منوچهر انور برادر ایرج انور گوینده، مترجم، ویراستار، نویسنده و کارگردان است. از گویندگان قدیمی و به نام ایران است که فعالیت های هنری بزرگ و درخشانی را در کارنامه کاری خود دارد. او که فارغ التحصیل آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک انگلستان است، از سال 1322 در مقام نویسنده و بازیگر و گوینده در رادیو فارسی بی بی سی فعالیت خود را آغاز کرده است.

 در سال ۱۳۳۷ بعد از اینکه به ایران برگشت، وارد مؤسسه انتشارات فرانکلین شد، و در آنجا حرفه ویراستاری را پایه‌گذاری کرد و تا سال 1341سر ویراستار فرانکلین بود. انور پس از ملحق شدن به گروه هنر ملی و تدریس در دانشگاه به‌ طور عمده فعالیت گویندگی و نویسندگی متن تیزر فیلم‌ها را آغاز کرد. از مهم‌ترین آثار هنری او فیلم مستند (نیشدارو) محصول سال ۱۳۴۳ و نسخه  سینمایی نمایش‌نامه مشهور بیژن مفید یعنی (شهر قصه) است که فیلمنامه آن در سال ۱۳۵۲ توسط منوچهر انور و بیژن مفید نوشته شد و انور آن را کارگردانی کرده است. نمایش شهر قصه یکی از محبوب‌ترین آثار هنری در تاریخ معاصر ایران است. انور که طی سالهی متمادی فعالیت های هنری زیادی را انجام داده است، اما همیشه گویندگی را در کنار آنها از یاد نبرده است.

 از نمونه صداهای منوچهر انور باید به گفتار متن یک فیلم مستند درباره رابرت فراست (Robert Frost)، شاعر آمریکایی، گفتار متن فیلم فانوس خیال، کارگردان و فیلمنامه: بهرام ری‌پور، گفتار متن فیلم جام حسنلو (روایت «منصور حلاج» در تذکرهالاولیاء) طرح و کار: محمدرضا اصلانی، گفتار متن فیلم مبارزه با آتش در اهواز(Fire Fight at Ahvaz)، به زبان انگلیسی کارگردان: جان شرمن (مستندساز انگلیسی)، مترجم و گوینده باد صبا، فیلمی از آلبر لاموریس، گویندگی متن فیلم گاز، آتش، باد (پروژه‌های تزریق گاز)، کارگردان: کامران شیردل، گویندگی و نویسندگی «آنونس‌های سینمایی» را به پیشنهاد و تشویق هوشنگ کاوه آغاز کرد و با ارائه کارهایی خاص و متفاوت از آنونس‌گویی رایج در سینمای ایران تا آن زمان، شأنی ویژه و دیگرگون برای نوشتن و خواندن آنونس آثار سینمایی در ایران به‌وجود آورد، که این امر را تا به امروز ادامه داده‌است. و همچنین تالیف ها و ترجمه و کارگردانی های زیادی را در کارنامه قابل ستایش و پربار خود دارد.

المعی، صدیقه

نتایج مشاهده همه نتایج المعی، صدیقه سال تولد: ۱۳۴۷ محل تولد: کرمانشاه نمونه صدا صدیقه

خداداد بیگی، حسین

نتایج مشاهده همه نتایج خداداد بیگی، حسین تولد: ۱۳۳۹ محل تولد: تهران نمونه صدا حسین

باقرنژاد، ماریتا

نتایج مشاهده همه نتایج باقرنژاد، ماریتا تولد: – محل تولد: – همکار چکاوا مشاهده پروفایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =