و لی‌لی‌بیت و فیلم های خانه کوچک، آوای برنادت، غریبه‌ها در قطار، پیرمرد و دریا، شاهزاده و گدا و شاهد عینی شنیده ایم.                                                                                                     

اشخاصی، روح الله

نتایج مشاهده همه نتایج اشخاصی، روح الله سال تولد: ۱۳۵۸ تولد: تهران همکار چکاوا مشاهده

فرخزاد، فروغ

نتایج مشاهده همه نتایج فرخزاد، فروغ تولد: ۱۳۱۳/۹/۸ محل تولد: تهران سال فوت:۱۳۴۵/۱۱/۲۴ نمونه صدا

تاجیبخش، مسعود

نتایج مشاهده همه نتایج تاجیبخش، مسعود سال تولد: ۱۳۱۷ تولد: تهران     نمونه صدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =